Реалізація положень про Асоціацію - це додатковий тиск на бюджет Митного союзу, який є основним ринком для українських товарів - Віктор Суслов

"Реальна Економіка" публікує виступ представника України в Євразійській економічній комісії (ЄЕК) Віктора Суслова на вчорашньому засіданні Кабінету Міністрів щодо процесу євроінтеграції України та його впливу на економіку.

Кабінет Міністрів детально обговорив ситуацію, що склалася в економіці, і в зв'язку з цим прийняв рішення про призупинення на деякий час роботи з приєднання до Угоди про асоціацію з ЄС.

Висловилися більшість членів Кабінету Міністрів і рішення було прийнято членами Кабінету Міністрів одноголосно.

Чому було прийняте таке рішення. По-перше, товарообіг з країнами Митного союзу за останні кілька місяців впав вже на 25%.

Щодня кількість людей, які втрачають роботу через скорочення реалізації продукції до Росії, оцінюється в 20-25 тисяч чоловік - люди, які залишаються без роботи. При цьому треба сказати, що очікування, пов'язані з підготовкою до підписання Угоди про асоціацію - не цілком виправдовуються.

Як відомо, європейські політики заявляли про те, що ЄС компенсує Україні втрати в торгівлі з Росією. Але сьогодні реально ніякої допомоги не надано і не передбачається.

Крім того, йшлося про те, що МВФ надасть Україні фінансову підтримку. Але сьогодні на засіданні КМ Прем'єр-Міністр оголосив про те, що МВФ вважає жорсткою умовою такої підтримки заморожування заробітних плат в Україні, що, звичайно ж, є важким ударом для тих, хто працює. Другу вимогу - підвищення на 40% цін на газ та комунальні послуги, яку керівництво України розглядає як нереальну для здійснення.

Крім того, Прем'єр-Міністр України кілька разів публічно нагадував ЄС про те, що підписавши Угоду про асоціацію, Україна бере на себе дуже важкі фінансові зобов'язання щодо впровадження за свій рахунок європейських технічних регламентів і стандартів. І сума витрат за 10 років була оголошена приблизно 160 млрд. євро. Це величезна сума, Україна таких грошей немає.

Незважаючи на те,що у відповідь звучали загальні обіцянки про те, що ЄС надасть допомогу, в принципі Прем'єр-Міністра не почули. Кілька днів том про це ж сказав Президент України. Президента також не почули.

Тому, склалася ситуація, коли ЄС, по-перше, не готовий підписувати Угоду про асоціацію, по-друге, продовжує виставляти попередні і додаткові умови підписання, при цьому не пропонуючи Україні якої б то не було допомоги.

Були оголошені деякі можливості, зокрема, про надання Україні макрофінансової допомоги на незначну суму - 610 млн. євро, плюс технічна допомога в розмірі 180 млн. євро, але все це не перевищує навіть 0,5% від тих сум, які необхідні на впровадження технічних регламентів. Враховуючи ситуацію, що склалася, Уряд, я вважаю, абсолютно правильно, обгрунтовано, не відмовився від євроінтеграції, як хтось коментував. Уряд запропонував взяти паузу. І нагадав і російській стороні, і ЄС, що Президент України ще раніше виступив з важливою ініціативою проведення тристоронніх консультацій.

Власне в цьому розпорядженні КМУ (№905 від 21.11.2013 р. - Ред.) мова йде про пропозицію України провести тристоронні консультації за участю ЄС, російської сторони та України про можливість та умови підписання Угоди про асоціацію.

Тому що ми зацікавлені в тому, щоб Росія не продовжувала далі застосування якихось обмежень і санкцій, про що говорилося багато. Сьогодні відомо, що принаймні під час консультацій і обговорень цих проблем, Росія не застосовуватиме подальших заходів з обмеження торгово-економічних відносин з Україною. Також вона не застосовуватиме тих обмежень, які застосовувалися раніше, що важливо для нашої економіки.

Зрештою, потрібно розуміти, що Україна опинилася сьогодні під тиском двох дуже потужних геополітичних сил із Сходу і Заходу, і вирішити ці проблеми можна тільки шляхом консультацій між цими силами за участю України. Тому що Уряд не може допустити краху української економіки та різкого падіння рівня життя, масового безробіття тощо. Тому серйозність становища і змусила прийняти це рішення.

Поки відомо, що російська сторона при відтермінуванні рішення про підписання угоди про асоціацію готова до цих консультацій. Про це вже заявив Президент Росії Володимир Путін.

Що стосується позиції ЄС, всі чекають рішення ЄС і публічної реакції на ці пропозиції. Поки що, наскільки я знаю, такого рішення немає.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.