Давос. День третій

Реальна економіка

"Реальна економіка" продовжує слідкувати за найбільш цікавими подіями на світовому економічному форумі, що триває у Швейцарському місті Давос.

Якщо в четвер найбільше уваги отримали політики, сьогодні висловитися зможуть технологічні важковаговики. Сер Тім Бернерс-Лі (World Wide Web Foundation, USA), Марісса Мейер (Виконавчий директор Yahoo) та Шеріл Сандберг (Член правління Facebook).

З найбільш цікавими подіями та висловлюваннями в перший день форуму можна ознайомитися тут, в другий день - тут.

На цьому ми завершуємо текстову трансляцію третього дня давоського Форуму. Відеотрансляція продовжуватиметься до закінчення сесії.

"Реальна економіка" не буде вести трансляцію останнього дня Форуму, програма якого буде коротшою.

Відеотрансляцію заключного дня Ви можете подивтися на офіційному сайті заходу. До нових зустрічей!

19:00 "Головне геополітичне питання сьогодення: як організувати мирне зростання Китаю. Адже зростаюча могутність країни може призвести до конфлікту", - відзначив відомий економіст Нуріель Рубіні.

18:45 Коли голову нігерійського Центробанку Ламідо Санусі запитали про корупцію і банківське регулювання, він виглядав дещо розчарованим:

"Ми єдина країна, яка відправила працівників банків у в'язницю. Жодного банкіра у ваших країнах не засуджено до ув'язнення".

18:40 Американський економіст Баррі Айхенгрін попереджає, що боргова криза єврозони може повторитися у 2013 році, якщо європейські лідери не будуть вирішувати проблеми швидко.

"Нічого у єврозоні не було вирішено, ринки хитнулися від зайвого песимізму до надмірного оптимізму. Все, що вони казали у 2012 році було правильним… однак вони досі відступають", - відзначив професор.

Криза нагадає про себе знову.

Він закликав лідерів єврозони слідувати його пропозиціям, щоб стабілізувати банківську систему.

18:20 Голова Центробанку Нігерії Ламідо Санусі підкреслює, що Африці в цілому необхідно проаналізувати свої стосунки з Китаєм.

"Велику частину товарів, які споживаються в Африці, зроблено в Китаї, і ми повинні розглядати Китай як конкурента. Завдання полягає в тому, щоб інвестувати в освіту та інфраструктуру, а потім увібрати переваги того ринку і забрати його в Китаю", - сказав він.

Він наголосив, що витрати на оплату праці в Китаї набагато вищі, ніж в Африці.

Голова Центробанку Нігерії Ламідо Санусі. Фото bloomberg.com

18:15 На новій панелі "Економіки, що розвиваються - на роздоріжжі" обговорюється питання, чи Нігерія, Пакистан, Філіппіни і Туреччина зможуть замінити країни БРІК у 2013 році.

Голова Центробанку Нігерії Ламідо Санусі відзначає істотне зростання на внутрішньому ринку, зокрема, за рахунок сільського господарства.

Головний банкір Бразилії Алешандре Томбіні інформує "У 2013 році ми маємо перспективу зростання більше, ніж на 3%".

"Попри уповільнення економіки, ми маємо рекордно низький рівень безробіття,
ми знизили рівень бідності і у нас великий середній клас. Так, у країні відбулися істотні перетворення, які будуть продовжуватися", - відзначив він.

17:55 Політики та фінансисти продовжують обговорювати життєво важливі питання, зокрема, м'яку грошово-кредитну політику і низькі темпи економічного зростання.

Керівник напряму глобальних ринків Deutsche Bank Аншу Джейн зазначив, що світ є "залежним від центрального банку".

Слова банкіра стали відлунням інших заяв у Давосі про те, що "центральні банки є героями", тому що вони приборкали кризу, закачавши мільярди у фінансову систему.

Міністр фінансів Франції П'єр Московічі погодився, сказавши, що радикальна скупка облігацій, запроваджена головою ЄЦБ Маріо Драгі, змінила погляд на євро та ринки.

