Три міфи, що підтримують економічну кризу

The Guardian

Влітку 2007 року все було спокійно. В кінці червня Тоні Блер пішов з посади, і його послідовник, Гордон Браун почувався затишно. Це був рік без футбольних першостей і олімпіад.

Потім, 9 серпня, пролунало повідомлення, що центральні банку активно себе поводять на ринку.

Guardian повідомив про те, що мільярди фунтів стерлінгів почали вливати в фінансову систему, щоб заспокоїти нерви серед побоювань про крах кредитів.

Спусковим механізмом для паніки стало рішення BNP Paribas заборонити забирати кошти з трьох хедж-фондів через повне "випаровування ліквідності", як вони це назвали.

Речник банку назвав цей крок тимчасовим технічним рішенням.

Технічним? Тимчасовим? Через шість тижнів стало зрозуміло, що серпневий спад 2007 року - це не тимчасова ситуація.

П'ять років потому світова економіка досі не відновилася від глибокої травми, нанесеної банкірами.

Тоді, однак, мало хто уявляв собі, що 9 серпня 2007 року виявиться віхою у фінансовій історії.

Guardian розмістив статтю на цю тему на 29 сторінці, адже не мав причин думати, що ця ситуація чимось відрізняється від попередніх коливань ринку.

Знадобилося декілька днів, щоб зрозуміти, яку гру ведуть банкіри, тому що "володарі світу" говорили на своїй власній мові Езопа.

Розмови про цінні папери, підкріплені нерухомістю, кредитні свопи і деривативи - походили на мову написання біблій монахами 12 століття. Нагадаємо, що біблії в той час писалися на латині для селян, що спілкувалися виключно англійською.

Зараз доволі легко проаналізувати, що сталося.

Банки вели азартну гру, маючи в запасі мало грошей, у разі якщо щось піде не так.

Фізичні особи позичали на рівнях, які б вони потягнули тільки у разі, якщо їхні акції продовжували б зростати від року в рік.

Уряд передбачав зростання надходжень від державних податків, тому збільшив державні витрати.

У серпні 2007 року ця гігантська бульбашка почала пропускати повітря. Це сталося у три кроки.

Фінансовий сектор перший відчув вплив. Хоча всі знали, що майже кожен банк має купу інвестицій, пов'язаних з американським ринком нерухомості, ніхто точно не міг порахувати, скільки саме таких грошей в банках.

Фінансова система терпить крах, якщо банки відмовляються кредитувати один одного, як це сталося у серпні 2007 року.

Знадобилося більше року, щоб розгорнулася друга стадія кризи. Під час цього періоду дещо змінилося: фінансова криза поглибилася, ціни на нерухомість і акції впали і інфляційний тиск збільшився після різкого стрибка цін на паливо.

Коли у вересні 2008 року Lehman Brothers збанкрутів, світова економіка готова була вибухнути. Наступні шість місяців вона пережила найбільший спад з часів Великої Депресії.

Уряд зупинив падіння у стилі 30-х років, скоординувавши дії, але втративши власні кошти в цьому процесі.

Підтримувати банки було дорого, тим більше враховуючи що падіння виробництва призвело до зменшення надходжень від податків.

Банки відчували, що мають забагато боргів. Так само, як і фізичні особи.

До середини 2009 року більшість держав так само відчули, що мають забагато боргів. А це не найкраще відчуття. Центральні банки спробували допомогти, здешевівши і збільшивши кредити.

Вони скоротили відсоткові ставки і застосували нетрадиційні методи - як то придбання облігацій взамін на готівку - щоб збільшити приток грошей.

Вони сподівалися, що це стимулюватиме відновлення приватного сектору і забезпечить життєвий простір, в якому уряди змогли б відновити свої фінанси.

Намагання вирішити кризу, яку викликало кредитування, за допомогою ще більшого кредитування, цілком очевидно, провалилося.

Це, як ситуація з автомобілістом, який намагається накачати шини з маленькою діркою. Певний час це працює, але в результаті шини все одно здуваються.

Деякі країни впоралися краще за інші.

Австралія - одна з тих небагатьох країн. кому пощастило оминути рецесію, тому що її банки добре регульовані, і вона є постачальником сировини в Китай.

На відміну від неї, Британія, була більш чутлива за інші країни.

Культура "вседозволеності" в Сіті, зростання цін на нерухомість, підкріплене споживчими витратами, а також інфляційний тиск вищий, ніж у інших країн.

Економіка впала на 15% з моменту її піку у 2008 році.

Що стосується світової економіки, стан речей може дещо погіршитися, перш ніж піде на поправку.

Літо 2012 року демонструє загальне уповільнення, на яке вплинули проблеми з заборгованістю у Європі, які відчули в тому числі Північна Америка і Азія.

Єврозона рухається в бік рецесії, США зростає повільніше за норму після попередніх спадів, на китайську економіку впливає політика стримування інфляції після стимулювання у 2008-2009 роках.

Не можна порівнювати останні п'ять років і півстоліття після Краху Уол-стріт у жовтні 1929 року.

У 1930 році чверть американців залишилися без роботи, а виробництво впало на 50%. Кращу історичну паралель можна провести із Великою Депресією 19 століття, уповільненням зростання і дефляційним тиском, які тривали з 1873 по 1896 роки.

У тому, що криза затягнулася, винні три міфи.

Англо-саксонський міф стверджує, що багато грошей - це сила добра, а не корупції і махінацій з нерухомістю.

Німецький - що можна вирішити проблеми попиту шляхом затягування пасків і зростанням експорту.

Правильна політика полягає у жорстокому обмеженні банків і міжнародній співпраці. Країни-кредитори мають збільшувати внутрішній попит, щоб допомогти країнам-боржникам. Також треба у нормальному темпі зменшувати дефіцит, за допомогою зростання.

Шанси, що це трапиться, невеликі.

Адже є ще третій міф. Що нічого такого не сталося у 2007 році зі світовою економікою.

Але стара модель мала недоліки з фінансової точки зору. Вона функціонувала з високим рівнем заборгованості. З соціальної точки зору на зростання впливав лише невеличкий прошарок еліти. І все, що мало значення, зростало занадто швидко.

Все ще можна виправити і піти далі, але спочатку треба усвідомити, що все вже не буде так, як раніше.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.