Вимушений лідер єврозони

CNN

Після п'яти років кризи у єврозони з'явився новий лідер. Маючи вплив на територію від Полярного кола до Середземномор'я, Європейський центральний банк керує зараз єдиною валютою з незрівняною владою.

Разом з тим у якості нового протагоніста, ЄЦБ вислуховує критику про те, що він переступив межу і теоретично порушив закон.

Все почалося у 2007 році, напередодні колапсу ринку нерухомості у США, та банківської кризи, яка почалася трохи згодом.

Коли відгомін почав поширюватися світом, Європейський центральний банк підключився до дії.

Протягом п'яти днів, починаючи з дев'ятого серпня, ЄЦБ прокачав 335 мільярдів євро через артерії європейської банківської системи з метою відновити ліквідність у приватному секторі. Це була перша ознака готовності центрального банку піти на надзвичайні кроки з метою захистити єдину валюту.

Потім було декілька траншів державної підтримки Банку. Звісно, ЄЦБ і досі бореться з фінансовою кризою, утім зараз він зосереджений на порятунку єврозони.

Чи порушує закон така стратегія?

Сьогодні ЄЦБ покладається на мутну, спірну і вельми нетрадиційну політику, яку голова Маріо Драґі охрестив "нестандартними діями".

Ці дії, зокрема, полягають у позичанні банкам за низькими ставками, викупі державних боргів, вибиванні для постраждалих країн матеріальної допомоги, і навіть посередництві у політичних процесах.

Ці дії, а також заяви Драґі, були ключовими для зниження вартості запозичень для країн єврозони, і протидії кризі.

Останній крок ЄЦБ, націлений на боротьбу з кризою, відомий як прямі фінансові трансакції, полягав у викупі державного боргу.

Він викликав критику економістів. Вони заявили, що такі кроки нічим не відрізняються від фінансування держав, які намагаються контролювати свої боргові зобов'язання.

Професор економічних наук університету Манхайм Роланд Вобель розповів CNN, що Європейський центральний банк "порушує" свій статут і його втручання у діяльність ринку державних облігацій є "незаконним".

Натомість, Нобелевський лауреат Крістофер Піссарідес підтримує останні дії ЄЦБ і вважає, що він дотримується своїх функцій для підтримки постраждалих націй.

"Першим пунктом у їх статуті зазначено, що вони мають створювати відповідну атмосферу для євро, щоб ця валюта міцнішала і була спільною. І я думаю, ті кроки, які вони роблять, необхідні для цього", - сказав він CNN.

Потенційно необмежена програма прямих фінансових трансакцій спричинила розкол між ЄЦБ і головою Центрального банку Німеччини Йенсом Вайдманом, який заявив, що такі заходи являють собою загрозу для стабільності єврозони.

Головний економіст другого за вагомістю банку Німеччини Commerzbank Йорг Кремер погоджується, і каже, що центральний банк ризикує втратити довіру.

"Як економіст, я би сказав, що купівля облігацій - проти статуту ЄЦБ" – зазначає він.

Кремер додає, що "ЄЦБ не повинен "де факто" фінансувати державні витрати".

Це не вперше ЄЦБ підтримує уряди, викуповуючи їх борги.

10 травня 2010 року, 8 днів потому, як Греція узгодила зі своїми європейськими партнерами і МВФ транш на суму 110 мільярдів євро - банк оголосив про програму ринку цінних паперів, яка передувала нещодавно запровадженим прямим фінансовим трансакціям.

Герой чи лиходій?

Програма прямих фінансових трансакцій була розпочата 6 вересня, про що було заявлено під час щомісячної прес-конференції банку у Франкфурті, після ряду політичних закликів до дії з боку Італії і Іспанії.

Прем'єр-міністри обох країн Маріо Монті і Марьяно Рахой попросили Європейський центральний банк викупити облігації країн єврозони, щоб допомогти урядам впоратися з надмірними відсотками за боргами.

