Нафтотрейдери попередили НБУ про можливу дестабілізацію ринку

Запровадження Національним банком України спеціального порядку купівлі валюти для перерахування зарубіжним контрагентам може призвести до дестабілізації поставок палива в Україну.

Таку думку висловили в асоціації "Об'єднання операторів ринку нафтопродуктів України" (ООРНУ), повідомляє "Интерфакс-Украина".

"Згідно з документом (постановою НБУ №49 від 6 лютого - ред.), будь-яка проплата буде займати не менше шести банківських днів (до 10 календарних) з дня перерахування гривневих коштів на придбання валюти на спеціальний рахунок. Дане обмеження вже не дозволило імпортерам нафтопродуктів своєчасно оплатити законтрактований ресурс, призвело до зриву контрактних зобов'язань перед зарубіжними партнерами", - зазначають в ООРНУ.

В асоціації підкреслили, що Україна на 80% залежить від імпорту нафтопродуктів.

"Початок дії нового порядку придбання валюти і наступних розрахунків із зарубіжними контрагентами може призвести до непередбачуваних наслідків, включаючи дефіцит палива та неконтрольоване зростання цін", - цитує прес-служба ООРНУ главу асоціації Леоніда Косянчука.

За його словами, нові правила конвертації валюти і платежів призведуть до заморожування величезних сум оборотних коштів, в результаті чого операторам ринку доведеться поповнювати ці кошти за рахунок комерційних кредитів. Це, в свою чергу, буде надавати додатковий тиск на собівартість і, відповідно, на кінцеву вартість нафтопродуктів для споживачів.

ООРНУ звертається до НБУ, Кабінету міністрів, Міністерству енергетики та вугільної промисловості, Мінекономрозвитку і торгівлі з вимогою терміново внести зміни до постанови НБУ №49.

"Як вихід із ситуації, що склалася, необхідно негайно віднести нафтопродукти до товарів, на операції із закупівлі валюти, за якими обмеження, передбачені постановою №49, не поширюються", - вважають в асоціації.

Як повідомлялося, постанова №49 набула чинності з 7 лютого, буде діяти до прийняття Нацбанком окремого рішення.