Він додав: "ЄЦБ не може зробити всю роботу, це і наше завдання".

Голова центробанку Італії Іньяціо Віско сказав, що "Маріо Драгі герой… але грошово-кредитна політика не замінить усі інші напрями політики".

17:35 Колишній міністр фінансів США Лоуренс Саммерс розповів про своє бачення майбутнього британської та японської економіки.

Японія і Великобританія мають високі доходи та власну валюту… однак існують важливі відмінності між цими двома країнами, сказав він.

"Моє припущення? Японські політики будуть працювати в середньостроковій перспективі, але, ймовірно, не в довгостроковій перспективі: таким чином, вони не зможуть забезпечити довгострокового зростання приватного сектору", - відзначив Саммерс.

У Великобританії політика не спрацює в середньостроковій перспективі: економіка, як і раніше, падатиме.

"Але чи відновиться економіка ВБ у 2020 роках? Я не знаю. Цього не знає і британський уряд", - сказав Саммерс.

17:10 Голова фонду China Investment Corp Цзінь Ліцюнь визнав, що він був "трохи стурбований" щодо майбутнього долара.

"Друкарський верстат доведеться уповільнити, щоб люди мали довіру до долара", - сказав він.

Однак Ліцюнь відзначив, що впевнений у стійкості економіки США. "Зростання ВВП США, ймовірно, сягне 2%", - сказав він.

17:00 Засновник американського інвестиційного фонду Bridgewater Рей Даліо прогнозує, що у 2013 році інвестори вкладатимуть кошти у ризиковані активи.

Надто багато грошей інвестується в активи, які забезпечують невисокі прибутки, думаю, у 2013 році, інвестори змінять свої вподобання, сказав він.

"Світ змінюється, додав він, адже гроші все рідше обертаються у вигляді готівки, і світ зміниться ще більше, через рік і так далі…", - відзначив Даліо.

16:45 Винахідник всесвітньої павутини Тім Бернерс-Лі розкритикував закритий характер соціальних мереж.

Він сказав, що люди звикли контролювати власну інформацію, адже, вона знаходилася під рукою, на своєму комп'ютері.

Тепер люди зберігають дані на онлайн-сервісах, а, значить втрачають цей контроль.

"Вони поставили свої фотографії в Flickr. Ви думаєте, що дуже просто було б поділитися цими фотографіями з друзями Facebook і колегами у LindedIn. Але ви не можете цього зробити, тому що ці соціальні мережі закритого типу", - сказав він.

За ними криється розчарування, мовляв, це все мої дані, але я як користувач не маю доступу, додав Бернерс-Лі.

Він також закликав уряди та інші установи розміщати більше даних в Інтернеті, щоб організації могли дізнатися, що працює, а що ні.

16:25 Король Йорданії Абдалла II Ібн Аль Хуссейн попередив, що світова спільнота до кінця 2016 року повинна погодити рішення про "дві держави" для Ізраїлю.

Він заявив, що другий термін президента Обами - це прекрасна можливість, яка не повинна бути витрачена даремно.

"Я вважаю, що не йдеться про рішення для двох держав, це буде рішення одної держави, а без демократії ви спостерігаєте апартеїд", - сказав він.

Саме тому багато ізраїльтян бачать вирішення проблеми у створені двох держав.

Король Йорданії Абдалла II Ібн Аль Хуссейн. Фото WEF

16:00 У Ірландії кажуть, що проведення референдуму у Великобританії може означати тільки вихід країни з Євросоюзу.

Економіст, оглядач газети і телеведучий Девід Мак-Вільямс, який був одним з небагатьох, хто попереджав про про неминучий крах "кельтського тигра" оцінив шанси виходу Британії з ЄС як "дуже високі".

Економіст сказав, що якби він був азартною людиною то поставив би на те, що ВБ, зокрема, населення Англії, зробить вибір на користь виходу з ЄС.

"Я не думаю, що Європейський союз дасть консерваторам те, що вони хочуть, так, консерватори перебувають у скрутному становищі, тому що не отримують, того, що бажають", - сказав він.

Їхня партія розпадається, додав він.

