Чи допоможе уряд хімічній промисловості?

Володим Скиба

У 2013 р. на тлі загального ускладнення економічної ситуації промисловість України показала загальне падіння на 5,2% за підсумками десяти місяців. Проте в деяких базових галузях скорочення виявилося набагато більшим.

Зокрема, в хімічній індустрії за той самий період зафіксоване падіння показників одразу на 19,4%. Експерти пов’язують це зі зниженням галузевого експорту на 8% з початку року (до рівня в $3,5 млрд. по групі VI УКТ ВЕД), а також з надмірними цінами на газ із Росії, одним з ключових споживачів якого є хімпром.

В Мінпромполітики зазначають, що така ситуація не може бути вирішена лише за рахунок можливої активізації зовнішнього попиту в 2014 р., до того ж невідомо, якою саме буде ця активізація і коли саме вона розпочнеться.

Тому нещодавно заступник керівника міністерства Михайло Євдокименко акцентував увагу: для покращення ситуації в галузі потрібні нові рішучі заходи, здатні комплексно оздоровити її. Допомогти хімпрому, з поміж іншого, можуть податкові канікули, в т.ч. звільнення підприємств від сплати ПДВ та податку на прибуток, який вони сплачують на 1-1,5 року наперед.

Що отримають виробники

Джерела РЕ в уряді повідомляють, що проект заходів із стимулювання роботи хіміків таки з’явився. Йдеться про проект Меморандуму з галузевими компаніями, подібний до того, що було підписано з металургами й хіміками у 2008 р. незабаром після початку світової економічної кризи. Нагадаємо, тоді Кабмін постановою №925 запровадив мораторій на підняття тарифів на вантажні залізничні перевезення для гірничо-металургійних та хімічних заводів.

Рішенням уряду на певний час припинилося здорожчання електроенергії. Зі свого боку, виробники зобов’язалися максимально зберегти ціни, робочі місця, зарплати й соціальні гарантії.

Спочатку постанова була прийнята на період до 1 січня 2009 р., пізніше її дія щокварталу продовжувалася. Врешті-решт, документ припини свою дію в ІІ кварталі 2010 р. Більшість аналітиків солідарна в тому, що металургійний Меморандум врятував вітчизняний ГМК і хімпром від сильного провалу в 2009-10 рр. та створив базові передумови для подальшого поновлення виробничих показників.

Наразі у Кабміні пропонується дещо подібне. Уряд може поновити систему бонусів-2008, проте з певними відмінностями, що нагадують про відомий податковий експеримент у ГМК, який тривав 1999-2001 року.

Наприклад, до завершення 2014 року хімічні підприємства, середньомісячне споживання електроенергії яких в 2012 р. становило не менше 10 млн. кВт-год (а питома вага електроенергії в структурі продукції перевищила 5%), можуть отримати можливість купувати електрику за оптовою ринковою ціною (без „дотаційних сертифікатів”).

Також пропонуються 20% знижки на залізничні перевезення необхідної сировини українського походження, і готової хімпродукції, плюс диференціація залізничних тарифів залежно від відстані перевезень. Не забули і газове питання: для галузі передбачено заморозити тарифи на газ.

До цього додаються податкові та митні пільги, починаючи з відшкодування ПДВ протягом 35 днів з моменту подання декларації за минулий місяць.

Окрім того, ставиться питання про збільшення строку зарахування виручки на рахунки резидентів в іноземній валюті по експортних операціях та строків відтермінування поставки продукції (робіт, послуг) з моменту здійснення авансового платежу по імпортних операціях резидентів – до 180 днів, й до 360 днів при закупівлі імпортного обладнання, що не виробляється в Україні, для технологічної модернізації виробництва. Йдеться й про скасування обов’язкового продажу іноземної валюти хімкомпаніями.

Окремо звертає на себе увагу на пункт «про не допущення ввезення хімічних товарів, що виробляються в Україні, без сплати ввізного мита та ПДВ», який є ключовим з точки зору системного імпортозаміщення. Дійсно, в 2012 р. галузевий імпорт в країну по зовнішньоторгівельній групі VI зріс на 7% (майже до $8 млрд.).

Наприклад, ввезення добрив минулого року збільшилося на 8%, хоча вітчизняні хіміки здатні випускати їх самостійно. А президент Спілки хіміків України Олексій Голубов додає: «Країна щорік закуповує за кордоном 330-350 тис. т цього матеріалу (поліетилену – Ред.).

