Китай представив нових лідерів

CNN

В четвер Китай розкрив імена групи лідерів, які будуть відповідати за країну у наступні десять років, представивши їх журналістам всього світу після місяців таємних переговорів і різних чуток.

Семеро членів комітету, який очолює політичну систему Китаю, піднялися на сцену Великої Народної Зали у Пекіні. Їх очолював Сі Цзіньпін. Він змінив Ху Цзіньтао на чолі Комуністичної партії, яка править в Китаї вже більше 60 років.

Разом із Сі членом нового постійного комітету Політбюро - основого органу прийняття рішень - став Лі Кецян, який, за прогнозами, отримає роль прем'єр-міністра на початку наступного року замість Веня Цзябао.

Сі також замінив Ху на посаді голови Головного військового комітету Китаю, який займається питаннями національної безпеки і оборони.

Така передача обов'язків зрозуміліша, ніж у попередні два рази, коли колишні лідери залишали за собою ключову роль у військовому секторі, користуючись значною владою і впливом.

На відміну від гучних американських виборів і частій появі лідерів на публіці, визначення найбільш впливових представників Китаю відбулося за зачиненими дверми. Така процедура має місце раз на десять років.

Віце-голова КНР Сі Цзіньпін і майбутній китайський віце-прем'єр Лі Кецян

Члени нового семимісного Постійного комітету Політбюро ЦК КПРС.

Незважаючи на вражаючі зміни в економіці і соціальному житті, які Китай пережив в останні роки, партії вдалося міцно втримати владу і дотриматися свого "туманного" методу вибору голів держави.

Наслідки передачі влади важливі для 1,3 мільярда мешканців країни і їх сусідів у Азії і США, які із занепокоєнням спостерігають за економічним і військовим зростанням Китаю.

Наступні лідери Китаю: хто є хто

Ставши спереду від величезного намальованого пейзажу в четвер, Сі дозволив собі привітний жест, розпочавши свою промову перед залою, повною людей, вибаченням за те, що змусив аудиторію чекати його появу довше, ніж було заплановано.

Тисячі членів Комуністичної партії Китаю зібралися у величезній Великій залі Людей площі Тяньаньмень у Пекіні.

Проте, новий лідер швидко повернувся до серйозних питань, попередивши, що перед партією постає "багато жорстких викликів".

Серед них він виділив корупцію, віддаленість від маси людей, так само, як і непотрібні акценти на формальності і бюрократію.

Секретність і винятковість процедури, за якою обираються лідери Китаю, в тому числі шляхом маневрів і обговорення серед головних партійних фігур, змушує багатьох громадян країни почувати себе відрізаними від політичного процесу.

"Багатьох простих людей не вражає і не радує те, що відбувається. Люди кажуть - це справа партії, і нас це не стосується. У нас немає права голосу у виборі політичного лідера", - каже журналіст з Пекіну Лія Жанг.

Які зміни планує собі п'ятидесяти дев'ятирічний Сі і його команда у найближчі рокі досі оповите таємницею.

"Сі Цзіньпін - невідомий фрукт з різних точок зору. Він дійшов до верхівки китайської системи завдяки тому, що був дуже обережним, намагаючись не видавати, що він думає насправді", - каже Майк Чіной, колишній кореспондент CNN, а тепер старший співробітник в американсько-китайському інституті при Каліфорнійському університеті.

Син одного з солдатів Мао Цзедуна, Сі, вважається "князьком" через місце його сім'ї в комуністичній аристократії партії. Також вважається, що він має зв'язки у військовій сфері Китаю.

Воєнізовані поліцейські стоять на сторожі під час церемонії на площі Тяньаньмень.

Одружений він з народною співачкою при Народно-визвольній армії. А піднявся партійною ієрархією, однією рукою тримаючись за високий пост в східній частині Шанхаю.

Очікується, що на початку наступного року він успадкує посаду президента від шестидесяти дев'ятирічного Ху.

Деякі спостерігачі висловили надію, що наступне десятиріччя привнесе політичні реформи, адже китайські лідери прагнуть зміцнити свої позиції, підірвані поширеною корупцію і жахливим цьогорічним скандалом за участю колишнього високопоставленого партійного чиновника Бо Сілай.

Утім, більшість аналітиків скептично ставляться до готовність лідерів до вагомих змін, відмічаючи концентрацію влади і грошей на верху партії.

Нові лідери будуть підтримувати статус-кво, впевнений професор з історії з Китайського університету Гонконгу Віллі Лам.

"По суті своїй ми маємо консервативну команду. Не варто очікувати суттєвих та істотних зрушень в бік політичних реформ", - коментує Лам оголошення нових лідерів постійного комітету.

Нові лідери скоріше за все будуть "підтримувати стабільний курс, утримуючи політичну стабільність і боротися з викликами партійного впливу", - каже він.

Новий постійний комітет є раціональнішим за попередній, зменшивши кількість членів з 9 до 7.

Деякі експерти кажуть, що менша кількість людей у комітеті сприятиме кращому єднанню і ефективності на чолі партії.

Крім Сі і Лі, членами комітету також є Чжан Децзян, Ю Женьшень, Лю Юньшань, Ван Цішань і Чжан Гаолі.

Як показує практика, колишній восьмидесяти шостирічний партійний лідер Цзян Цземінь, попередник Ху, досі утримує вагому позицію в ієрархії Комуністичної партії, каже директор дослідницького центру при інституті Брукінгса Ченг Лі.

Склад комітету "не став сюрпризом, скоріше розчаруванням", сказав він, додавши, що в комітеті переважають люди, лояльні Цзяну.

Він каже, що деякі китайці будуть розчаровані рішенням не включати до комітету високих чиновників Лю Юаньчао і Ван Яна, яких він описав як "палких захисників політичної реформи".

Обслуговуючий персонал для подання чаю під час 18 з'їзду КПРС.

Постійний комітет також залишається чоловічим клубом, не включивши до свого нового складу жодної жінки. Починаючи з часів його створення у 1949 році жодна жінка не входила до його складу.

Незважаючи на тривалі підозри, що коріфейка політбюро Лю Яньдун, можливо, увійде до еліти партії, вона не піднялася разом з рештою членів на сцену у четвер.

Можливо, цьому завадив її вік. Лю народилася у 1945 році і є членом політбюро з 2007 року.

Представництво жінок у політиці Китаю шкутильгає. Лише 2,2% працюючих жінок обіймають високі державні посади, головують у партіях і інших підприємствах і інституціях, згідно з національним опитуванням, проведеним у Китаї минулого року.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.