Драґі завжди стверджував, що останнє рішення ЄЦБ було прийняте не для того, щоб фінансувати заборговані країни Південної Європи. Щоб розвіяти ці побоювання він впровадив декілька суворих умов.

Відповідно до цих умов, будь-яка країна, в тому числі Іспанія і Італія, які претендують на програму прямих фінансових трансакцій, повинна спочатку попросити про допомогу у фонду порятунку - Європейського стабілізаційного механізму.

І хоча таким шляхом пішли попередники - Греція, Ірландія і Португалія, він вважається руйнівним у політичному плані для таких гігантів, як Іспанія і Італія.

Проте Вобель каже, що навіть за накладання таких умов на членів єврозони, це є порушенням статуту ЄЦБ. Він каже, центральний банк мусить утримувати незалежність і не вестися на команди політиків.

За його словами, використання Європейського стабілізаційного механізму як інструменту підтримки з боку центрального банку, - є свідченням того, що ЄЦБ "приймає вказівки з боку міністрів фінансів", що "заборонено".

Голова Європейської школи менеджменту і технології Йорг Рохоль розповів CNN, що центральний банк використовує свій статут на повну, навіть щодо умов, що накладаються на країни, які потребують допомоги.

Рохоль додав, що ЄЦБ став захисником приватного і громадського сектору в єврозоні: "ЄЦБ став чимось більшим, ніж кредитор останньої інстанції, не тільки для банків, а і для держав", - каже він.

ЄЦБ зачаровує ображених

Минулого місяця Драґі їздив до Берліну, щоб виправдати свою політику перед німецькими законодавцями.

Після двохгодинного пекельного прийому від міністрів, йому вдалося переконати євроскептиків, що програма ЄЦБ з купівлі єврооблігацій не несе інфляційних ризиків.

Перш, ніж зайти до Бундестагу, він також пояснив, що прямі фінансові трансакції не є "замаскованим фінансуванням урядів".

Коли колишній банкір Goldman Sachs вийшов з парламенту, виглядаючи спокійним і зібраним, він заявив журналістам, що купівля державних облігацій відповідає сфері діяльності ЄЦБ. Це висловлювання підтвердив міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле.

Зрештою, зустріч з головою центрального банку похитнула не всіх. Представник Вільної демократичної партії, яка входить в коаліцію з партією Християнських демократів Ангели Меркель - Френк Шефлер - заявив CNN, що не був переконаний виправданнями Драґі щодо придбання облігацій.

"Багато німців скептично налаштовані проти фіглярства ЄЦБ", - заявив він сказав. Однак, додав він, "вже немає тієї довіри, яку б можна було знищувати".

Член виконавчого комітету Європейського центрального банку Бенуа Кьор публічно захистив стратегію банку. У жовтні він повідомив Financial Times, що ЄЦБ припинить всі операції прямих фінансових трансакцій, якщо країна, яка потребує допомоги, не відповідатиме умовам.

Він зазначив: "Це умова ефективності і надійності програми".

Загроза зупинки фінансової підтримки потенційно небезпечна як для країні, що її отримує, так і для інших країн, що прагнуть перепочити, вважає Йорг Рохоль.

"Дуже важко уявити, як ЄЦБ збирається переривати програму прямих фінансових транзакцій у разі, якщо країна не впорається з реформами", - каже він.

Правові виклики для ЄЦБ

Незважаючи на найкращі намагання Драґі справити враження на німецьких політиків у Бундестазі, Вобель передбачає, що питання придбання облігацій постане у програмі голосування німецького Конституційного суду.

У вересні найвищий суд країни з найбільшою економікою у Європі погодився надати легітимність постійному фонду порятунку єврозони - Європейському стабілізаційному механізму.

Вобель каже, що прямі фінансові трансакції будуть розглядати німецькому конституційному суді, ймовірно, у грудні. І він очікує, що на останні ініціативи центрального банку чекають важкі випробування.

"Я думаю, конституційний суд вирішить, що прямі фінансові трансакції не повинен здійснювати ЄЦБ", - додав він.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.