Що означає Греція

Пол Кругман

Греція офіційно зазнала дефолту за своїми боргами перед приватними інвесторами.

Це був "планомірний" дефолт. Його скоріше обговорювали, ніж просто оголосили, що, як на мене, є хорошим знаком.

Втім, історія далеко не закінчена. Навіть з цим полегшенням боргу, Греція - як і інші європейські країни - змушена запроваджувати економію бюджету в умовах занепаду економіки, що прирікає її на довгі роки страждань.

І про це треба казати. Останні два роки, як зауважила одне з економічних видань, історія Греції "інтерпретувалася, як притча про ризики марнотратства".

І дня не проходить, як якійсь політик у повчальному тоні з видом мудрої людини, розповідає про те, що ми маємо сварити уряди за зайві витрати, інакше опинимося на місці Греції. Греції, я вам кажу.

Згадаємо останній приклад, коли Мітч Деніелз, губернатор Індіани, у відповіді республіканців на виступ Обами, наполягав на тому, що "ми тільки на крок відстаємо від Греції, Іспанії і інших європейських країн, які стоять перед економічною катастрофою".

До речі, мабуть, ніхто йому не повідомив, що Іспанія майже не мала державних боргів і перевищень бюджету напередодні кризи. Вона має проблеми не через громадський сектор, а через приватний.

Але грецький досвід насправді вчить тому, що в той час, як дефіцит у хороші часи може загнати вас у проблеми, як це насправді сталося з Грецією, а не з Іспанією, - то продовжувати скорочувати дефіцит, коли країна вже у біді, це ключ до загострення проблем.

Цими днями проблеми через запровадження економії помітні у всіх країнах європейської периферії.

Греція - найгірший випадок, де безробіття досягло 20 відсотків з тим, як громадський сектор, разом з медициною, рухнув.

Але Ірландія, яка чесно робила те, що від неї хотіли прибічники економії, зараз так само жахливо почувається. Там рівень безробіття складає близько 15%, а реальне ВВП знизився на двозначне число.

Португалія і Іспанія також стогнуть. Економія в кризу не тільки завдає величезних страждань.

Існує все більше доказів того, що вона приречена на провал, навіть у чисто фінансових умовах, адже поєднання падіння доходів через спад економіки і погіршення довгострокових перспектив насправді знижує довіру ринку і стає все важче протистояти майбутній заборгованості.

Варто замислитись, як країни, які систематично заперечують майбутнє своєї молоді - безробіття в Ірландії, яке завжди було нижчим, ніж в Америці, зараз дорівнює майже 30%, у Греції - 50% - збираються досягти достатнього зростання, щоб обслуговувати свої борги.

Відбувається не так, як мало статися. Два роки тому, коли багато політичних діячів і експертів закликали до економії, вони обіцяли великі прибутки в обмін на страждання.

"Віра у те, що економія викличе стагнацію - неправильна", - оголосив у червні 2010 року президент ЄЦБ Жан-Клод Тріше.

Навпаки, він наголошував, що дисциплінований бюджет вселить довіру і це призведе до економічного зростання.

І кожне незначне зростання економіки в межах економії розцінювалося як доказ того, що ця політика працює.

Ірландська економія була двічі проголошена успішною: влітку 2010 року і минулої осені. І кожного разу хороша новина швидко випаровувалася.

Ви запитаєте, які альтернативи залишалися для таких країн, як Греція і Ірландія. Відповідь така, що не було в них інших альтернатив, крім, як вийти з зони євро. А це екстремальний крок, який у реальності лідери не могли зробити, допоки всі інші опції не провалилися б. На мою думку, для Греції цей момент швидко наближається.

Німеччина і ЄЦБ можуть зробити цей екстремальний крок менш необхідним. Обидва мають вимагати меншу економію, і робити все для того, щоб європейська економіка росла в цілому.

Але важливо розуміти, що у Америки немає альтернативи: ми маємо власну валюту, і ми можемо брати довгострокові позики на історично низьких відсоткових ставках. Тому нам непотрібно підключатися до спадаючою спіралі економії і скорочення економіки.

Тому час припинити наводити ситуацію з Грецією у якості повчальної історії про небезпеку дефіциту.

З американської точки зору, Греція має бути повчальною історією про небезпеку намагання скоротити дефіцит у закороткі терміни, коли економіка в занепаді.

І варто визнати, що незважаючи на деякі хороші останні новини, американська економіка досі потерпає.

Правда в тому, що, якщо ви хочете дізнатися, хто насправді намагається перетворити Америку на Грецію, то це не ті, хто намагається знайти стимули для нашої депресивної економіки, а ті, хто вимагає стимулювати грецьку економію, навіть за умов, що ми не маємо такі проблеми з запозиченнями, як Греція, тим самим занурюючи себе у грецький стан речей.

Переклад з англійської: "Реальна економіка"Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.