Азіатська економіка, час хвилюватися?

The Economist

Лаос - бідна країна з 6 мільйонами людей, які отримують зарплату, середню між В'єтнамом і Тайландом. Він не має виходу до моря, і мало доріг світового значення.

Однак,зараз той рідкісний момент, коли вони почувають себе добре.

Минулого місяця країні дозволили приєднатися до Світової організації торгівлі (СОТ). Цього тижня там відбулася дев'ята азіатсько-європейська зустріч, яка зібрала лідерів з найбільш і найменш динамічних регіонів.

Її маленька економіка, що експортує золото, мідь і гідроенергетику виділяється з-поміж інших. Вона зростає швидше і стійкіше за інших.

Протягом 2002-2011 років зростання коливалося у вузькому диапазоні, не опускаючись нижче 6,2% і не перевищуючи 8,7%. Тільки три інші країни змогли похвалитися стабільнішим зростанням за цей період.

Дві з них також з Азії: це Індонезія і Бангладеш.

Азія зараз зростає швидше за інші, "розвиненіші" економіки країн Великої сімки. Розвиток у 2002-2011 роках був стабільніший, ніж у будь-які інші 10 років, починаючи з 1988-1997 років.

"Велика помірність" - так назвали еру економічного спокою в Америці і інших країнах напередодні фінансової кризи. Чи можна це застосовувати до Азії?

Азіатські економіки більш відомі завдяки своєму розвитку, ніж стабільності.

Наприклад, з 1996 по 1998 зростання у п'яти великих південно-східних азіатських країнах: Індонезії, Малайзії, Філіппінах, Тайланді і В'єтнамі підскочило від 7,5% до "мінус" 8,3% з початком фінансової кризи.

Навіть зараз деякі відкриті економіки, такі як Тайланд, Сінгапур і Тайвань, залишаються більш волатильними за середній світовий показник.

Беручи участь у міжнародних торгових потоках, її промислове виробництво коливається від кожної зміни попиту.

Але країни Азії, що розвиваються, за винятком багатих Гонконга, Сінгапура, Південної Кореї і Тайваня, це густонаселені країни, що значним чином залежать від внутрішнього попиту, який сприяє зростанню їх економік.

Споживання домашніх господарств становило половину з майже 6% зростання, яке Індонезія показала в кінці третього кварталу - восьмий поспіль квартал розвитку такими темпами.

Експорт впав з 35% ВВП десять років назад до менше, ніж 15% у 2011 році.

Комбінований профіцит Азії, що показує її залежність від зовнішнього попиту, зменшився майже, ніж в половину - з 2008 до 2011 року. І буде падати ще цього року.

Стабільність Азії пов'язана з попитом. Під час азіатської фінансової кризи політики стали перед дилемою. Вони могли захистити валютний курс, піднявши відсоткові ставки. Але це б відігнало позичальників.

Вони також могли відпустити валютний курс і пом'якшити ставки. Проте, це могло збільшити боргове навантаження, і також зашкодити позичальникам.

Врешті-решт регіон вигадав свій шлях виходу з кризової пастки.

Більшість країн накопичили вражаючий запас валютних резервів і відмовились від іноземних банківських кредитів на користь іноземних активів і облігацій у місцевій валюті.

Через те, що ці зобов'язання були деноміновані у місцевій валюті, вони не піднялися у ціні, коли валюта впала.

Це розв'язало руки політикам, щоб скоротити відсоткові ставки, коли економіка уповільнилася.

Центральний банк Індонезії, наприклад, знизив ставку на 3% - з грудня 2008 року до серпня 2009 року. А потім ще на 1% - з жовтня 2001 до лютого 2012 року.

Частково, завдячуючи своєму центральному банку, зростання Індонезії за останні 20 кварталів було найстабільнішим у світі.

Мудра фінансова політика є ще однією з причин Великої помірності, відомої країнам Великої сімки.

Іншою є налагодженість фінансових систем, які дозволяють людям - мудро витрачати, компаніям - диверсифікувати позики, банкам - не навантажувати свої звітності.

Обидва ці стовпи стабільності виявилися хибними. Економісти ще не встигли вигадати пояснення явищу Великої помірності, як вона перестала існувати.

Хвилює те, що азіатську помірність також супроводжує кредитування, яке різко зростає.

Фред Ньюман з HSBC каже, що рівень кредитування в Азії зараз найвищий з часів фінансової кризи.

Це з одного боку може свідчити про здорове нарощування фінансових активів, яке багато хто з економістів вважає причиною росту і стабільності. Утім, збільшення боргового навантаження може і загрожувати стабільності.

Померлий Хайман Мінскі, зокрема, казав, що падіння волатильності дозволяє компаніям і особам позичати більшість грошей для інвестицій.

Зависока заборгованість не вимагає надмірного оптимізму, лише надмірну впевненість, і необов'язково швидке зростання. Достатньо стабільного зростання.

На щастя, азіатські політики ніколи не поділяли віру Заходу у саморегулюючі фінансові системи.

В Азії почали практикувати "макропруденційне" регулювання, направлене на приборкання надмірного кредитування і надмірного потоку капіталу, навіть не піднімаючи відсоткові ставки.

У березні, наприклад, Індонезія прив'язала кредитну ставку до вартості нерухомості і скинула відсотки на придбання авто і мотоциклів.

Ньюман, однак, скептично ставиться до того, що посилення регулювання може замінити грошове регулювання.

Макропруденційний контроль не є непрохідним, відзначає він. Поки капітал дешевий, гроші будуть протікати.

Якщо регулятор знижує відсоткову ставку на іпотеку, банки, наприклад, можуть просто підвищити вартість житла.

Якщо регулятори забороняють купувати власність іноземцям, як наприклад це зробив Гонконг, іноземці почнуть шукати шляхи в обхід закону.

Вільним діям Гонконгу піднімати ставки заважає прив'язка їх валюти до долара - один з тих моментів, який допоміг пережити азіатську фінансову кризу.

У інших центральних банків немає виправдання. Гнучкість валюти дала їм свободу скорочувати ставки, коли зростання уповільнюється.

Це також мусить заохочувати їх підвищувати ставки, коли надлишки грошей починають загрожувати економіці. Навіть, якщо ставки знаходяться на рівні нуля, як зараз у Америці, Європі і Японії.

Якщо стабільне зростання дозволяє позичальникам або кредиторам мати надлишкові гроші, воно "може призвести до саморуйнування", впевнений Ньюман.

В цьому немає нічого хорошого.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.