Сланцевий газ в Європі - привід для хвилювання?

The Economist

У фольклорі, "блукаючий вогник", який заводить подорожуючих у небезпечні хащі, - є уособленням злих духів.

Мова йде, мабуть, про метан, який захопився через сухі рослини, які спонтанно спалахнули.

Атавістичний страх перед газом існує в громадській думці через методи його видобування.

У травневій доповіді Міжнародної енергетичної агенції "Золоті правила для золотого віку газу" говориться про те, що, якщо запустити видобування сланцю на повну потужність, то попит на нього до 2035 року зросте до 25%, у порівнянні з 21% у 2010 році.

Але якщо громадскість буде стримувати розвиток цієї галузі, його доля зросте лише до 22%.

Чому багато хто виступає проти видобування газу? Дехто називає це "ефектом газової землі" після того, як у 2010 році вийшов американський фільм Джоша Фокса про газову промисловість в Америці. У ньому чолов’яга підносить сірник до крану з водою, і його збиває з ніг вибух газу.

Фільм звинувачує видобування у подібних інцидентах.

В реальності ціла низка законодавчих актів постійно запроваджуються з метою запобігання потрапляння газу у ґрунтові води. І таке дуже рідко трапляється. Але шкоду було нанесено.

Штати Нью-Йорк, Меріленд і Нью Джерсі наклали тимчасову заборону на видобування. Скоріш за все, за їх прикладом піде і Вермонт. Але в решті Америки газ тече безперешкодно.

Європа - жорсткіший горішок.

Найбільш затяті противники сланцевого газу знаходяться у Франції, яка разом з Болгарією оголосила про введення мораторію.

Близько трьох четвертих електроенергії там виробляється ядерними станціями, і існує лобізм ядерних станцій по відношенню до газу. Але жах навіть не в тому.

По Європі, в цілому, більшість виступів проти видобування газу пов'язані з питаннями екології. Хоча існують і інші причини. Все ж таки більшість з них зав'язана на видобуванні.

Існує три основні занепокоєння. Що воно може викликати землетруси, зіграти злий жарт з ґрунтовими водами чи потрапити в атмосферу і прискорити глобальне потепління.

Було деяке занепокоєння у Британії після того, як тестове буріння сланцевого газу на західній півночі Англії викликало легке тремтіння землі. Але поки свідчення говорять на користь того, що хвилюватися немає чого.

Видобування газу зі звичайних свердловин використовується вже принаймні 50 років.

Згідно з звітом Американського Національного Дослідного Агентства з енергетики і сейсмічної активності, яке буде надруковано трохи згодом, за цей період було зафіксовано лише два випадки слабких землетрусів, пов'язаних із видобуванням сланцевого газу.

Один з них - у Британії, і лише один - в Америці, незважаючи на активний розвиток видобування там.

Вода є серйознішою проблемою. Адже багато води потрібно, щоб вирити свердловини. І ще вважається, що місцеві ґрунтові води знаходяться під ризиком забруднення.

Відповідно до нещодавнього звіту, американський сланцевий газ - на хорошому рахунку серед екологів.

Незважаючи на те, що за останні 10 років було вирито 20 тисяч свердловин, відомо лише про декілька випадків забруднення. І всі вони виникли через порушення існуючих правил.

Схоже, немає ніякого системного ризику.

Видобування має місце на тисячі метрів нижче ґрунтових вод, і ці зони зазвичай відокремлені від води породами, що майже не пропускають рідину.

Для свердловини дійсно потрібно багато води - в середньому до 22 мільйонів літрів за весь період роботи. Але це не більше, ніж вимагає поле для гольфу у Флориді за три тижні.

Більшість води знаходиться у свердловині, але 20% повертається на поверхню через декілька днів або тижнів після буріння. Їх потрібно зберегти або закрити, або безпечно переробити.

Втім, підраховано, що видобування сланцевого газу використовує менше води, ніж інші галузі промисловості, особливо в порівнянні з іншими джерелами енергії.

На великих свердловинах води використовується менше, ніж у місцевих шахтах або для годування худоби.

Більшість досліджень повідомляють, що свердловини сланцю можуть давати трохи більші відходи вуглекислого газу у порівнянні з свердловинами звичайного газу, тому що потрібні глибші свердловин і видобування вимагає багато енергії від дизельних двигунів.

Але більшу небезпеку становить витікання самого газу. Метан є особливо шкідливим парниковим газом.

Він може витекти випадково з тріснутих труб, резервуарів та іншого обладнання, або бути випущеним спеціально під час вентиляції та спалювання.

Витік метану важко порахувати. Він приблизно знаходиться на рівні від 1 до 8% від загальної кількості газу, що видобувається.

Якщо реальна цифра наближається до 8%, тоді важко буде заявляти про відносну чистоту видобування газу.

Згідно з минулорічними підрахунками Корнельського університету, з моменту видобування до потрапляння до кінцевого споживача близько 7,9% сланцевого газу потрапляє в атмосферу. Це більше, ніж вдвічі перевищує показники звичайного газу.

Якщо так, то сланець забруднює більше, ніж вугілля або нафта. Але ці підрахунки були сильно розкритиковані.

Дослідження того самого періоду Американською спілкою захисту навколишнього середовища повідомило про цифру в 2,2%, що трохи перевищує показники з видобутку звичайного газу.