Внутрішні потужності на калуському „Карпатнафтохімі” становлять 100-110 тис. т, однак, навіть він був зупинений кілька місяців, оскільки податківці систематично не повертали ПДВ. Крім того, з 1993 р. простоює поліетиленова установка на Сєвєродонецькому «Азоті», тому що з 6 українських нафтоперегінних заводів працює тільки півтора, все інше ми завозимо з-за кордону”.

Нарешті, Меморандум передбачає створення концепції держпрограми розвитку галузі до 2022 р., де планується визначити структурні пріоритети розвитку та конкретні механізми їх втілення, із передбаченням у держбюджеті-2014 коштів на розробку такої концепції.

Галузеві аналітики підсумовують, що заходи, передбачені проектом Меморандумом, передбачають досить широкий перелік преференцій, спрямований на максимальний ефект в умовах складної кон’юнктури ринків.

Зустрічні зобов’язання

Що ж до зобов’язань виробників, то на першому місці стоїть оперативне (протягом місяця з дати підписання Меморандуму) нарощення виробництва до рівня 70% від максимального завантаження наявних потужностей з урахуванням забезпечення безпечної експлуатації, а також подальше щомісячне інформування Кабміну про рівень виробництва.

Також підприємства мають забезпечити внутрішній ринок продукцією за цінами, що не перевищують світові, розвивати мережу її реалізації, плюс втілювати інвестпроекти за галузевими планами розвитку.

Окремо виділимо вимогу щодо прискорення обробки вантажів залізничного рухомого складу – «Укрзалізниця» вже давно скаржиться на затримки вагонів промисловцями та наполягає на прискоренні вантажообробки.

„Соціальний пакет” Меморандуму нагадує аналогічні параметри антикризової угоди-2008. Компанії повинні сприяти збереженню свого професійного складу, уникати необгрунтованого скорочення робочих місць, не допускати простроченої заборгованості з заробітної платні, податків та обов'язкових платежів до соціальних фондів – і зберегти соціальні гарантій для працівників відповідно до колективних договорів та галузевої угоди. При цьому неналежне виконання заводом взятих на себе зобов’язань означатиме припинення дії Меморандуму.

Експерти резюмують, що ухвалення документу матиме реальний позитивний ефект для галузі та вже в 2014 р. дозволить їй дещо поновити виробничо-експортні показники. Це вкрай важливо із врахуванням значення галузі для національної економіки.

Так, у 2012 р. хімія забезпечила країні 7,4% інвалютних експортних надходжень – майже $4,7 млрд. Хімпром України залишається великим індустріальним комплексом. Також із хімією пов'язане коксохімічне виробництво, яке входить до складу ГМК, але продукти якого широко використовуються хімпідприємствами.

Запровадження пільг хімікам гарантовано наштовхнеться на спротив з боку інших галузевих лобістів, передусім, виробників електроенергії та залізничних перевізників. У цьому контексті слід нагадати, що представники одного з найбільших виробників струму в країні – компанії ДТЕК – у Раді Оптового енергоринку у нещодавньому минулому майже півроку блокували реалізацію урядової постанови, яка передбачала зниження тарифів для феросплавної галузі.

Однак оптимізму хімікам додає успішна реалізація Меморандуму про порозуміння з російським „Лукойлом” про поновлення роботи нафтохімічного підприємства «Карпатнафтохім», яке зупинилося у вересні 2012 року. 7 листопада 2013 року на підприємстві було відновлено було роботу лінії з виробництва полівінілхлориду. Пуск виробництва етилену запланований на грудень.

Документ, який розблокував роботу підприємства, було ухвалено 18 квітня поточного року. У межах угоди російській нафтовій компанії – власнику «Карпатнафтохіму» було надано пільгові умови роботи на ринку: КМ зобов’язався відшкодувати "Лукойлу" 1,1 млрд. грн. ПДВ; вжити заходів до зниження на 20% тарифів на перевезення залізничним транспортом бутану, прямогонного бензину і технічної солі, які використовуються як сировина для виробництва.

Також уряд запровадив нульову ставку ПДВ на імпорт етилену, який застосовується як сировина для "Карпатнафтохіму", і звільнив від акцизного собору деякі інші види сировини, необхідні для підприємства. У відповідь - отримано гарантії завантаження підприємства та інвестицій у розмірі $100 млн.