Нобелівську премію з економіки отримали три американці

Реальна економіка

У понеділок 14 жовтня 2013 о 13.00 за Стокгольмським часом було оголошено імена цьогорічних лауреатів премії Ріксбанку Швеції з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля: Юджин Фама, Ларс Хансен, Роберт Шиллер.

Американські вчені отримали найвищу нагороду в економічному науковому світі "за їхній емпіричний аналіз цін на активи".

"Нагорода нобелівською премією 2013 надана за абсолютно різні підходи до ціноутворення на ринку активів", - йдеться в рішенні Нобелівського комітету.

Комітет зазначив, що тріо "заклало основу для сьогоднішнього розуміння цін на активи".

Юджин Фама, 1939 р.н., професор університету Чикаго - видатний представник чиказької школи економіки, якого називають "батьком сучасних фінансів" за розробку та популяризацію гіпотези ефективності ринків.

Фама концентрував увагу у своїх дослідження на взаємозв’язок між ризиком та дохідністю активів та його впливі на портфоліо-менеджмент.

Вважається, що досягнення Юджина Фами особливо точно відображають практичні потреби керуючих активами та трейдерів щодо коливань на ринку цінних паперів у короткостроковому періоді.

Популярність ідеї індексних фондів як способу мінімізації ризиків для консервативних інвесторів також пов’язують із впливом вчення Юджина Фама.

Ларс Хансен, 1952 р.н., професор університету Чикаго - відомий розробник динамічних економічних моделей, в яких суб’єкти прийняття рішень діють в умовах невизначеності у зовнішньому середовищі.

Головною темою його робіт є застосування економетричних методів в рамках ймовірнісного підходу. Його робити впливали на такі сфери економічної науки і життя як споживання, інвестиції та заощадження, ціноутворення на ринку активів.

Роберт Шиллер, 1946 р.н., професор Єльського університету - видатний американський вчений, що сконцентрував свої зусилля на доведенні важливості ролі ірраціональної поведінки інвесторів та регуляторів на ціноутворення на фондовому ринку.

Його бестселер Irrational Exuberance вважають геніальним передбаченням фундаментальних причин глобальної кризи 2007-2009 років, оскільки у книзі проведений аналіз причин і наслідків спекулятивних "бульбашок" на ринках цінних паперів та житлової нерухомості.

Професор Шиллер викладає курс "Фінансові ринки" та акцентує увагу на посиленні ролі фінансів у розвитку сучасної цивілізації.

Під час глобальної фінансової кризи теорія ефективності ринку широко критикувалася громадськістю за "короткозорість" і відсутність уваги до поведінкових та нераціональних факторів, що впливають на ціноутворення активів.

На відміну від Юджина Фами, Шиллер досліджував можливість прогнозування руху цін на активи в довгостроковому періоді і є співавтором індексу Кейс-Шиллера, що вважається головним індикатором рівня цін на нерухомість у США.

Нобелівський комітет вважає, що дослідження усіх трьох лауреатів не взаємовиключають, а доповнюють одне одного та мають вагомий фундаментальний вплив на розвиток сучасної фінансової науки та практичну діяльність керуючих активами на фондових ринках.

Нагорода вартістю 8 мільйонів шведських крон (1,2 мільйона доларів) буде порівну розділена між трьома переможцями.

Премія в галузі економіки була додана в існуючу Нобелівську премію в 1968 році.

Нобелівська премія для інших п'яти сфер - медицини, хімії, фізики, літератури і миру була заснована за заповітом шведського винахідника Альфреда Нобеля 27 листопада 1895 року.

Як відомо, у 2012 році Нобелівську премію з економіки за отримали також американці Елвін Рот і Ллойд Шеплі.

Детальніше про Нобелевських лауреатів з економіки можна дізнатися у спеціальному проекті "Реальної економіки" "Мічені Нобелем".

Спеціальне дослідження про новоспечених лауреатів також читайте найближчим часом на сторінках "Реальної економіки"Коментарі

Додати коментар


ГОЛОВНЕ на 29 листопада 2021, 5:38

Грабувати, охороняти чи торгувати?

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.