До того ж, викиди метану, ймовірно, почнуть знижуватися через "зелені доповнення" - метод, що використовується для більшості нових свердловин для запобігання вентиляції і спалювання газу.

Зараз ведеться крупне дослідження на тему видобування газу. Його результати мають бути опубліковані наступного року, які, можливо, допоможуть розвіяти громадське занепокоєння.

Європейська Комісія, у на рідкість доброму гуморі, визначила, що не потрібно запроваджувати ніякі нові закони щодо видобування сланцю, крім тих, що вже існують.

Щоб досягти більшого схвалення з боку громадськості, потрібно більше співпраці з місцевими спільнотами, ефективна перевірка свердловин, обережне поводження з водами і припинення викидів метану.

Згідно з розрахунками, це додасть лише 7% до загальної вартості витрат, проте значно заспокоїть екологів.

Казка про два континенти

З точки зору геології, шанси знайти газ у Європі такі самі, як в Америці.

Франція, Польща, Британія і Україна подають надії. Також газ у достойній кількості може бути знайдений і в інших країнах.

Америка визнає європейські запаси також на рівні з американськими.

Проте на тому всі схожості закінчуються. Мабуть, головна різниця полягає у правах на власність.

В Америці здебільшого приватні особи володіють корисними копалинами.

Через те, що винайдення газу зробить їх багатими, вони будуть тільки раді його знайти. У Європі права на корисні копалини мають переважно держави.

Ще однією важливою різницею є те, що в Америці газ переважно зустрічається на відкритих просторах, далеко від будинків і шкіл.

Європа більш заселена, тому люди живуть у безпосередній близькості від районів видобування. Їм не подобаються вантажівки, що возять величезні кількості піску і води, необхідні для видобування.

Для однієї свердловини потрібно від 890 до 1 тисячі 340 поїздок вантажівки від початку до кінця бурильного процесу.

Але розумні правила можуть пом'якшити ситуацію. У містечку під Нью Йорком, наприклад, існує домовленість про те, що у вихідні і свята, а також в момент маршруту шкільного автобусу роботи будуть припинятися.

Більше того, в обов'язки працівників входить ремонт доріг і мостів, які б у іншому випадку чекали б роки на оновлення.

І за необхідності, воду качають за додаткову плату, щоб скоротити кількість маршрутів. В решті-решт, завантаженість доріг - це норма сучасного життя.

Як підрахував європейський парламент, станція з вісьмома свердловинами вимагатиме до 4-6 тисяч маршрутів вантажівки за шість місяців для підтримки роботи свердловин. Але типовий торгівельний центр зустрічає від 15 до 25 тисяч вантажівок щороку.

Чи то бачимо, чи то не бачимо

Свердловини для видобування сланцю майже не псують ландшафт.

Єдине, що можна спостерігати - це паркан з проволоки, що закриває маленьку територію з трубами і арматурою.

Тече газ відносно тихо. І як тільки свердловини закривають, від них майже не залишається і сліду. Більше того, Америка розробляє більш ефективні технології, завдяки яким при скороченні кількості свердловин, можна видобувати більшу кількість газу.

Тож, вплив місцевих організацій у Європі з самого початку може бути слабшим, ніж в Америці, і з часом ще скоротиться.

Американський видобуток вуглеводнів і широкий вибір послуг, пов'язаних з нафтою дає їй перевагу над Європою.

Вона має у наявності набагато більшу кількість бурових установок у порівнянні з Європою на даний момент.

До того ж в Америці власники трубопроводів зобов'язані платити третій стороні за транспортування газу від свердловини до кінцевого покупця. В той час, як в Європі не має необхідності використовувати послуги третьої сторони.

На континенті, де розвиток галузі тільки започатковується, Польща є лідером.

Через бажання позбавитися залежності від російських поставок, вона видала більше 100 ліцензій на видобування компаніям з державною підтримкою, а також нафтовим гігантам, таким як Chevron, ExxonMobil, Eni і

Marathon.

Поки результати засмучують. Exxon вже випав з гри.

Польські геологічні умови відрізняються від американських і потрібні нові технології для видобутку газу.

Україна нещодавно видала ліцензії Chevron і Shell, Румунія також вибрала декілька компаній.

Британія, яка більше за своїх сусідів покладається на газ, також підтримує видобування сланцю.

Американська компанія Cuadrilla вивчає можливості для видобування газу на північному заході країни. І буде продовжувати роботи за умови зведення до мінімуму землетрусів.

Але на кожні два кроки вперед Європа робить один назад.

Чехія наразі розмислює приєднатися до Франції і Болгарії у своєму мораторії на видобування. Декілька тестових свердловин у Швеції були закриті через громадське обурення.

Хороший потенціал видобутку сланцю у Німеччині не підтримується опозицією.

В Америці сланцевий газ був сприйнятий як сенсація. Але в реальності знадобилося два десятки років досліджень і попереднього буріння, перш ніж вдалося переформатувати ринок енергоресурсів.

Що стосується Європи, їй також може знадобитися не менше десятка років, щоб сприйняти всерйоз видобування сланцю.

І як кожен, хто мандрує за "блукаючим вогником", вона може у наступні декілька років зробити пару неправильних поворотів.

Переклад з англійської: "Реальна економіка"Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.