Майбутній голова ФРС: Саммерс чи Єллен

The Wall Street Journal

Конкуренція на пост нового керівника Федеральної Резервної Системи усе більше виглядає як змагання між двома економістами: Лоуренс Саммерс і Джанет Єллен.

Пан Саммерс - колишній представник адміністрації Обами, який був з ним протягом останньої фінансової кризи і залишається у тісному контакті з Президентом і його економічними радниками.

Природно, що Бараку Обамі може бути значно комфортніше працювати саме з ним.

Пані Єллен - з ФРС. Вона тісно працювала з сьогоднішнім головою, Беном Бернанке, формуючи політику кількісного пом’якшення протягом останніх трьох років і була активним учасником прийняття рішень протягом найгіршого періоду фінансової кризи.

Природно, що Федеральній резервній системі, як інституції, буде краще якщо вибір Президента впаде саме на неї.

Більш того, 66-річна Єллен сприймалася багатьма експертами як найсерйозніша і чи не єдина кандидатура на пост Бернанке, який іде з посади у січні 2014 року.

Проте протягом буквально останніх декількох тижнів Білий Дім дав чітко зрозуміти, що 58-річний Саммерс сприймається багатьма як серйозний суперник.

Обидва кандидати - з покоління дитячого буму. Саммерс - випускник Гарварду, Єллен – випускниця Єльського університету.

Вони обидва мають ліберальний політичний ухил. Обидва працювали в адміністрації Клінтона. Обидва відомі поглядами, які вони не соромляться захищати. І вони також однаково схильні до надання великої ваги проблемі зменшення безробіття, якщо інфляція залишається на низькому рівні.

Лоуренс Саммерс протягом 90-х працював у казначействі. Це був період, коли США надавали активну консультаційну допомогу урядам Мексики, азійських країн, РФ та допомагали їм гасити фінансові пожежі.

У 2009 він очолював Національну економічну раду при Президенті, коли треба було підтримувати слабкі банки і стимулювати економіку.

На відміну від Єллен, він деякий час провів і не в урядових стінах, пропрацювавши, зокрема, радником у хедж-фонді D.E.Shaw і одночасно перебуваючи на посаді в Гарварді.

Обама прекрасно усвідомлює яку роль зіграла позиція глави ФРС у світовій фінансовій кризі і, якщо він вважає Саммерса високоефективним кризовим менеджером, то він може вибрати саме його.

Перевагою Саммерса є те, що він дійсно добре знає президента і його головних радників, деякі з яких, до слова, є його великими прихильниками.

З часу відходу з адміністрації Обами наприкінці 2010 року, він відвідував Білий Дім принаймні 13 разів - згідно з журналом запису відвідувань, у тому числі чотири рази він відвідував Обаму. Останній раз він був там у грудні минулого року.

Пані Єллен, натомість, викладала у Каліфорнійському університеті в Берклі і більшу частину свого професійного життя провела в стінах ФРС.

У 90-х, коли системою керував Алан Ґрінспен, вона була членом Ради ФРС у Вашинґтоні, потім, у 2000-х - очолювала Федеральний резервний банк Сан-Франциско, а з 2010 - стала першою після Бернанке у Вашинґтоні.

Навіть зі своїм чоловіком, Нобелівським лауреатом з економіки Джорджем Акерлофом, вона познайомилася також в ФРС у 70-х.

Джанет Єллен прекрасно вивчила усі внутрішні особливості монетарної політики, які були прийняті на самому початку фінансової кризи і рецесії. Вона чудово розбирається в усіх внутрішніх тонкощах роботи Центробанку, де рішення приймаються групою з 12-ти президентів регіональних Федеральних банків і 7-ми членів Ради, що знаходяться у Вашинґтоні, але під керівництвом потужного Голови ФРС і працівників апарату.

Офіційні особи ФРС багато часу проводять над пошуком консенсусу стосовно важких питань, а незгода серед членів Центробанку може серйозно стурбувати фінансові ринки.

Особливо це актуально зараз, коли ФРС думає над правильним завершенням своєї екстраординарної політики монетарного пом’якшення.

Сам натяк на можливе завершення 85-мільярдної щомісячної програми з викупу зобов’язань, озвучений нещодавно, суттєво підняв процентні ставки і збільшив волатильність акцій протягом останніх декількох тижнів.

Якщо Обама хоче бачити на цій посаді людину, яка зможе управляти великою і складною установою - з одного боку і впорається з вольовими і впертими особистостями з Ради ФРС - з іншого, і це все - протягом непростого перехідного періоду - тоді дійсно він може вибрати саме Джанет Єллен.

Обидва претенденти мають плями на репутації, що можуть стати предметом жорсткої критики під час слухань по затвердженню на посаду.

Перед кризою Саммерс був прихильником фінансового дерегулювання, а також у 2006 році був зміщений з посади президента Гарварда після не дуже етичних коментарів про жінок.

Єллен, натомість, вважається сильною прихильницею політики монетарного пом’якшення, що примушує декого як у Вашинґтоні так і на фінансових ринках ставити питання щодо її рішучості у боротьбі з інфляцією коли прийде час.

В інших областях часто виходить, що там де один кандидат виглядає слабким, інший – виглядає сильним і навпаки. Проте, це може бути оманливим.

Лоуренс Саммерс має хороший імідж на міжнародній арені, відвідує різноманітні заходи з доповідями і виступами і пише колонки для видань.

Джанет Єллен значно менш відома особа, але має добре вибудовані стосунки з головами інших центробанків і главами міністерств фінансів, які вона здобула протягом трьох років у ролі заступника Бена Бернанке.

Після того, як Бернанке не приїхав на останню зустріч двадцятки керівників фінансових відомств у Москві, міністр фінансів Японії Таро Асо сказав, що відсутність Бернанке "не була великою проблемою , тому що була пані Єллен. Вона говорила не замовкаючи. І на зустрічі Великої сімки (G-7) у травні, також вона виступала".

Лоуренс Саммерс розглядається багатьма як "слон у посудній лавці". У нього вимогливий стиль, який погано підходить для заточеного на знаходження взаєморозуміння ФРС.

Але йому добре відомо що таке критика, у той час як Джанет Єллен, з її стриманою поведінкою на публіці, вважається деякими діючими і колишніми працівниками ФРС дуже вимогливим керівником, яка рішуче відстоює свої погляди.

Хоча, можливо, що з'являться і інші кандидати у шорт-лісті Обами.

Наприклад, шанси є в колишнього керівника Казначейства Тімоті Ґайтнера.

Але зараз виглядає так, що запекла боротьба відбувається саме між двома опонентами - Джанетт Єллен і Лоуренс Саммерс.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.