"Тому британці, чи скоріше, англійці, які становлять більшість проголосують за вихід з ЄС", - зауважив Мак-Вільямс.

15:35 Інвестори в усьому світі продовжують скептично ставитися до Росії.

У доповіді щодо РФ, яка була представлена на Всесвітньому економічному форумі, інвестори нагадали про три ключові невизначеності, які нависли над цією країною.

По-перше, підкреслюється залежність економічного зростання Росії від її енергетичного сектору.

По-друге, інвестори вказують на відсутність соціальної згуртованості, і підкреслюють наявність недовіри в суспільстві до інститутів влади.

По-третє, у доповіді відзначається слабкість фінансових інститутів, адже Росія знаходиться на нижньому ярусі глобального рейтингу конкурентоспроможності Всесвітнього економічного форуму за 2012-2013 роки.

15:10 Голова Казначейства Британії Джордж Озборн прокоментував дані щодо скорочення економіки ВБ на 0,3% в останньому кварталі 2012 року.

"Так, наша економіка має великі проблеми, ми маємо справу з боргами, незбалансованістю, недостатніми об'ємами експорту…", - сказав він.

На наш настрій вплинули проблеми у минулому році, так, виник реальний фінансовий ризик того, що європейська банківська система може рухнути, додав він.

"Я не виправдовуюсь", - наголосив Озборн.

Він сказав, що Великобританія витрачала надто багато на соціальну сферу, а не на інфраструктуру, і що нинішній уряд намагається це змінити.

"Я думаю, що система соціального забезпечення була надто дорогою... Ми реінвестували (ці заощадження) в автомобільні і залізничні дороги тощо", - пояснив Озборн.

15:05 "Наші ринки праці більше захищають тих, хто вже має роботу, ніж переймаються працевлаштуванням безробітних", - сказав заступник голови МВФ Чжу Мінь.

14:05 Японія не послаблює грошово-кредитну політику для того, щоб отримати конкурентну перевагу, заявив міністр фінансів Японії Таро Асо.

Японська влада продовжує стверджувати, що нещодавнє послаблення єни є лише корекцією.

"Критика за маніпуляції з валютою є недоречною", - заявив міністр фінансів Японії на прес-конференції, посилаючись на коментар канцлера Німеччини Ангели Меркель.

"Пом'якшення грошово-кредитної політики Центробанком спрямоване на боротьбу з дефляцією у країні", - наголосив він

13:50 Інтернет стане ще більш особистим, відзначила виконавчий директор Yahoo! Марісса Мейер.

Замість того, щоб бути просто пов'язаними з людьми, тому що ви вчилися в одному університеті або жили в одному місті, ви будете пов'язані з людьми, які мають однакові інтереси та ідеї.

Мейєр відзначила: те що вводиться користувачами в поле пошуку, повинно належати їм.

"Є ваші думки, ваші ідеї, ваші інтереси", і незабаром ви зможете їх зберегти і перемістити в якості активу", - сказала вона.

Мейєр прогнозує, що паніка з приводу конфіденційності інформації буде спадати:

"Безпека завжди є компромісом, коли ви віддаєте частину, натомість ви отримуєте щось більше", - сказала вона.

Виконавчий директор Yahoo! Марісса Мейер.

13:25 Європейський центральний банк оголосив, що 278 банків планують повернути 137,2 мільярда євро, які вони отримали дуже низькими цінами в розпал кризи.

Передбачається, що дострокове погашення відбудеться 30 січня. Це свідчить про те, що банки стали менш залежними від ЄЦБ, а вплив кризи зменшується.

13:15 Глава МВФ Крістін Лагард брала участь у дискусії, присвяченій питанню " ролі жінок в прийнятті економічних рішень".

"Перша панель, де жінки становлять більшість - і, о дивина, це засідання про "жінок у процесі прийняття економічних рішень", - сказала Лагард.

Вона зауважила, що "зазвичай, люди кажуть, що жінки вміють працювати в команді. Я думаю, що це частково пов'язано з нашою історією".

13:00 Виконавчий директор Yahoo! Марісса Мейер відзначила, що компанія не витрачала достатньо коштів на ключові продукти у минулому.

