Інфографіка

Державні борги пострадянських країн у відношенні до ВВП

Для аналізу державного боргу економісти часто використовують такий критерій, як його співвідношення до ВВП.

Маастріхтський договір - базовий економічний договір ЄС - визначає як найвищє довгостроково допустиме співвідношення державного боргу до ВВП рівень 60%. Для країн, що розвиваються, найвищим безпечним рівнем вважаються трохи нижчі 50% від ВВП.

Проте у разі паніки на фінансових ринках навіть такий рівень боргу може виявитися занадто великим і привести до відрізання держави від ринкового фінансування. В такій ситуації найвищим безпечним рівнем заборгованності вважається 20% від ВВП.

За рівнем співвідношення державного боргу до ВВП пострадянські країни можна умовно розподілити на три групи.

Перша, до якої відносяться основні експортери енергоносіїв з нашого регіону, - Азербайджан, Казахстан, Узбекістан, Туркменістан та Росія - а також Естонія, перебуває в межах безпечного рівня боргу у 20% ВВП. Навіть до нової світової фінансової кризи державні фінанси цих країн відносно захищені.

У другій группі країн - Литві, Молдові, Вірменії, Грузії, Латвії, Таджикістані та Україні - відношення державного боргу до ВВП нижче за небезпечний для країн, що розвиваються, рівень у 50%.

Але це не захищає їх від кризових явищ, що добре видно по Україні, з її кризою державного боргу, проте не зашкоджує економічному зростанню та стабільності в нормальні часи.

Нарешті, є дві країни, які відносяться, з точки зору державного боргу, до групи ризику - Білорусь та Киргизстан.

І якщо остання давно вже намагається знизити свій занадто високий рівень державного боргу, перша, навпаки швидко нарощувала його за допомогою зав'язаної на державні інвестиції моделі росту.

В прогнози МВФ закладена зміна цієї моделі і перехід до більш збалансованої економіки, проте чи піде на це білоруське керівництво? Якщо ні, країну неодмінно чекає боргова криза.

Коментарі

Додати коментар


Інші:

ГОЛОВНЕ на 05 грудня 2021, 21:30

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.