Фінанси: курс - на споживчі кредити

Аналітики Брокбізнесбанку, для РЕ

Український міжбанківський валютний ринок

З 23 по 27 січня середній обсяг залишків на коррахунках банків становив 22,2 мільярда гривень. Це на 2,9 мільярда гривень або на 11,5% менше за аналогічний показник попереднього тижня. Середньозважена відсоткова ставка за операціями "овернайт" на міжбанку не піднімалася вище 2,2%.

Міжбанківський валютний ринок з 20 по 26 січня перебував в діапазоні 8,0307-8,0316 гривні за долар. Порівняно з минулим тижнем обсяг продажу доларів зріс на 54,7 мільйона доларів або на 2,3% до 2 886,1 мільйона доларів. НБУ на ринок не виходив.

Кінець січня буде вирізнятися активізацією діяльності клієнтів - юридичних осіб, тому наступного тижня передбачається часткове зменшення залишків на коррахунках банків, а також збільшення обсягу продажів на ринку іноземної валюти.

На цьому тлі можливі незначні коливання курсу гривні до долара. Ліквідність в банківській системі збережеться на достатньому рівні.

Світовий валютний ринок

Європейські ринки зростають на фоні рішення Федерального комітету з відкритих ринків США і позитивних новин з Греції. Долар знижується проти всіх основних валют, повертаючи завойовані позиції. Швейцарський франк зріс найбільше, британський фунт виграв менше за інших. Гравці і далі схильні ризикувати.

Настрої ринків покращилися завдяки досягнутій Афінами угоді з приватними кредиторами, яка дозволяє Греції претендувати на новий транш рятівного кредиту.

У четвер ринки збадьорила новина, що приватні кредитори Греції погодилися на прибутковість менш ніж 4% в рамках програми з обміну боргових інструментів країни на новий борговий договір.

Комітет з відкритих ринків FOMC ФРС прогнозує, що процентна ставка країни залишиться на нульовому рівні принаймні до кінця 2014 року.

Однак в умовах монетарної політики з близькою до нульового значення вартістю кредитування ставка прибутковості втрачає відповідність, адже політика нульових ставок стає все більш актуальною серед центробанків країн великої десятки.

Після засідання з монетарної політики ФРС вирішила залишити ставку за федеральними фондами в діапазоні 0-0,25%, мовляв, економічні умови вимагають зберегти цей рівень до кінця 2014 року - довше, ніж передбачалося раніше.

ФРС змінила прогноз щодо ставок після того, як з серпня 2011 року обіцяла зберегти їх низькими до середини 2013 року.

"Комітет прогнозує, що зростання в найближчі квартали буде поміркованим, а ставка рефінансування лише поступово знижуватиметься до рівнів, відповідних подвійному мандату ЦБ", - говориться у супровідній заяві.

Комітет також оголосив про намір продовжувати терміни дії цінних паперів на своєму балансі, що він почав робити ще у вересні. FOMC знову пообіцяв коригувати обсяг цінних паперів для стимулювання економічного зростання на тлі цінової стабільності.

Валютна пара євро-долар у четвер оновила місячний максимум після релізу економічних даних із США, досягнувши позначки 1,3184, але вище не пробилася.

Пара зберігає потенціал подальшого зниження, хоча для цього їй необхідно опуститися нижче 1,3025. Щоб продовжити ралі, ціна повинна утриматися вище 1,3080, а краще - вище 1,31.

У п'ятницю пара покинула область раніше встановленого максимуму і знову відчула тиск продажів. Вона втратила більше сорока пунктів, проте врешті повернулася до 1,3150. Тестування опору в зоні 1,32 може відкрити дорогу руху до 1,3245-1,3250.

Оскільки ліквідність фінансової системи залишається високою, Goldman Sachs радить купувати американські акції, незважаючи на кризу в ЄС і невизначеність ситуації щодо Греції. Основним джерелом невизначеності в єврозоні є грецькі переговори щодо зниження боргового тягаря і потенційне розростання кризи.

