На відміну від параметрів загального кредитного портфеля, зрозуміти динаміку проблемних кредитів в Україні на основі офіційних даних набагато важче.

Суттєві складнощі виникають на рівні термінології, адже банки та НБУ для окреслення "проблемки" використовують ряд визначень: прострочені кредити, недіючі кредити, безнадійні кредити (V категорії якості), сумнівні кредити(IV-ї категорії якості) тощо.

По-друге, звітність по кожному з видів проблемних позик оприлюднюється дуже фрагментарно.

По-третє, кожен бухгалтер має свої міркування щодо віднесення кредитів до певної категорії проблемності, адже надмірна чесність у даному питанні може суттєво погіршити фінансову стійкість банку на папері.

Прострочені кредити - це сума прострочених платежів за кредитом на певну дату, лише та частина заборгованості по кредиту, яка не погашена в строк. Таким чином, обсяг простроченої заборгованості є значно меншим у порівнянні із загальним обсягом кредитів по яким допущено прострочення.

Згідно з даними НБУ обсяг прострочених кредитів становить 76,566 мільярдів гривень - 9,1% від загального кредитного портфелю. Історичний максимум показника становив 11,2% на початку 2011 року.

Структуру прострочених кредитів НБУ розкриває лише у розрізі галузей нефінансових корпорацій - 54,8 мільярда гривень, тоді як обсяги прострочених позик за іпотечними споживчими, муніципальними і державними кредитами не оприлюднюються регулятором.

Недіючі кредити (NPL, nonperforming loans) - загальна сума кредитів, які віднесені до IV (сумнівні) і V (безнадійні) категорії якості. МВФ рекомендує включати до недіючих кредитів усі позики, які прострочені більш ніж на 3 місяці та позики, обслуговування яких є слабким та незадовільним.

До обсягу недіючих кредитів відноситься загальний обсяг заборгованості за ними, а не тільки прострочена сума.

НБУ змушений щокварталу повідомляти обсяг недіючих кредитів у рамках системи поширення фінансових даних МВФ. Цікаво, що за 4 квартал 2012 року недіючі кредити суттєво зросли: з 118,6 до 169,3 мільярда гривень.

Проте НБУ та банківські асоціації запевняють, що це сталося не через погіршення реальної якості активів, а внаслідок запровадження нової класифікації кредитів відповідно до вимог постанови НБУ №23 від 25 січня 2012 року.

Строгіший підхід регулятора при віднесенні проблемних кредитів до категорії безнадійних (V категорії якості) та сумнівних (IV категорії) призвів до різкого зростання сумарного портфелю недіючих кредитів.

Але у першому півріччі 2013 року обсяг недіючих кредитів, розрахованих за новою методикою поступово знизився на 4,3 мільярди гривень, що підтверджує технічний характер збільшення на початку року.

Коментарі

Додати коментар


Інші:

ГОЛОВНЕ на 28 травня 2022, 20:20

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.