Новий тренд в Польщі - мешканці міст беруть участь в розподілі бюджетів

Вже більш, ніж в 20 містах Польщі їх мешканці самі вирішують, куди витратити частину бюджетних грошей, хоча поки що це тільки 0,5-1% загальних видатків бюджетів міст.

Про це пише польська Gazeta wyborcza.

"Ми хочемо мати більший вплив на наше місто. Ми платимо податки, а отже, маємо право вирішувати, на що їх витрачати!", - пише видання з приводу нової ініціативи поляків.

Така практика на сьогодні існує вже в Сопоті, Тарнові, Познані, Лодзі та інших містах Польщі.

"Витрати, щодо яких приймають рішення мешканці - це всього лише 0,5-1,5% бюджетів окремих міст. Про решту як і раніше, вирішують мери міст та депутати", - пише видання.

Разом з тим, наголошується, що "вплив на розподіл бюджету об'єднує людей, дає їм знання про міські фінанси і дозволяє реалізовувати ті проекти, які люди найбільше потребують".

Процедура участі мешканців в розподілі видатків виглядає наступним чином. Спочатку жителі міст оголошують бажані проекти, наприклад, будівництво велосипедних доріжок, ремонт тротуарів чи закупівлю обладнання для шкіл.

Потім офіційні власті та експерти перевіряють, чи ці проекти не суперечать законам і чи правильно оцінені витрати на їх реалізацію.

Після затвердження проектів проходить загальне голосування мешканців й проекти-переможці вносяться до бюджетів міст і таким чином реалізовуються.

Видання, зазначає, що така ідея народилася 20 років тому в бразильському місті Порту-Алегрі.

"Найперше там рішення про розподіл грошей приймалось на рівні сусідів, потім - району, нарешті - на рівні цілого міста", - пише видання й додає, що в голосуваннях брали участь до кількох сотень тисяч на рік.

Пізніше цю успішну ідею запозичили мешканці іншим міст по всьому світу. "Сьогодні вона використовується в більш, ніж тисячі міст - у великих містах, таких, як Севілья і Кордова, або ж в окремих районах, наприклад, Лондона чи Берліна", - пише видання.

В Польщі перша успішна реалізація такої практики прийшла два роки тому в Сопоті, де жителі вирішували як розподілити 4 мільйони злотих.

"Всупереч побоюванням влади, сопотяни не віддали гроші на фестивалі, але серед іншого - на контейнери для сортування відходів", - пише видання.

Минулоріч подібний експеримент пройшов і в Познані, де мешканці вирішували як розподілити 10 мільйонів злотих.

Мерія отримала 350 заявок і 250 різних ідей, за які проголосувало в підсумку близько 20 тисяч мешканців міста.

В результаті гроші було віддано на розбудову хоспісів, створення спеціального центру для тимчасового проживання неповносправних, а також на велосипедні доріжки і облаштування місця для сімейного відпочинку.

Як пише видання, абсолютний рекорд цьогоріч поставило місто Лодзь, де за розподіл 20 мільйонів злотих проголосувало більше 100 тисяч мешканців міста.Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 19 травня 2022, 7:58

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.