Греція звинувачує єврозону в "халатності"

The Financial Times

Під час зустрічі грецькі політики звинуватили фінансових міністрів єврозони у неспроможності домовитися про продовження програми фінансової допомоги і надання Афінам ще 44 мільярдів євро довгострокового кредиту.

Грецький прем'єр-міністр Антоніс Самарас розкритикував блок за "халатність" у відтягуванні рішення щодо надання країні довгострокової допомоги і звинуватив єврозону у небажанні виконувати свою частину угоди щодо допомоги постраждалій країні.

"Греція зробила все, що обіцяла, - заявив Самарас. - Наші партнери, разом з МВФ, також мають зробити те, що від них вимагається. Ніякі технічні трудноші щодо винайдення технічного рішення не виправдовують халатність і затримку".

Ліва опозиційна партія "Сіріза", що виступає проти допомоги, каже, що коаліційний уряд "принижує себе" тим, що вимагає від греків більшої економії.

Лідер ліво-центристів Евангелос Веніцелос каже, що Грецію використовують як "алібі" для нерішучості єврозони.

Фінансові міністри єврозони у середу вранці відклали прийняття рішення щодо виплати допомоги після того, як не змогли домовитися щодо шляхів скорочення зростаючого боргу Афін.

Після майже 12 годин важких переговорів, які затягнулися до ранку, уряди країн єврозони домовились про нову зустріч наступного тижня, щоб остаточно закрити усі суперечливі питання.

"Я не знаю, коли відбудеться виплата, - каже голова Єврогрупи Жан Клод Юнкер по закінченню зустрічі. - Греція свої обов'язки виконала, тепер справа за нами", - додав він, маючи на увазі заходи економії, запроваджені Афінами.

Міністр фінансів Франції П'єр Московічі заявив "Першому радіо Європи", що блок вже на "крок від угоди".

І грецький прем'єр Самарас вирішить разом з Юнкером у четвер, коли лідери ЄС зберуться у Брюселі на самміті для планування бюджету блоку.

Затримка свідчить про гостру нестачу політично прийнятних варіантів для міністрів, які намагаються повернути зростаючі кредитні навантаження Греції у потрібне русло.

Офіційні особи, присутні на заході, заявили, що не зважаючи на певний прогрес, країни-члени єврозони мають багато "червоних ліній", за які не можна заступати. Це ставить їх у важке становище, яке треба максимально полегшити до того, як рішення буде прийняте.

Міністри повернуться у свої країни, щоб обговорити зі своїми урядами ці питання перед наступним понеділком.

Хоча попередньо представники Єврогрупи виступали проти списання номінальної вартості існуючого боргу, однак під час зустрічі міністри були більш готові до продовження такої структури боргу, сумніваючись між 15 і 30 роками, кажуть чиновники.

Але досі немає згоди в питанні зниження ставок на ці кредити. Зокрема, проти виступає Німеччина.

У офіційній заяві наприкінці засідання було наголошено, що зустріч була "перервана" для "подальшої технічної роботи над деталями".

Пан Юнкер заявив, що це його "засмутило", адже переговори були "близькими до закінчення, і велися без особливих каменів спотикання".

Відтермінування також спричинило страх на фінансових ринках в середу. Євро два дні поспіль знижувалося відносно фунта стерлінга, і впало на 0,6% проти долара.

Німецькі десятирічні облігації зросли, а європейський індекс знизився на 0,2%.

Інше потенційне вирішення фінансових проблем Греції знаходиться у приватних руках, які б могли викупити державні облігації. Кажуть, Німеччина схвалює цю ідею влиття свіжих грошей, в той час, як Голландія дивиться на це скептично.

Чиновники кажуть, що МВФ, який нещодавно так і не знайшов порозуміння з Єврогрупою щодо надання фінансування Греції, продовжує виступати проти, цього погоджуючись лише на допомогу, яка покриє фінансову "дірку" країни.

Однак, він не наголошує на обов'язковому зменшенні грецького боргу на 120% від ВВП до 2020 року - що стало точкою нещодавнього публічного непорозуміння між головою МВФ Крістін Лаґард і Юнкером.

МВФ більше наполягає на тому, щоб боргове навантаження Греції мало "стабільний" характер.

Водночас, уряди країн єврозони шукають шляхи можливого послаблення боргового навантаження. Проте, цього не можливо досягти до 2020 року без того, щоб країни не понесли певні втрати по існуючих кредитах. Цю ситуацію Німеччина і інші називають "нелегальною".

Пані Лаґард залишила засідання зі словами, що поки не закриється прірва, "мета не досягнута".

"Прогрес присутній, але треба працювати далі," - заявила вона.

Чиновники розглядають угоду, яка б швидко скоротила неймовірні грецькі борги у наступні декілька років і перенесла дату погашення довгострокового кредиту на час після 2020 року.

Якщо врахувати всі можливі заходи зі зниження боргу, чиновники підрахували, що до 2022 року грецький борг буде значно меншим 120% від ВВП, що в принципі може задовольнити МВФ.

Починаючи з останньої допомоги Греції у березні, її борг ще збільшився, через те що рецесія країни виявилася глибшою, ніж очікувалося, і тому що приватизаційні плани провалилися на старті.

Тепер очікують, що грецькій борг сягне до 2014 року 190% від ВВП. Отже, угода від минулого тижня про пролонгування допомоги Греції ще на два роки, щоб надати Афінам більше часу для виконання програми з економії, вимагає додаткового фінансування розміром 15 мільярдів євро. Це збільшить існуюче боргове навантаження країни.

Перш ніж ці кредиті будуть надані, ряд парламентів мусять в деталях обговорити цей пакет допомоги, і цей процес може затягнутися на тиждень, а то й більше.

Повна підтримка вимагається, зокрема, від Німеччини і Фінляндії.

Афінам потрібно 44 мільярди євро для покриття 31,5 мільярдів прострочених кредитів і нового кредиту до кінця 2012 року.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.