Китай скуповує Америку

The New York Times

В той час, як Уолл-стріт чекає на відновлення ринку, китайські компанії скуповуються за кордоном.

Втім, вони також відчувають деякі труднощі, особливо у Вашингтоні. Адже китайська корпоративна діяльність напряму пов'язана із міжнародною політикою.

Особливо це стосується будівництва і придбання кораблів, винищувачів та фрегатів, і їх використання проти американських союзників, таких як Японія, В'єтнам і Філіппіни.

У 2012 році Китай купував за кордоном на 28% більше активів, ніж за подібний період минулого року, повідомляє Reuters.

Китайські покупці, основними серед яких є державні підприємства, зам'ялися лише у третьому кварталі, чекаючи на оголошення нових політичних лідерів комуністичної партії – це було в середині листопада.

Зараз китайці знову купують. Цього тижня було оголошено про дві нові угоди. До того ж, банкіри і адвокати повідомляють про переговори щодо численної кількості інших угод.

Утім, знаючи про китайський бюрократичний підхід, на них можна чекати ще рік.

"Ми будемо спостерігати прискорення, ми вже його спостерігаємо, хоча це не закінчиться негайним потоком угод", - каже голова і керуючий партнер гонконзької інвестиційної компанії A Capital Андре Лузекруг-П'єтрі.

Дійсно, Пекін прагне угод і заохочує державні банки фінансувати їх.

"Збільшення іноземного інвестування китайськими компаніями - безповоротний тренд", - каже міністр торгівлі Чен Демінг, додаючи, що Китай зовсім не прагне обмежитися лише цінними паперами з фіксованою прибутковістю.

"Маючи на руках міжнародні резерви обсягом 3 трильйони доларів, ми не збираємося сидіти і спостерігати, як ці активи зменшуються через третій раунд кількісного пом'якшення. Ми маємо вкладати ці гроші в реальну економіку і робити наш внесок у загальний добробут", - додає він.

Компанія Wanxiang Group у неділю заявила про купівлю переважної більшості акцій збанкрутілого виробника батарейок A123 Systems за 256 мільйонів доларів.

У той самий день консорціум китайських інвесторів погодився виплатити 4,2 мільярда доларів за контрольний пакет авіалізингового бізнесу American International Group.

У п'ятницю Канада погодилась на придбання енергетичної компанії Nexen китайською національною нафтовою корпорацією Cnooc за 15 мільярдів доларів. Ця угода чекає на схвалення американського комітету, який розглядає іноземні інвестиції у національні цінні папери.

Декілька угод може бути завершено цієї зими, але справжні зміни, можливо, відбудуться наступного літа, кажуть банкіри і юристи.

Державні підприємства становлять близько 4/5 китайських закордонних придбань, і очікується, що більшість з їх топ-керівників підуть зі своїх посад на користь китайських колег за бажанням нового керівництва Китаю.

Хоча нове політбюро було обрано на конгресі комуністичної партії у Китаї, міністрів і віце-прем'єр міністрів будуть обирати на з'їзді народної партії у березні. Цей процес затримає зміни.

За законами Китаю іноземні придбання мають бути схвалені мінімум трьома різними агентствами: Міністерством торгівлі, Комітетом національного розвитку і реформ і Державною адміністрацією валютного контролю.

Іноді, для отримання додаткового фінансування або для прискорення позитивної відповіді у деяких стратегічних секторах, на кшталт енергетики, потрібне ще схвалення Міністерства промисловості і інформаційної технології, каже партнер юридичної фірми Squire Sanders Мао Тонг.

Однак, незважаючи на довге розкачування китайських угод, банкіри кажуть, що процес вже розпочався.

Дві найкрупніші угоди китайських компаній цього року були направлені на контролювання північноамериканських компаній. Reuters підрахувало, що придбання компанії International Lease Finance Corporation було найдорожчим за всю історію Китаю.

Перші цеглинки для угоди були закладені минулої осені. Члени нового уряду Китаю хотіли продемонструвати серйозність намірів Китаю щодо іноземного інвестування, і шукали відповідну покупку, яка б відповідала цим планам.

Обличчям угоди уряд обрав Венга Хіяндіна, ветерана регулювання фінансового сектору Китая, який переключився на інвестиції. Його компанія New China Trust - по суті, найбільший китайський комерційний позичальник, який має серед своїх інвесторів таких західних партнерів як Barclays.