12:55 Невеликі компанії можуть уникнути покарання, якщо вони вперше порушили нові правила захисту інформації, які обговорюються у ЄС, сказала комісар Європейського союзу з юстиції, фундаментальних прав і громадянства Вівіан Редінг.

"Якщо невелика компанія ненавмисно зробила помилку, то високі санкції не повинні застосовуватися", - сказала вона.

За її словами, у такому випадку фірму чекає попередження.

Рік тому, Єврокомісія запропонувала вдосконалити правила захисту даних вперше з 1995 року.

Так, компанії можуть бути оштрафовані на суму до 2% річного обороту, якщо вони порушують нові правила. Санкції визначатимуться національними регуляторами.

12:40 Голова Європейського центрального банку Маріо Драгі відповів на питання, якими повинні бути темпи бюджетної консолідації в єврозоні.

Він сказав, що не потрібно протиставляти жорстку економію зростанню при розгляді цього питання.

Бюджетна консолідація неминуча, сказав Драгі.

"Питання не в економії проти зростання. Питання в тому, як пом'якшити короткостроковий вплив консолідації", - пояснив Драгі.

12:20 Виконавчий директор Goldman Sachs Ллойд Бланкфейн відзначив, що вплив фінансової кризи зменшується.

"Мої інвестиції показують мені, що найгірше, безумовно, вже позаду", - сказав він.

Але Бланкфейн додав, що в системі залишаються ризики, які можуть "розчарувати" інвесторів.

Він також висловив свою думку щодо майбутнього референдуму у Великобританії.

Голова банку відзначив "здорову" дискусію з цього питання, але додав, що вихід з ЄС нашкодить Англії.

12:05 Прем'єр-міністр Бельгії Еліо ді Рупо закликав переглянути підхід до заходів жорсткої економії, якщо не буде ознак покращення в економіці єврозони до середини 2013 року.

"Якщо на червневому самміті ми не побачимо ознаки відновлення, це означатиме, що європейська політика не приносить плоди. Так далі тривати не може, чуда не буде", - наголосив він.

За словами де Рупо, голови держав єврозони повинні розглянути різні політичні інструменти для повернення імпульсу відновлення економіки.

Він пояснив, що нікого не засуджує, а лише хоче сказати, що лідери повинні мати мужність розглянути альтернативні варіанти.

11:45 Голова ЄЦБ Маріо Драгі заявив, що 2012 рік був як мінімум цікавим роком.

Він нагадав, що економіка єврозони рік тому була слабкою.

Зараз, за його словами, поточні рахунки повертаються в "плюс", дефіцит зменшується.

Драгі додав, що значного прогресу досягнуто на рівнях управління.

Голова ЄЦБ відзначив також власні заходи Центробанку - це довгострокові операції з рефінансування, за допомогою яких вдалося запобігти кредитній кризі, і програма OMT (Outright Monetary Transactions - купівля необмеженої кількості державних облігацій, якщо країна погодиться на реформи).

"ЄЦБ повинен діяти у відповідності з його основним мандатом - підтримувати стабільність цін. Але ми повинні повернутися до інтеграції фінансових ринків і ринків капіталу", - сказав він.

Фінансові ринки, за словами Драгі, насолоджуються новим відчуттям відносного спокою.

Ми повертаємося у нормальний стан, додав він.

Однак, за словами голови ЄЦБ, відновлення у економіці поки що не спостерігається, його варто чекати у другій половині 2013 року.

2013 рік повинен стати роком реалізацій планів, наголосив Драгі.

Драгі попередив своїх критиків, що він не змінить свого підходу до управління Європейським центральним банком.

Він наголовив, що він довів, що він може "рулити" фінансовими ринками, не порушуючи офіційного мандату боротьби з інфляцією:

"Зважаючи на мандат забезпечення стабільності цін, ми надали багато доказів, що можемо досягти такої цілі в рамках існуючої структури", - сказав він.

