"Українські літаки, боюся, не є конкурентоспроможними в Європі”

Реальна економіка

Поки майбутнє Асоціації між Україною та ЄС залишається під питанням, розмови довкола цієї теми не вщухають. Єврооптимісти та євроскептики вже назбирали низку аргументів "за" і "проти" західного курсу України.

Цілком очевидно, що зближення з Європою для України має свої плюси і мінуси, про що ми вже неодноразово писали.

Цього разу РЕ вирішила запитати експертів, чим же цікава Україна Європі та чи зможе зацікавити ЄС продукція українського реального сектору.

Майкл Емерсон, старший дослідник Центру європейських політичних досліджень (Брюссель, Бельгія), колишній посол Європейської комісії в Росії.

З економічної точки зору ЄС отримає незначні переваги від підписання Угоди про Асоціацію з Україною.

Перш за все ця Угода має велике політичне значення. Хоча, звісно, ЄС за допомогою Асоціації збільшить масштаби торгівлі (Угода передбачає і створення зони вільної торгівлі - ред.)

Безумовно, реальний сектор української економіки виграє, перш за все тому що Угода іде разом і є частиною всеосяжного процесу економічних реформ. Українська економіка стане більш диверсифікованою та високопродуктивною.

Україна – це велика європейська країна, а тому повинна мати диверсифіковану структуру промислового сектора, а не бути вузькоспеціалізованою.

Українські компанії повинні розвивати відносини з європейськими колегами за різними напрямами. І ключове слово – це ланцюжок поставок. Ще багато українських компаній повинні побудувати торгівельні та інвестиційні відносини з Європою.

Чи цікава Європі українська продукція? Наприклад, українські літаки, боюся, не є конкурентоспроможними.

Але якщо Україна матиме вільну торгівлю з ЄС та приведе свої технічні стандарти у відповідність до європейських, тоді для українського авіаційного сектору відкриються можливості для входження у ланцюжок поставок Airbus, що може бути досить цікаво для галузі.

Також Україна відома виробництвом зернових культур. Але країні краще продавати зернові у Китай за оптимальними цінами.

ЄС здатен самостійно себе забезпечити основними товарами, тому сільськогосподарську продукцію (Україні - ред.) краще експортувати на азіатські ринки, на ринки Близького Сходу.

Але експорт продукції залишається відкритим питанням. Адже знову ж таки багато компаній можуть увійти один ланцюг постачання з європейським бізнесом.

Тетяна Ларіушін, економічний експерт Інституту розвитку та соціальних ініціатив Viitorul (Кишинів, Молдова)

Україна дуже важлива для Європейського союзу, адже є європейською країною з близько 50 мільйонів європейців. Україна має стратегічне розташування для транзиту вуглеводнів, а також є морською державою з високим науково-технічним потенціалом. Крім цього, Україна межує з чотирма країнами ЄС.

Реальний сектор української економіки стане більш конкурентним, здійснивши модернізацію та перейнявши технології Євросоюзу.

З продукції ЄС можуть цікавити української солодощі, електрика, сільськогосподарська та хімічна продукція, продукція машинобудування.

Крістіна Аврамченко, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень (Україна)

Товари, що експортує Євросоюз, збігаються з тими, що імпортує Україна на 68%. Тобто, Україна є цікавою, як споживач європейських товарів, зокрема в умовах перевиробництва в багатьох галузях європейських економік.

Україна вже постачає продукцію реального сектору економіки на ринки ЄС і за умови підписання Угоди про асоціацію експорт товарів та послуг до ЄС може збільшитися до 3,45% у середньостроковій перспективі.

Якщо ж говорити про окремі галузі, то за нашими оцінками, перевагами від створення ЗВТ з ЄС однозначно зможуть скористатися підприємства сільського господарства (зростання випуску до 6,93%), харчової промисловості (зростання випуску до 5,82%) та легкої промисловості (додаткове зростання випуску до 9,84%).

Ситуація по інших галузях залежатиме від модернізації виробництв задля відповідності євро стандартам та надходження прямих іноземних інвестицій.