Олексій Молдован

Олексій Молдован

економіст

БЛОГЕРИ


Що таке інноваційність і як її відновити

З 2008 року українська економіка зупинилася в розвитку. З того часу траплялися певні періоди зростання ВВП, але зростання ВВП і розвиток економіки - це досить різні речі.

Кон’юнктурне економічне пожвавлення обумовлено, в більшій мірі, підвищенням рівня завантаженості виробничих потужностей.

Зріс попит - зросло виробництво, зменшився попит - звільнили людей, законсервували потужності і чекаємо на кращі часи: видається, що подібна стратегія бізнесу є домінуючою в Україні.

Натомість основа сучасної економіки - це активні підприємства, які постійно розвиваються, вдосконалюючи свою продукцію. Вони не чекають на те, коли сформується попит на їхню продукцію, вони самі агресивно виходять на ринок, пропонуючи нові товари, тим самим фактично завойовуючи своє місце під сонцем.

Власне, таку стратегію діяльності називають інноваційною. Інновація - це не лабораторні вузькопрофільні проекти, як у нас прийнято вважати, а пошук нових рішень в сфері оновлення технічної бази, запровадження нових технологій випуск нової, більш досконалої продукції.

В Україні після 70-ліття планової економіки підприємницький дух і інноваційність як риси менталітету були практично знищені, принаймні в сфері легального бізнесу. Через це за 22-річний досвід незалежності в Україні трапляються лише поодинокі випадки створення якогось нового сучасного виробництва.

За великим рахунком, інноваційною діяльністю в Україні сьогодні займаються або найзаможніші олігархи, у яких це своєрідний модний тренд і які мають необмежені ресурси, або ідеалісти-ентузіасти, які керуються іншими цінностями, ніж рентабельність проекту.

І тих, і інших в Україні не так багато, щоб вони були здатні надати потужний імпульс для розвитку економіки.

Вона почне розвиватися лише тоді, коли на інноваційний шлях стане середній і малий бізнес. Останні не хочуть, бо керуються раціональними мотивами і вміють рахувати гроші.

Україна одна із небагатьох країн, де інвестиції в інновації оподатковуються. Натомість у абсолютній більшості країн - і розвинених, і тих, що розвиваються, держава, навпаки, субсидує цю діяльність, компенсуючи через систему податкових пільг частину витрат підприємств.

Частка вартості інноваційного проекту, яку профінансує уряд відповідної держави

Малий та середній бізнес

Великі корпорації

Франція

42,5%

42,5%

Іспанія

34,9%

34,9%

Португалія

28,1%

28,1%

Чехія

27,1%

27,1%

Індія

26,9%

26,9%

Бразилія

25,4%

25,4%

Туреччина

21,9%

21,9%

Норвегія

23,1%

20,6%

Канада

32,6%

18,0%

Пд Корея

15,8%

18,0%

Угорщина

16,2%

16,2%

Данія

13,8%

13,8%

КНР

13,8%

13,8%

Італія

11,7%

11,7%

Австралія

11,7%

11,7%

Японія

15,9%

11,6%

Великобританія

17,9%

10,5%

Одна справа, коли Ви маєте перспективний проект, який тим не менш є ризикований з огляду на те, що неможливо до кінця спрогнозувати його комерційний успіх, і при цьому Ви маєте не лише взяти всі фінансові ризики на себе, але й заплатити податки за свою ініціативність.

Цілком інша справа, якщо держава не тільки звільнить Вас від оподаткування, але ще й візьме частину фінансування на себе. За таких умов, Ваш інноваційний порив буде підкріплений раціональними аргументами щодо доцільності його реалізації.

Безумовно, для того, щоб розвивати інноваційну діяльність необхідний цілий комплекс умов - і чесні компетентні суди, і політична стабільність, і ефективна система державних закупівель, і дієвий захист прав бізнесу.

Жодна з політичних сил не здатна забезпечити всі названі фактори навіть в середньостроковій перспективі, проте можливо створити фінансову зацікавленість для інвестицій в інновації у вигляді вагомих податкових пільг, які частково компенсують проблеми.

Лише так можна надати економіці поштовх не тільки до зростання, але і до розвитку на новій, більш прогресивній основі.

Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 19 жовтня 2021, 15:34

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...
закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.