Голова ЄЦБ. Маріо Драгі. Фото WEF

11:35 Глава Goldman Sachs Ллойд Бланкфейн розкритикував заяву прем'єр-міністра Британії Девіда Кемерона щодо необхідності реформування податкової системи для зменшення випадків уникнення від сплати податків.

Якщо раптом зрозумілі правила доповнити незрозумілими вказівками, то виникне невизначеність, і тоді дуже важко розумно організувати свої справи, сказав він.

"Чи засуджували б ви людину, яка продала будинок у травні, хоча могла б продати у січні, тому що ціни тоді вищі", - запитав голова банку.

Якщо б ви так зробили, це означало б, що ви збираєтеся встановити кримінальну відповідальність за право думати, за мудрі рішення, додав він.

11:20 Два цікавих питання обговорювалися на прес-конференції з комісаром Європейського союзу з юстиції, фундаментальних прав і громадянства Вівіан Редінг.

Редінг заявила, що її вимога щодо гендерної рівності мала вплив на європейські країни.

Нині жінки становлять 15,8% в правліннях компаній, порівняно з 13,7% рік тому.

Єврокомісар відзначила реальний прогрес у цьому питанні.

Вона також сподівається на запровадження єдиного закону про захист даних у всіх 27 країнах ЄС, з жорсткими санкціями за умисні злочини.

11:05 У Центробанку Італії заявили, що проводиться судове розслідування стосовно найстарішого банку у світі Monte dei Pashi, який отримав фінансову допомогу, але на цьому тижні поінформував про можливу втрату 720 мільйонів євро через угоди з похідними цінними паперами.

Прем'єр-міністр Маріо Монті вже заявив, що може винести це питання на розгляд парламенту. Він закликав провести повне розслідування, але сказав, що його уряд не є відповідальним за кризу.

У Банку Італії зауважили, що безпосередньої загрози для стабільності Monte dei Pashi немає, а центробанк не вживатиме якихось термінових заходів.

10:55 Мільярдер Джордж Сорос попередив про небезпеку валютних війн, оскільки країни намагаються прокладати свій шлях до зростання через девальвацію.

Він відзначив, що "дисципліну" жорсткої економії запроваджено в самий непідходящий момент в циклі розвитку Заходу і Китаю, адже перспективи зростання регіонів були сумнівними.

10:20 Мільярдер Уоррен Баффет заявив, що будь-які погрози залишити ЄС матимуть згубні наслідки.

На обіді в рамках Всесвітнього економічного форуму, він зазначив, що учасники ринку уклали парі щодо того, чи впаде фунт.

На питання, чи буде він знову робити ставку на падіння стерлінга - як він успішно зробив під час кризи механізму обмінного курсу - він сказав: "Я - у відставці".

Сорос сказав, що Великобританія почувала себе ідеально як член ЄС, але не як член єврозони.

"Будь-які зміни в цьому статусі матимуть згубні наслідки і є менш сприятливими для Великобританії. Референдум - дуже небезпечний гамбіт, який може призвести до того, що Британія вийде з Євросоюзу".

Сорос сказав, що євро може "зруйнувати ЄС", тому що Німеччина наполягає на жорсткій економії для "країн-боржників".

Канцлер Німеччини Ангела Меркель заявила, що ефект від реформ буде відчуватися лише за два-три роки після реформ.

Основні події третього дня форуму (за Київським часом):

10:15 Дебати щодо економічної слабкості та її небезпеки

11:15 Виступ Тіма Бернерс-Лі з World Wide Web Foundation

11:30 Виступ голова ЄЦБ Маріо Драгі "Уроки минулого, виклики майбутнього"

12:00 Дискусія "Роль жінок в прийнятті економічних рішень"

12:15 Виступ виконавчого директора Yahoo Марісси Мейер

13:30 Відкритий форум: чи є тема релігії неактуальною для 21 століття?

15:15 Виступ короля Йорданії Абдули II Ібн Аль Хуссейна

17:30 Дискусія: "Економіки, що розвиваються на роздоріжжі"

19:00 Дискусія щодо глобальної освіти

20:00 Відкритий форум: "Єврозона - солідарність чи домінування одних над іншими"Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.