Економічний огляд: Україну притиснули до стіни

Raiffeisen Bank Aval

Нещодавно агентство Standard & Poor's знизило суверенні рейтинги України з рівня "B" до"В".

Новина про зниження рейтингу надійшла усього через кілька годин після того, як МВФ випустив прес-реліз за підсумками дискусій і перший пост-програмний огляд.

Хоча у заяві S & P цього і не зазначається, та на думку аналітиків, відсутність позитивних новин про програму МВФ була врахована в оцінках агентства.

У публічному повідомленні Фонду підкреслюється, що негнучка монетарна та фіскальна політика, яку проводить (українська) влада відображається в обмеженій гнучкості обмінного курсу, великому дефіциті бюджету і значну квазіфіскальних втрат в секторі енергетики.

Ця політика породила великий дефіцит рахунку поточних операцій і стійку втрату валютних резервів, а також негативно вплинула на інвестиційну активність та економічне зростання.

Місія МВФ рекомендувала провести низку реформ, але не повідомила жодної значущої інформації про прогрес переговорів стосовно нової програми стенд-бай для України.

Без сюрпризів

Внутрішні фінансові ринки ледь відреагували на негативні рейтингові новини.

Обмінний курс гривня-долар збільшиться в останні кілька днів - з 8,174-8,176 30 вересня до поточного рівня у 8,21-8,22, але ця зміна курсу краще пояснюється традиційною покупкою НАКу на початку місяця.

Очікування населення залишаються стабільними: чистий попит на валюту у жовтні, за оцінками аналітиків, був на 30-50 % нижчим, ніж у вересні (678 мільйонів доларів), а отже, набагато нижче пікових обсягів у 2-2,5 мільярда доларів на місяць восени минулого року.

Рейтингова дія S& P не була несподіванкою, адже після зниження рейтингів з боку Moody's у вересні, рейтинги S&P стосовно Україну були на дві сходинки вищими, а це означає, що зараз напруга існує з боку Fitch, яке поки зберігає рейтинг для України на рівні "B", прогноз - негативний.

Кредит МВФ - не найближча перспектива

Після публічної заяви МВФ у ЗМІ з'явилися повідомлення про шанси на зближення між Україною та Фондом.

Так, на минулому тижні агентство "Рейтер" з посиланням на неназваних чиновників ЄС повідомило, що ЄС знаходиться на стадії попередніх переговорів з МВФ про надання екстреного фінансування Україні на тлі тиску на державу з боку Росії.

У іншому повідомленні вже місцевої преси йшлося, що український президент нещодавно погодився на такі заходи як підвищення внутрішніх тарифів на газ на 60 % для населення, що споживає більше, ніж 3500 кубометрів газу на місяць, розширення валютного коридору для обмінного курсу гривня-долар з верхньою межею 8,5 гривні за долар та на суттєве урізання податкових пільг.

Аналітики скептично оцінюють життєздатність цієї новини і вважають повідомлення частиною піар-кампанії, спрямованої на пом'якшення негативного впливу заяви МВФ та зниження рейтингу агентством S&P.

Дуже мало шансів, що МВФ істотно пом'якшить свою позицію стосовно України тільки через тиск Росії.

Неясною залишається ситуація щодо готовності влади вжити необхідних заходів, адже ще одне локальне джерело спростувало попереднє повідомлення.

Та навіть якщо це правда, не факт, що цього буде достатньо для відновлення переговорів щодо нової кредитної Фонду.

Передбачуване підвищення тарифів на газ для домогосподарств не має великого сенсу, оскільки такий крок збільшує перехресне субсидування (більшість сімей будуть продовжувати платити значно менше рівня відшкодування витрат).

Крім цього, це підвищення торкнеться тільки 10 % споживачів (або навіть менше, адже домашні господарства постараються уникнути нових тарифів будь-якими засобами).

Нової програми у найближчому майбутньому не буде, хоч зростаюча готовність України відновити співпрацю з МВФ є хорошим знаком, враховуючи вразливість країни.

Жорсткого контролю недостатньо

Поточні заходи не забезпечують стійкість, зважаючи на низький рівень резервів, рецесію, високий дефіцит поточного рахунку та погіршення ситуації з фінансами.

Ризики чітко вимальовуються на другу половину 2014 року і в першу чергу вони будуть пов'язані із зростанням девальваційних очікувань перед президентськими виборами.

Водночас нинішня влада віддає перевагу підтримці економічної стабільності адміністративними методами.

Зокрема, сезонне збільшення тиску обмінного курсу було компенсувалося обов'язковим продажем 50 % від валютної виручки.

Такі заходи можуть дати лише короткочасне полегшення, але будуть повністю неефективнимм в довгостроковій перспективі.

Більше того, влада намагається запровадити ще жорсткіший валютний контроль (наприклад, податок на продаж валюти, або примусова конвертація валютних депозитів), що може завдати політичній популярності правлячої партії набагато більше шкоди, ніж кероване ослаблення обмінного курсу на 5-10%.

Економічна криза вимальовується в другому півріччі 2014 року ...

Як і раніше, немає іншого варіанту для влади, ніж повернутися до співпраці з МВФ завдяки подальшому здійсненню необхідних політичних заходів .

У цьому випадку різких змін у економічній ситуації наступного року не буде, окрім незначної зміни валютного курсу - близько 5 %, і незначних позитивних темпів зростання ВВП.

У протилежному випадку, нинішній курс влади все ще може бути успішним у першій половині наступного року, але є дуже високий шанс, що дана політика обрушиться у другій половині 2014 року, що загрожує руйнуванням економічної стабільності.

... з політикою невизначеності в найближчі тижні і місяці

Крім економічної невизначеності політична картина у короткостроковій перспективі також виглядає затуманеною

Лише за три тижні до саміту у Вільнюсі (де Україна повинна підписати Угоду про асоціацію, частиною якої є угода про вільну торгівлю з ЄС - ред.) основний камінь спотикання залишається - це доля ув'язненого екс - прем'єра Юлії Тимошенко.

Зараз Україна, ЄС та Росія беруть участь у багатосторонній грі, яка включає в себе блеф, шантаж і погрози.

Важко сказати, чим це все завершиться: кілька тижнів тому підписання угоди виглядало як найбільш реалістичний результат, а зараз відстрочка угоди на 2014 рік є більш імовірною.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.