Війна віртуальних гаманців

The Economist

Напередодні, 13 листопада, відбулася ще одна визначна подія на шляху до запровадження електронної готівки.

У цей день в Америці з режиму тестування вийшов "електронний гаманець" V.me, який у своєму віртуальному сховищі може містити безліч платіжних карток.

Замість того, щоб надавати свої персональні дані і номери карток під час розрахунку on-line, покупці тепер зможуть лише вводити логін і пароль.

Сервіс надається гігантською платіжною системою Visa, чий офіс знаходиться в Силіконовій Долині, неподалік від технологічних компаній, які б з радістю заглибилися у глобальний ринок розрахунків.

Карткові компанії - ласий шматок. Деякі, на кшталт Visa, MasterCard і китайської UnionPay, надають кредитні, дебетні і зарплатні картки. Інші, такі як American Express, ще й самі виробляють пластикові картки.

Кількість кредитів і готівки, які вони пропускають через себе - запаморочливі.

Минулого року 6,7 трильйона доларів пройшло через кредитні картки, повідомляється у промисловому виданні Nilson Report. Через дебетні і звичайні розрахункові картки пройшло більше 15 трильйонів доларів.

Такі суми пояснюють, чому так багато компаній - від телекомунікаційних до рітейлерів і початківців на кшталт нової компанії проведення платежів у Сан Франціско під назвою Square - хочуть поміняти спосіб, яким люди розплачуються за товари і послуги.

Деякі експерти пророкують появу пост-пластикового світу, який покладе край надзвичайним прибуткам карткових гігантів. Однак, не варто очікувати, що платіжні системи здадуться без боротьби.

В короткій перспективі кількість пластикових карток буде збільшуватися.

Програми смартфонів часто просять користувачів ввести деталі своїх карток для оплати послуг. Такі компанії, як Square і PayPal розробили маленькі кард-рідери, які треба вставляти у смартфони для того, щоб безперешкодно дозволяти програмам приймати платежі.

Ед Маклафлін, який займається новими технологіями в MasterCard, переконаний, що завдяки цим технологіям за останній рік до списку клієнтів компанії було додано 1,2 мільйонів нових фірм.

І навіть, якщо пластикові картки підуть слідом за вініловими платівками, карткові мережі все одно процвітатимуть, адже вони вкладають у нові технології.

Visa, співпрацюючи з банками, сподівається, що це допоможе їй звузити прірву між нею і конкурентами. Зокрема, у Visa сподіваються наздогнати PayPal, який є частиною eBay, і завдяки цьому розрісся до 117 мільйонів активних користувачів, які заходять на аукціон.

Більше 50 фінансових інституцій підтримують запровадження V.me, який прийматиме не тільки картки Visa.

MasterCard та інші компанії так само намагаються розробляти електронні гаманці. Деякі з них, крім карток, прийматимуть купони і квитки.

В перспективі ці гаманці, мабуть, будуть вбудовані у мобільні телефони, за допомогою яких можна буде розраховуватися у магазинах і інших місцях.

Зокрема, на такі іновації купу часу витрачають зараз Square і Google.

Глава електронної комерції Visa Дженіфер Шульц передбачає велике потрясіння на ринку, яке зможуть пережити лише декілька провайдерів послуг електронних розрахунків.

Серед них буде, принаймні, одна компанія пластикових карток, завдяки своєму надійному бренду, великим бюджетам і налаштованій системі платежів.

Карткові мережі намагаються викуповувати акції у інноваційних компаній, щоб слідкувати за розвитком руйнівних для них технологій.

Так, Visa володіє часткою Square, яка нещодавно підписала угоду зі Starbucks на оплату послуг через мобільний у всіх 7 тисячах кафе мережі в Америці.

Visa також проінвестувала Monitise, що спеціалізується на мобільному банкінгу.

American Express, зі свого боку, запровадив фонд цифрової комерції на суму 100 мільйонів доларів. Одна з його інвестицій - це iZettle - компанія, що розташована у Швеції, і дуже схожа на Square.

У свою чергу, деякі компанії пробували створити нові платіжні системи.

Ті, які гралися з цією ідеєю, наприклад консорціум телекомунікаційних компаній в Америці ISIS, дійшли висновку, що занадто дорого і важко мати справу з регуляторами, і створили системи боротьби з шахрайством.

Минулого року всі чотири американські карткові системи приєдналися до ISIS.

До речі, побоювання щодо безпеки новомодних платіжних систем також грають на руку міцним "картковим" фірмам.

Втім, навряд чи вони можуть зітхнути з полегшенням.

Аналітик Deutsche Bank Брайан Кеане вказує на те, що електронні гаманці цілком можуть стати альтернативою для кредитних і дебетних карток.

Крупні роздрібні торгівці в США об'єдналися разом для створення власних електронних гаманців, пропонуючи клієнтам обирати їх систему розрахунку, яка є вигіднішою завдяки таким стимулам, як купони.

Джек Дорсі, голова Square і співзасновник Twitter, погоджується з тим, що електронні гаманці - це компроміс між різними платіжними опціями, і вони більш зрозумілі для споживачів. І він переконаний, що це покладе край розрахункам через пластикові карти.

"Їх інновація була відкрита 60 років тому, коли була створена пластикова картка. З тих пір було дуже і дуже мало винаходів", - каже Дорсі.

Деякі можуть з ним не погодитися, але одна річ зрозуміла всім, - поширення розрахунків через мобільні телефони може викликати зростання споживачів.

Маклафлін з MasterCard каже, що 85% комерційних розрахунків досі здійснюються через готівку і чеки. З приходом мобільних платежів велика частка торгівельної діяльності стане електронною.

Проте, найбільш "жирний" куш чекає країни з економікою, що розвиваються, де через недостатню фінансову інфраструктуру прискорюється розвиток оплати через мобільні платіжні системи, на кшталт M-Pesa, яка обслуговує Кенію і декілька інших країн.

Варто зазначити, що Visa перехопила сервіс Fundamo, що спеціалізується на країнах з нерозвиненим банківським сервісом.

Натомість, MasterCard разом з іспанською комунікаційною компанією Telefónica започаткувала венчурний фонд під назвою Wanda. Через нього вони збираються проводити мобільні платежі у Латинській Америці.

Світ розрахунків змінюється, але карткові компанії все одно не збираються поступатися своїм бізнесом.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.