Український хімпром: виключено на ремонт

Віталій Дубенський, для РЕ

З 1 жовтня призупинив виробництво завод "Сумихімпром", що стало лише черговим епізодом у фільмі "виключення на ремонт" хімічної промисловості України.

У вересні, як відомо, також було зупинено черкаський "Азот", "Сєверодонецьке об'єднання Азот" і "Концерн Стирол", в цей час як "Рівнеазот" працює лише частково.

Попри чутки, у Group DF спростовують інформацію про зупинку "Кримського Титану". Як повідомили в прес-службі Group DF, виробництво двоокису титану нарощується, на ремонті - тільки один з 15 цехів, а саме цех амофосу.

Незважаючи на це, холдингова компанія Ostchem яка входить до Group DF олігарха Дмитра Фірташа, планує відновити роботу зупинених підприємств вже до кінця жовтня.

Ситуація, яка склалася загрожує заводам багатомільйонними збитками, а бюджету недоотриманими коштами. Сам олігарх зміг реалізувати весь придбаний в "Газпрому" газ, тому навіть примудрився заробити на зупинці заводів.

Як відомо, сукупний збиток "Стиролу", "Рівнеазоту" і черкаського "Азоту" в 2012 році становив 4,23 мільярда гривень.

На азотні добрива припадає від 46 до 50% експорту хімічної промисловості України, а згідно з розрахунками уряду, у 2013 і 2014 роках зростання виробництва хімічної продукції сягне 108%. На жаль, за таких умов цей прогноз може не справдитись.

Але Фірташ вважає, що може впливати на ціни на світовому ринку мінеральних добрив. За його оцінками, підприємства холдингу Ostchem займають 35-40% українського ринку міндобрив і 6-7% - світового ринку. Чи достатнього цього щоб впливати на світовий ринок питання риторичне, але факт залишається фактом - ціна на аміак зросла.

"Ми нічого не втратили через призупинення виробництва, і зрозуміли, що можемо регулювати ціни на світовому ринку - вони почали рости. Без нас на ринку добрив немає балансу. Ми бачимо вже, що ціна піднімається - була 380 доларів за тонну (аміаку), і падала, а зараз вже пробила 450", - заявив він.

Власник холдингу акцентував увагу на тому, що узгоджені дії хімпідприємств принесли, позитивний результат.

Але бізнесмен додав, що ціни ще не відновилися до прийнятного рівня, тому завантажувати цехи поки що не будуть. Це і не дивно, на початку року аміак на світових ринках коштував набагато більше - 530 доларів.

Незважаючи на це, в холдингу вірять у безхмарне майбутнє. У прес-службі Group DF повідомили, що український ринок азотних добрив мінімум подвоїться до 20-го року.

А згідно з оприлюдненими прогнозами Ostchem минулого року, обсяг споживання азотних добрив в Україні ще до 2017 року зросте з нинішніх 950 тисяч тонн до 2 мільйонів, по фосфорним добривам - з 225 до 460 тисяч тонн, за калійним добривам - з 125 до 270-280 тисяч тонн.

За словами директора "Маркер Груп" Сергія Пісоцького, в 2013 році споживання добрив українським ринком зросло на 7% порівняно з минулим роком.

Зростання попиту в Україні звичайно зможе допомогти українським хімікам, але чи вистачить цього для виживання галузі? Світова кон'юнктура в короткостроковій перспективі не обіцяє нічого доброго.

Зростання також може стати загрозою, якщо це зростання пропозиції, а не ринку. Згідно з прогнозом Міжнародної асоціації виробників добрив (IFA), світовий ринок мінеральних добрив протягом найближчих років може дійти до надлишку виробництва. На рівні 40% на ринку калію до 2016 року, на 11% на ринку аміаку і карбаміду та на 8,7% на ринку фосфорної кислоти.

Звичайно, серед головних і нагальних проблем українських хіміків залишаються високі ціні на газ, низький попит на продукцію і засилля дешевої китайської продукції на світовому ринку. За словами експертів, у листопаді місяці могло бути поліпшення, але китайського продукту забагато на ринку.

Китай, найбільший у світі виробник азоту займає приблизно 40% світових виробничих потужностей. Хоча більша частина продукції продається на внутрішньому ринку, експортна політика може змінюватися з року в рік.

Низькі ціни на вугілля роблять китайських виробників більш конкурентоспроможними, тому що для виробництва азоту Китай використовує вугілля в той час як інші країни використовують природний газ.

Більше того, Китай поступово відмовляється від використання вугілля для вироблення електроенергії, що ще більше знижує ціни на вугілля.

Відчувається тиск на ринку карбаміду, зі збільшенням його виробництва в Китаї, ростуть і поставки на зовнішні ринки. Якщо зазвичай обсяги експорту були близькі до нуля з березня по червень - період високого експортного мита, то цього року експорт становив близько 200 тисяч тонн карбаміду на місяць.

А дочекавшись зниження мита у липні, Китай експортував рекордний обсяг карбаміду - 1,32 мільйона метричних тонн. Це в чотири рази більше ніж за той же період минулого року.

Більше того, таких обсягів не бачили ні у 2011, ні у 2010 роках. У 2010, 2011, і 2012 роках, обсяги експорту становили 309 , 280, та 353 тисячі метричних тонн. Якщо цей імпульс продовжиться до кінця цього року, Китай експортує рекордну кількість карбаміду.

Українським виробникам необхідно чекати або росту цін на добрива, або здешевлення виробництва.

Здешевлення виробництва сподіватися годі, а от зростання ціни на добрива, звісно, буде, от тільки не зовсім зрозуміло, коли і наскільки.

За словами керівника ІК "Інфоіндустрія" Дмитра Гордейчука, кон'юнктура може покращитися у лише лютому - березні наступного року,та не більше, ніж на 15-20%.

У цей час починають закупівлю Бразилія, Аргентина, Мексика, Венесуела, Чилі та Еквадор. Країни лідери з закупівлі добрив у регіоні, які кожен рік вони нарощують імпорт на 5-7%.