Німецька опозиція підтримає фінансовий союз

Financial Times

Німецька опозиція, представлена Соціальною демократичною партією збільшили свій авторитет, заявивши про готовність внести зміни до німецької конституції з подальшим їх ратифікуванням у референдумі з метою усунути перешкоди для об'єднання єврооблігацій для підтримки єдиної валюти у тіснішому фінансовому союзі.

Про це в понеділок повідомив голова партії Сігмар Габріель, в той час, як уряд підтвердив свою підтримку пропозиції ЄЦБ об'єднати облігації після того, як постраждалі країни звернуться до фінансових фондів.

Пан Габріель гостро атакував німецький уряд в частині подолання кризи єврозони, і попередивши, що валютний союз розпадеться, якщо не буде підкріплений спільною фінансовою політикою.

"Вам не вдасться втримати країни євро разом без спільної фінансової і податкової політики", - заявив він.

А це вимагатиме суттєвого трансферу бюджетного управління від державних урядів на європейський рівень, і зміни німецької конституції.

Натомість, це прочистить шлях до запровадження спільних єврооблігацій, які активно підтримують Франція, Іспанія і Італія. Але на заваді яких стоїть німецький канцлер Ангела Меркель і правоцентриський уряд.

Рішення СДП підтримати таку проінтеграційну політику в Європі являє собою велику політичну гру напередодні загальнодержавних виборів наступного року.

Найбільш контроверсійним моментом тут є заклик до проведення національного референдуму - те, що Берлін ніколи не допускав через занепокоєння підірвати парламентську демократію.

Пан Габріель заявив, що партія підтримує програму радикальних реформ для Європи, за що отримала схвалення філософа Юргена Хабермаса, радника уряду з економічних питань Пітера Бофінгера і ще одного філософа і активного члена СДП Юліана Ніда-Рюмеліна.

Вони заявляють, що намагання пані Меркель зупинити кризу єврозони провалилися через неправильне визначення її основної причини - відсутності фінансової дисципліни окремих країн-членів єврозони, і наполягання на необхідності запровадження мір економії як першої лінії захисту.

"Тільки завдяки спільній відповідальності за облігації можна усунути чи принаймні призупинити нестабільність на фінансових ринках", - кажуть вони.

Заяви пана Габріеля одразу були сприйняті урядовцями як відкриття можливості для створення нового союзу на базі країн єврозони, у якому б Німеччина розплачувалась би по боргах своїх партнерів.

Георг Штрайтер, речник пані Меркель, наполягає, що до виникнення необхідності скликання референдуму у Німеччині "ще дуже далеко".

У той же час пан Штрайтер активно підтримав останні дії ЄЦБ, заявивши, що німецький уряд "не має сумнівів у тому, що всі дії ЄЦБ відповідають його повноваженням"

Голова Центрального Банку Маріо Драгі минулого тижня оголосив про плани банку створити фонд порятунку у 440 мільярдів доларів, які б надавалися потерпілим країнам на умовах цього фонду.

Цей крок був різко розкритикований німецькими консерваторами.

Пан Габріель заявив про особисту відповідальність пані Меркель за те, що "єврооблігації відсунули на задній план", адже вона дозволила ЄЦБ викупити державні облігації і тим самим зменшити відсоткові ставки на борги таких країн, як Іспанія і Італія.

Переклад з англійської: "Реальна економіка"