Попередні переговори розпочалися у вересні між Венгом і головою A.I.G. Робертом Бенмоше.

За словами обізнаної людини, мета Китаю була провести переговори у "західній манері" - із залученням західних радників, і без плутанини у традиційному бюрократичному павутинні.

Переговори було завершено вже через три місяці і покупці успішно домовилися про знижку майже на половину вартості компанії.

Китайські урядовці, банкіри, юристи і торгові експерти кажуть про два нових тренди китайських міжнародних угод.

Уряд тисне на китайські компанії, щоб ті купували міноритарні пакети, а не одразу прагнули захопити повний контроль. Це потрібно для того, щоб спочатку перехопити західну манеру управління, кажуть чиновники.

У той же час китайські компанії розширюють сферу інтересу, розглядаючи виробників промисловості і брендові компанії, налаштовані на споживача, залишаючи основний інтерес в сфері природних ресурсів і фінансовому секторі.

"Не скажу, що китайці прямо бажають скуповувати міноритарні пакети, але вони цілком розуміють, що це правильна поведінка", - каже відповідальний за китайські злиття і придбання у Morgan Stanley Майкл Вайс.

Інші банкіри кажуть, що найбільшою перешкодою для придбання міноритарних пакетів, є обережність багатьох іноземних компаній приймати китайського партнера. Особливо, враховуючи те, що 4/5 придбань здійснюють державні підприємства, а решта неодмінно має зв'язки з китайським урядом.

Більшість з сьогоднішніх гравців винесли уроки з попередніх невдач, звертаючись до державних регуляторів, перш ніж завершити крупні угоди.

Наприклад, Cnooc, маючи за плечима сумний досвід провалу у намаганнях придбати нафтову компанію Unocal сім років тому, використала його для ухвалення угоди про придбання NExen.

Китайська компанія розглядала цю угоду частково саме тому, що вірили у можливість її схвалення, каже людина, знайома з деталями справи.

Крупний гравець на енергетичному ринку Канади - Nexen - не вважався канонічною компанією країни, ведучи брудну гру за захоплення виробника добрив Potash.

Cnooc найняла армію радників, разом з лобістами і піарниками, які намагалися проштовхнути думку, що ця угода посилить канадську енергетичну компанію. Cnooc прозоро показала своє фінансування, розвіявши занепокоєння щодо того, що вона фінансується виключно державними банками.

Тим не менше переживання щодо національної безпеки може уповільнити ухвалення декількох угод. Банкіри і юристи, кажуть що Комітет міжнародного інвестування у США іноді може завадити покупцям придбати компанії. Цей комітет викручує руки настільки, щоб можна було відстояти національні інтереси.

На відміну від Канади, де переговори з іноземним інвестором ведуться публічно, засідання Комітету міжнародного інвестування у США відбуваються за зачиненими дверима, і покупцям не завжди повідомляють про причини відмови в угоді.

Речник Держказначейства Наталі Йорнест заявила: "Коли ми розглядаємо іноземні інвестиції у США, то звичайно передусім, як і будь-яка інша країна, ми захищаємо наші національні інтереси, і це головна мета Комітету".

Демократ Майкл Вессел, якого було призначено членом американо-китайського комітету з безпеки, висловив занепокоєння обох партій про першу угоду, яку Китай підписав цієї осені - про придбання каліфорнійської компанії Complete Genomics за 117 мільйонів доларів.

Вессел також критично ставиться до угоди з A.I.G. Він каже, що китайський уряд тепер зможе тиснути на компанію, щоб та купувала китайське оздоблення для літаків і брала в лізинг китайські пасажирські літаки.

Речник покупців заявив, що I. L.F.C. вже збирається стати одним з найбільших замовників і планує придбати до 279 боїнгів до 2020 року.

"Якщо буде можливим, ми плануємо розширяти кількість замовлень, виходячи з ситуації на ринку і ситуації виробників", - додав він.

Деякі китайські компанії, які вдаються до покупок активів, не зовсім усвідомлюють, скільки треба докласти зусиль, щоб переконатися у позитивному рішенні щодо їхніх угод, кажуть радники.

"Я думаю, більшість китайських компаній не беруть до уваги той факт, що їм треба говорити з політиками з Вашингтону про свої потреби", - каже голова інвестиційної групи Ненсі Маклернон.

Адже, ті, хто це робить, - у більшому виграші.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.