Путін: сам собі молодець

The Economist

По телебаченню, яким керує держава, зазвичай не побачиш новин про корупційні скандали за участі чиновників з оточення президента Володимира Путіна.

Мутні бізнес-угоди ніколи не вважалися забороненими для державних мужів.

Якщо високі чиновники оступаються, вони зазвичай ідуть тихо. Проте нещодавно ми стали свідками цікавого шоу на першому каналі. Весь вечір був присвячений нинішнім і колишнім міністрам, їх коханкам, дорогим будинкам і мільйонам привласнених ресурсів.

Ця незріла антикорупційна кампанія почалася у жовтні зміщенням з посади міністра оборони Анатолія Сердюкова. Його було звільнено після того, як розслідування показало про виведення з бюджету 100 мільйонів доларів на компанію, пов'язану з ним.

Вперше високопосадовця з оточення Путіна було так публічно засуджено.

Однак з тих пір ще один випадок казнокрадства кинув тінь на головну опору Путіна - керівника апарату президента Сергія Іванова. Мова йшла про 200 мільйонів, виділених на супутникову систему наведення.

І 27 листопада на телеканалі "Росія-1" вийшов документальний фільм, присвячений колишньому міністру сільського господарства Олені Скриннік, яку звинуватили у розкраданні 1,2 мільярда доларів.

Для Путіна така внутрішня чистка означає декілька переваг. Це популярно. В роки між 2005 і 2012 корупція з десятого перемістилася на третє місце серед питань, що непокоять звичайних росіян.

Це питання також виклик його опонентам. Путін не сушить голову через демократію, але вважає себе народним лідером, дії якого відповідають народним бажанням.

Легітимність для нього важлива. Після вісьмох місяців після виборів на третій термін підтримка Путіна стає все хиткішою.

Він зараз може похвалитися найнижчими рейтингами за всю історію. Тому він "налаштований на популістський курс, як ніби вибори висіли на носі", пояснює Микола Петров з московського центру Карнегі.

Відкриття корупційних справ проти оточення може приборкати ексцеси, які роблять Путіна політично вразливим і виводить державу з рівноваги.

За його 12 років при владі бюрократична корупція стала "безкарною, неконтрольованою і залишеною без догляда", каже Олена Панфілова з лобістської групи Transparency International.

Гірше того, державні чиновники зараз качають державні ресурси, навіть не заморочуючись на соціальну підтримку.

Вдаривши по декільком високопосадовцям, можна "запровадити певний рівень страху", зауважує Панфілова.

Руйнівна публічна війна з корупцією може також створити більше напруги серед політиків і бізнес-кланів. Як це відбувається зараз в "Ростелекомі", двох керівників якого державний банк ВТБ притягує до відповідальності за кредит на суму 225 мільойнів доларів.

Справжньою причиною загострення може бути жирні "телекомівські" ліцензії.

Втім, антикорупційні тенденцій можуть увійти у неконтрольоване русло, і замість того, щоб посилити, послаблять Путіна.

Все це підігріває почуття невпевненості, яка "дисорієнтує" московську політичну еліту, каже пан Петров.

Заведені справи на двох чиновників пилилися протягом двох років, і вийшли на поверхню лише зараз. Чи правила міняються? А про що згадають завтра, і проти кого?

У той же час настрій провладних осіб погіршився і через стан здоров'я Путіна.

Більшість жовтня і листопада Путін пропрацював у своїй підмосковній резиденції у Ново-Огарьово, рідко виїжджаючи до Кремля, і відмінивши закордонні поїздки до Болгарії, Індії і Туреччини. Хоча наступного тижня він все ж таки летить до Туреччини.

У новинах обговорюють можливі проблеми зі спиною, викликані нещодавніми польотами президентам.

Кремль заперечує це, пояснюючи, що Путін потягнув м'язи під час тренування. У іншій політичній системі історія на цьому, мабуть, і припинилася б, але в Росії секретність викликала символічний резонанс.

Протягом багатьох років Путін насаджував традиційну російську повагу до лідера, покладаючись на маніпуляцію засобами масової інформації.

"Харизматична аура" пана Путіна схожа на систему "Візантії, тільки по телебаченню", каже голова опитувального центру "Левада" Лев Гудков.

За розмовами про спину Путіна криється порушення табу щодо обговорення його здоров'я і подальшого майбутнього. Утім, найбільше непокоїть ізоляція Путіна.

Його заява німецькому канцлеру Ангелі Меркель про те, що члени групи Pussy Riot у 2008 році повісили опудало єврея, була дивною і неправдивою. Насправді, група виступала проти антисемітизму. Тож, або він вводив в оману канцлера, або був введений в оману сам.

Путін більше десятиліття провів при владі, і редактор газети New Times називає це "типовим синдромом старіючого головнокомандуючого".

Якщо порівнювати з його першими роками при владі, коли він з економічних питань більше радився з Германом Грефом та Олексієм Кудріним, зараз він менше довіряє радникам і своєму оточенню, більше покладаючись на власне судження.

Після важкого року він вірить, що "завдячує своїй посаді важкій перемозі на виборах" на відміну від своїх колег, які не отримали мандату від виборців, каже Сергій Гурьєв з Нової економічної школи.

Як каже один з його колишніх радників, пан Путін з багатьох питань "думає, що розуміє ситуацію, але по суті, він мало в ній розбирається".

Діяльність у Кремлі, здається, застигла. Путін сповільнив прогрес з бюджетом, пенсіями і приватизацією.

Це частково може бути розумним кроком, щоб пересидіти нещодавні потрясіння на світовому ринку. Але небезпека "цілеспрямованої політики бездіяльності", на думку Кріса Віфера з інвесткомпанії "Тройка Діалог", полягає у тому, що Путін занадто довго чекає, діючи лише тоді, коли чергова політична чи фінансова криза вдаряє по ньому.

Щодо антикорупційної кампанії, вона не зайде далі, ніж зараз. Корупція - це той стовп стабільності "путінської ери", і одночасно загроза її існування.

Здебільшого, те, що ми називаємо корупцією, стає формалізованим, якщо не узаконеним, завдяки офіційним тендерам, рішенням суду і кредитам, схваленим банками.

Така корупція розповсюджується і з нею стає важко боротися.

Олексій Венедіктов з "Еха Москви" порівнює цю ситуацію з "турбулентністю" в літаку. Правлячий клас напевно знає, куди вони летять, і хто пілот, каже він, але літак постійно загрозливо трясе.Коментарі

Додати коментар


ЛБ

Хватит,задрали вы своими заказными статейками,печень еще не отваливаеться? Столько желчи может быть только у больных на голову людей

Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.