Як показав протокол засідання грошово-кредитного комітету Банку Англії від 11-12 січня 2012 року, його представники проголосували одноголосно за те, щоб залишити ставку на рівні 0,5% і продовжити програму купівлі активів на 275 мільярдів фунтів.

Її фінансування здійснюється за рахунок резервів центробанку. Комітет зазначив, що інфляція знижується відповідно до прогнозів, і вона може падати в майбутньому, хоча "швидкість і ступінь її падіння в довгостроковій перспективі оцінити складно".

Монетарний комітет також обговорив наступні ризики для британської економіки: чи зможуть уряди країн єврозони і далі рефінансувати свої борги і успішно скорочувати свій дисбаланс, наскільки зможе відновитися обсяг виробництва в британській економіці у другій половині 2012 року і як знижуватиметься індекс інфляції.

Для з'ясування цих питань потрібен час, тож Комітет з грошової політики зробив висновок, що поки змінювати політику не варто.

Валютна пара фунт стерлінгів-долар у п'ятницю покинула область раніше встановленого максимуму 1,5734. Підтримці, розташованій в області 1,5685-1,575, вдалося стримати тиск "ведмедів", і пара відіграла частина руху.

У пари фунт-долар зберігається потенціал для відновлення аж до 1,5760-1,5770. Втрата ж підтримки на 1,5675 свідчитиме про відновлення тиску на пару.

Пара долар-єна торгується з пониженням. Тим не менш, позитивні налаштування відносно неї зберігаються. Хоча пара залишається в рамках діапазону протягом кількох місяців, стан справ змінюється, і його верхня межа нині під загрозою.

Повернення у національну економіку коштів японськими інвесторами слабшає, що зменшує тиск на курс єни. Невдоволення корпорацій сильною валютою, ймовірно, призведе до того, що курс стане політичним питанням у 2012 році.

Валютна пара продовжує відчувати тиск і ближче до закінчення сесії сягнула 76,9. Інтерес до придбання пари зберігається в області 76,89-76,86. Поки рівень 76,2 забезпечує їй надійну підтримку. Поточне відхилення розглядається як корекція і в середньостроковій перспективі пара здатна розвинути рух до 80-60 і далі.

Корпоративний сектор кредитного ринку

За результатами щоквартального опитування Нацбанку керівників підприємств, в Україні у 2012 році слід очікувати зростання обсягів товарів і послуг та власного розвитку підприємств шляхом інвестицій в основні фонди.

Потреба в позикових коштах збережеться. Протягом першого кварталу 2012 року суттєвого зростання кредитування не очікується через високі процентні ставки, а також слабкий судовий захист прав кредиторів.

Серед підприємств малого та середнього бізнесу найбільш привабливими для кредитування є аграрії, представники торгівлі, харчової сфери і фармацевтики. Відмінність кредитування малого бізнесу від великого - індивідуальні умови.

Ринок депозитів фізосіб

Ситуація на ринку депозитів фізичних осіб залишається стабільною при незначних коливаннях процентних ставок за валютними депозитами.

До кінця січня 2012 року у деяких банках діють новорічні депозитні акції, за якими вкладникам пропонують підвищені відсотки або бонуси. Серед вкладів лідирують короткострокові прибуткові вклади без права поповнення і часткового зняття коштів. Процентні ставки за депозитами порівняно з минулим періодом склалися такі.

За депозитами в гривні: на місяць - 1,5-25% річних, середня - 11,6%, на три місяці - 7,5-20%, середня - 14,8%, на півроку - 9-20%, середня - 15,2%, на рік - 11-20%, середня - 15,6%.

За вкладами у доларах: на місяць - 0,9% річних, середня - 4,1%, на три місяці - 0,8-8,3%, середня - 5,2%, на півроку - 1,4-8,8%, середня - 6,1%, на рік - 2,5-9%, середня - 6,9%.

