Хто забруднює, той платить

Джеффрі Сакс, Project Syndicate

Коли компанія British Petroleum спричинила витік нафти в Мексиканській затоці у 2010 році, уряд США змусив BP покрити вартість очистки, відшкодувати тим, хто зазнав шкоди і оплатити штраф за порушення, які призвели до катастрофи.

BP вже виплатила близько 20 мільярдів доларів штрафів і компенсацій. А відповідно до постанови, що вийшла минулого тижня, BP заплатить найбільший штраф в історії США - 4,5 мільярда доларів.

Схожі стандарти очищення навколишнього середовища потрібно застосовувати до світових компаній, які працюють у бідних країнах. Там їх вплив більший за вплив держави, відповідно вони діють безкарно, сіючи хаос на навколишнє середовище.

Вступаючи в нову еру сталого розвитку, ми маємо перетворити безкарність на відповідальність.

Ті, хто забруднюють, мають платити, чи то в багатих, чи то в бідних країнах. Крупні компанії мають нести відповідальність за свої дії.

Нігерія є номером один у списку країн, де процвітає безкарність. Десятки років крупні нафтові компанії, зокрема Shell, ExxonMobil і Chevron видобували нафту в екологічно чистому оточенні з чистою водою, незайманими лісами, заростями і прибережними островами.

Цей багатий район відрізняється біологічним розмаїттям. Чи, принаймні, відрізнявся до того, як сюди прийшли нафтові компанії. Тут нараховувалося більше 30 мільйонів видів місцевих мешканців, залежних від існуючої екосистеми.

Двадцять років назад Міжнародна рада захисту природи і природних ресурсів назвала нігерійську дельту районом багатого розмаїття біологічних видів, морських мешканців і прибережної флори і фауни, серед яких різні види дерев, риби, птахи і ссавці. Рада заявила, що це одна з перших місцевостей у списку збереження.

В той же час, екологи зазначили, що біорозмаїття регіону знаходиться під серйозною загрозою, і для захисту робиться дуже мало.

Світові компанії, які працюють в дельті, десятки років розливають нафту і випускають газ, незважаючи на оточуюче середовище і те, що вони своїми діями отруюють мешканців, що тут проживають.

За одним з підрахунків, за останні 50 років витік нафти становив 10 мільйонів баррелів, що вдвічі перевищує витік, який спричинила BP.

Зрештою, цифра неточна. За цей час було багато тисяч подібних витоків, часто погано запротокольованих. І наслідки утаємничені чи просто невиміряні компаніями або урядом.

Насправді, саме у той час, як BP зазнала фінансового штрафу, компанія ExxonMobil оголосила про ще один витік нафти у районі нігерійської дельти.

Екологічна руйнація дельти - частина великої саги: корупційні компанії які пліч-о-пліч працюють з корупційним урядом.

Компанії стабільно дають хабарі чиновникам, щоб ті закривали очі на витоки нафти, недоговорюють про справжні обсяги видобутку, запобігають податків і ухиляються від відповідальності за екологічну шкоду, яку вони спричиняють.

Нігерійські чиновники казково багатіють завдяки десяткам років відкупів з боку міжнародних компаній, які розграбували природні багатства дельти.

Shell як найбільшу діючу іноземну компанію у нігерійській дельті часто критикують за грубу поведінку і небажання платити по заслугах.

У той же час місцеве населення залишається бідним і не припиняє хворіти через нечисте повітря, отруєну питну воду і брудну їжу.

Місцеве беззаконня призвело до бандитських сутичок і постійного нелегального намагання вкрасти нафту, що призводить до частих витоків і вибухів, які вбивають десятки людей, зокрема невинних перехожих.

У колоніальні часи імперська влада ставила собі за мету вилучити багатство з колонізованих територій.

У постколоніальний період методи стали краще замасковувати. Коли нафтові компанії починають порушувати закони у Нігерії чи в інших країнах, їх захищає вплив їх власних держав. Не зв'язуйтесь з компаніями, яких "кришує" США або Європа.

Дійсно, найбільший хабар - у 180 мільйонів доларів - було нещодавно заплачено Нігерії компанією Halliburton, пов'язаною з американськими політиками. Дік Чіні, який нещодавно був виконавчим директором Halliburton, пішов до команди американського віце-президента.

Минулого року Екологічна програма ООН випустила звіт про частину нігерійської дельти - місцевість Огоніленд - що стала епіцентром конфлікту між місцевими спільнотами і міжнародними нафтовими компаніями. Доповідь була різкою і науково обґрунтованою.

Незважаючи на колишні обіцянки почистити район, Огоніленд залишається екологічно забрудненим бідним районом, що потерпає від хвороб, викликаних діяльністю нафтових компаній.

Екологічна програма ООН також пропонує чіткі і детальні рекомендації, зокрема екстрені заходи, щоб забезпечити чисту питну воду, очисну діяльність лісу і ґрунту, програми з охорони здоров'я для розроблення кроків боротьби з наслідками забруднення і нові регуляційні заходи.

Уряди світу нещодавно погодилися переходити на нові програми сталого розвитку, оголосивши про своє бажання затвердити цілі сталого розвитку на самміті у червні.

Ці цілі допоможуть зробити світ чистішим, завдяки новим стандартам урядів і корпоративної поведінки. І очищення нігерійської дельти буде хорошим прикладом нового підходу.

Shell, Chevron, ExxonMobil та інші крупні нафтові компанії мають зробити крок назустріч і допомогти профінансувати необхідне очищення, прискорюючи прихід нової ери відповідальності.

На кону стоїть так само і відповідальність нігерійського уряду. Відрадно, що декілька нігерійських сенаторів останнім часом стоять на барикадах, намагаючись змусити закон працювати у нафтовому секторі.

Очищення району нігерійської дельти надає унікальну можливість Нігерії. нафтовій індустрії і міжнародній спільноті переконливо продемонструвати, що нова ера настала.

З сьогоднішнього дня сталий розвиток повинен бути не слоганом, а практичним підходом до глобальної діяльності урядів для запоруки добробуту на напруженій і перенаселеній планеті.

Джеффрі Д. Сакс - професор економіки, директор Інституту Землі при Колумбійському університеті. Є спеціальним радником Генерального секретаря з Цілей розвитку тисячоліття в Організації Об'єднаних Націй.

Авторське право: Реальна економіка, Project SyndicateКоментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.