Загалом, навіть для світових резервних валют - долару США та євро - є цілком нормальними щорічні коливання на 10-20%. Валюти наших східноєвропейських сусідів мають ще більшу амплітуду коливань.
Так само сильні коливання курсу валюти без проблем витримує більш схожа на Україну сировинна економіка Бразилії - країни, що має в 2-3 рази більший за нас ВВП на душу населення.
Слід зауважити, що, всупереч міфам, які існують в Україні, курси валют "знецінюються", "обвалюються до нуля" чи щось подібне. За визначенням, вони до коливань навколо деякого довгостроково-рівноважного значення, в якому виявляється більш-менш збалансованим платіжний баланс.
На графіку добре видно, що євро форинт та злотий за кілька років так само не змінили свого середнього значення, як і фіксована гривня. Просто їхня амплітуда коливань була більшою. Якщо ж якийсь фактор починає довгостроково впливати на платіжний баланс - як, наприклад, приплив іноземного капіталу до Бразилії після кризи - точка рівноваги змінюється й за нею починає змінюватися курс валюти.
Згідно з табличкою середньомісячних коливань, цілком нормальним явищем для гривні були б коливання курса в 10 разів більші за амплітудою, ніж зараз.
Останнє зрушення з 8.15 до 8.4 (причому, курс з цього рівня вже знову відкотився - і це на фоні перекосу в платіжному балансі) як раз, приблизно, й відповідало за розміром цій нормальній амплітуді.