За вкладами у євро: на місяць - 0,5-6% річних, середня - 3,2%, на три місяці - 0,5-7%, середня - 4%, на півроку - 1-7,5%, середня - 4,8%, на рік - 1,4-8,8%, середня - 5,6%.

Аналіз проводився серед двадцяти банків з найбільшим обсягом строкових вкладів фізичних осіб.

Ринок кредитування фізосіб

Темпи кредитування, як і раніше, знижуються. Високі процентні ставки за депозитами позначилися на відсоткових ставках за всіма видами позик.

Кредит на придбання авто можна отримати на таких умовах: початковий внесок - 0-60%, термін - до 84 місяців, фіксована ставка - 7-23% річних, плаваюча фіксується на перший рік - 10-19,5%, разова комісія - від 150 гривень до 3% від суми позики.

Частина банків припинила видавати іпотечні кредити, зосередившись на більш маржинальних напрямках активних операцій - короткостроковому беззаставному споживчому кредитуванні або карткових позиках.

Ще одна тенденція: внаслідок останніх законодавчих ініціатив, які ускладнюють питання стягнення заставного майна в разі виникнення простроченої заборгованості, іпотека залишилася в групі найбільш ризикових напрямів кредитування для банків. Вичікують навіть ті фінансові установи, які планували вийти на цей ринок.

Іпотечні кредити пропонуються на таких умовах: ставка - 16,9-24%, термін - до 20 років, аванс - від 20% вартості об'єкта, одноразова комісія - 1-2% від суми позики.

На ринку кредитування на споживчі цілі тенденції до зниження ставок не спостерігається. Є наступні види споживчих позик.

1. Кредити без забезпечення або під поруку третьої особи: реальна ставка з урахуванням усіх комісій - 30-60,2% річних.

2. Позики під заставу нерухомості: строк - до п'яти років, розмір - не більше 40% від вартості застави, ставка - 16,5-27,2% річних.

3. Кредити під заставу депозиту: строк - на термін дії депозиту, ставка - плюс 2-6% річних до ставки депозиту у гривні і плюс 5-11% - для застав у вигляді валютного депозиту.

4. Кредитування учасників власних зарплатних проектів: строк - один-два роки, розмір - три-п'ять окладів, реальна ставка - 28-36% річних.

Багато банків навіть за кредитами для учасників зарплатних проектів встановлюють додаткову комісію за зняття грошей з карткового рахунка в розмірі від 50 гривень до 4% від суми зняття, що значно підвищує реальну вартість позики.

Ринок банківських металів

Ціна на золото в середу різко піднялася, перевищивши позначку 1 700 доларів за тройську унцію під впливом зниження курсу американської валюти до світових валют.

Інвестиційний попит на фізичне золото напередодні теж помітно виріс. У п'ятницю метал продовжував дорожчати, торгуючись в діапазоні 1715-1730 доларів за унцію.

Метал подорожчав через помітне послаблення позицій долара. Так, індекс долара для шести провідних світових валют сягнув мінімуму за шість з половиною тижнів.

Долар подешевшав на тлі заяви керівництва ФРС про те, що чинна рекордно низька базова облікова ставка 0-0,25% буде збережена мінімум до 2014 року. "Хтось побачив, що м'яка грошова політика впливатиме на курс долара, дозволяючи золоту дорожчати", - сказав директор Global Hunter Securities Джефрі Райт.

На думку експертів, у найближчі два роки збережеться підвищений інвестиційний інтерес до золота та інших дорогоцінних металів.

Ціни на золото на українському ринку коливалися у межах 431- 448 гривень за грам в злитках по 100 грамів.

Володимир Скидан, перший заступник голови правління Брокбізнесбанку

Владислав Стельмах, начальник відділу арбітражних операцій Брокбізнесбанку

Антон Сухоруков, директор департаменту корпоративного бізнесу Брокбізнесбанку

Наталія Гаврилюк, перший заступник голови правління БрокбізнесбанкуКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.