Газети проти Google

The Economist

У 2009 році Руперт Мердок обізвав Google і інші пошукові інструменти "контентними клептоманами". Тепер газети, позбавлені фінансового заробітку, хочуть законно надавити на паразитичних агрегаторів новин.

У Німеччині політики розглядають законопроект про поширення захисту авторських прав на уривки газетних статей, які з'являються в результаті пошуку, що допоможе видавцям стягувати за це гроші.

Google є основною метою. Редактори деяких німецьких газет кажуть, що Google має матеріальну користь від того, що виставляє їх матеріали у своєму агрегаті новин Google News.

Схожий законопроект було запропоновано в Італії. Французькі газетярі прагнуть того самого.

29 жовтня президент Франсуа Олланд попередив голову Google Еріка Шмідта: якщо французькі газетярі не отримають компенсації до кінця року, тоді Франція проштовхне закон, схожий до німецького.

Австрійці і швейцарці також розмислюють на цю тему.

Прочитаної назви і першого речення статті, начебто, часом достатньо, щоб не заходити на сайт газети для прочитання цілої історії.

Критики також кажуть, що навіть поряд з уривками статей Google може продавати рекламу на своїй пошуковій платформі. Хоча поки Google News не містить оголошень.

Втім, користь іде і у зворотному напрямку. Google каже, що він надає 4 мільярди кліків на новинні сайти щомісяця. Це означає, що три чверті читачів Google News переходять звідти безпосередньо на веб-сайт газети, щоб дочитати статтю.

Більше того газети можуть виставити налаштування таким чином, щоб їх сторінки не з'являлися у Google News.

Німецькі законотворці почнуть обговорювати закон цього місяця, і його може бути прийнято наступної весни. Газети до того часу, мабуть, об'єднають зусилля, щоб організуватися за пркиладом музичної індустрії, яка вибила для себе гонорари за пісні, що звучать.

Google каже, що вимога платити за статті "загрожує безпосередньо його існуванню". Скоріше за все, він перестане показувати сторінки газет в тих країнах, в яких стурбовані такою ситуацією.

Це вплине на відвідуваність медіа-сайтів, які залежать від пошукових механізмів, що дозволяє виданням заробляти на рекламі в інтернеті.

Навіть Мердок, який перестав засвічувати свою газету в Google у 2010 році, у вересні поновив появу заголовків у пошуку.

Зрештою, Google News важливі не в усьому світі. У жовтні більше 150 бразильських газет вийшли з цього сервісу, заявивши, що за їх присутність там треба платити.

Хоча вони досі з'являються в основному пошуку Google. Після цього трафік впав на 5%.

Газети також повідомляють, що закон авторського права на їх стороні. Американські закони більш поблажливі за європейські, тому пошукові механізми часто видають матеріали статей на правах "сумлінного використання".

Однак, у Бельгії ряд газет подали в суд на Google за замах на авторські права, і виграли справу. І хоча компанія оскаржує вирок, їй, мабуть, доведеться виплатити певну компенсацію.

За всім цим ховається справжня проблема - занепад традиційних медіа.

Так, у Франції немає жодного прибуткового національного видання, незважаючи на 1,2 мільярда прямих і непрямих державних субсидій, каже голова комунікаційної компанії MSLGROUP, а також колишній головний редактор Financial Times і співвласник The Economist Олівер Флюро.

Навряд чи Google можна звинуватити у цьому занепаді, у відтоку читачів і у зменшенні реклами. Адже інтернет-реклама не замінила рекламу у друкованих виданнях.

У 2011 році всі видання у світі разом заробили 76 мільярдів доларів на оголошеннях. Це на 41% менше, ніж у 2007 році, за даними Світової організації видавців.

Лише 2,2% з них надійшло минулого року з цифрових платформ. І навіть їх можна заблокувати спеціальним програмним забезпеченням.

Новинний спринт

Навіть якщо деякі країни і змусять Google платити за використання їх заголовків і уривків тексту зі статей, це навряд чи заткне дірки у прибутках видань, або прискорить їх реструктуризацію.

Медіа-експерт при Раді Європи Ян Маліновскі каже, що намагання змусити Google платити за статті - це те саме, що "намагатися заборонити друкарський станок для порятунку рукописів".

Правовий тиск у будь-якому разі можна замінити трансформацією самої бізнес-моделі.

Газети здебільшого не здіймали плати з читачів за прочитання своїх статей з надією заманити більшу кількість читачів на сайт. Проте, і цей підхід поступово змінюється.

Більшість бразильських газет вийшли з Google News і наступного року запроваджуватимуть плату для своїх читачів, каже президент бразильської асоціації видавництв Карлос Фернандо Лінденберг Нето.

Нова бізнес-модель пропонує платний доступ: декілька безкоштовних статей, які заманюють читача, але за більшу кількість треба платити. Таку модель використовують, зокрема, The Economist і Тhe New York Times.

В Америці видань з платним доступом стало за останній рік вдвічі більше. Інші газети також об'єднуються і відкривають доступ за окрему плату.

Словацька фірма Piano Media допомагає читачам купувати доступ до численних веб-сайтів, теле- і радіостанцій за певну плату. Вона виплачує видавництвам кошти в пропорціях, що відповідають часу, витраченого користувачами на тому чи іншому сайті.

Такі ідеї, мабуть, кращі за намагання отримати чек від Google.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.