Ангела Меркель - інструктор з плавання

The Economist

Коли мова заходить про євро, Ангела Меркель вважає, що порятунок потопаючого - справа рук самого потопаючого. Втім, вона може бути більш гнучкою, ніж здається.

Коли все говорить про те, що кінець євро вже близько, всі погляди повертаються в бік німецького канцлера Ангели Меркель.

Німеччина має взяти на себе "свою роль" у порятунку валюти, каже міністр економіки Іспанії Луї де Гіндос.

Якщо вже треба рятувати, то Німеччина явно може стати цим рятівником. Втім, замість того, щоб викинути рятувальне коло, пані Меркель пропонує уроки плавання. Хоча вона не погоджується з цією характеристикою.

Знову і знову вона виступає проти надання коштів для постраждалих країн. Вона відмовилася допомогти Греції зі створеного фонду порятунку. І вона заборонила давати гроші під купівлю державних облігацій на вторинному ринку.

В обох випадках вона врешті-решт поступилася. Занадто пізно, як кажуть критики.

До липня вона протягне через парламент прийняти проект запровадження Європейського стабілізаційного механізму, проти якого вона колись виступала, а також Європейську фінансову угоду.

Внесок Німеччини до фонду змусить збільшити дефіцит її бюджету з 26 мільярдів євро до 35 мільярдів. Потенційне фінансове зобов'язання Німеччини за поганим прогнозом може досягти 280 мільярдів євро.

Але партнери вимагають більшого. Випуск єврооблігацій підтримують всі країни Європи, економічно слабкі країни просять більше часу для виконання зобов'язань по скороченню бюджету, іспанські банки просять прямої позики і збереження загальноєвропейської системи страхування вкладів. Чи погодиться на це Меркель? Навіть не мрійте.

Незважаючи на всі свої поступки, вона бачить себе дуже принциповою. Все, на що погоджувалася Німеччина, було частиною взаємовигоди. Периферійні країни отримали допомогу, але тільки за обіцянку здійснити реформи.

Гроші зі стабілізаційного фонду також надавалися на певних умовах. Греція отримала допомогу на жорстких умовах, від яких вона може відмовитися після виборів 17 червня.

Хоча, на думку німців, погляди нового президента Франції Франсуа Олланда і прем'єр-міністра Італії Маріо Монті можуть похитнути її принципи.

Введення єврооблігацій у якості антикризового заходу тільки заохотить менш кредитоспроможні країни у їх марнотратстві. Так само, як і спільне страхування внесків як гарантія безпеки заощаджень.

Такі пропозиції "піднімають основне питання: чи пов'язані між собою заборгованість і відповідальність?", каже член партії Меркель Ноберт Бартль.

Будь-який інструмент, що розриває цей зв'язок, буде продовжувати кризу. До того ж такі міри заборонені німецькою конституцією.

Це не значить, що цього не станеться. Але це можливо уявити лише за умови, що ЄС стане чимось на кшталт федерального союзу зі спільною фінансовою політикою і парламентом, який би був відповідно пропорційним німецькому населенню.

Пані Меркель необхідно "більше Європи". Але це вимагає "зміни угоди, до якої ще далеко". Чи вона погодиться на варіант єврооблігацій, запропонованих німецькими радниками з економіки?

За запропонованою ними схемою, борги, що перевищують 60% ВВП будуть переведені до спільного фонду, і мають бути виплаченими заборгованими країнами за 20-25 років.

Міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле каже, що це так само можливо за умови створення "фінансового союзу".

Речник пані Меркель не виключає цю ідею категорично, але вказує на "серйозні" перешкоди у німецькій конституції і європейських угодах.

Немає також підтримки послаблення умов економії для Греції і Іспанії. В той час, як основні опозиційні партії Німеччини вимагають більших заходів, направлених на зростання економіки, а не тільки на скорочення витрат.

Через те, що угода вимагає підтримки двох-третин парламенту, уряд веде багато переговорів на цю тему.

Але сама Меркель може прийняти більшість з того, що вони просять, в тому числі збільшити капітал Європейського інвестиційного банку і зробити більше ефективним використання європейських стабілізаційних фондів.

Існують дві точки спотикання. Опозиція хоче ввести податок на фінансові транзакції, який уряд не вважає дієвим, поки на це не погодяться всі європейські країни. А, наприклад, Британія, не погодиться. Але існують інші способи оподаткування фінансового сектору, які би стали компромісом.

Опозиція також підтримує пропозицію економічних радників уряду. Але пан Бартль, задіяний у переговорах, каже, що фонд не буде створено.

Німецький уряд відмовляється визнавати, що економія штовхає євро до прірви.

Так, скорочення витрат і структурні реформи тимчасово боляче переживаються. Але винагорода прийде, як показує власний досвід Німеччини. Прибалтійські країни відмовилися від економії і зараз швидко розвиваються.

Страйки виборців у Південній Європі скоріше говорять про неготовність продовжувати підтримувати курс.

Пан Олланд також обіцяє французам знизити пенсійний вік.

"Німці не готові працювати до 67, дозволяючи іншим виходити на пенсію в 60", - каже пан Бартль.

В той же час відчувається тиск з боку Штатів. Барак Обама явно нетерпляче чекає на економічне полегшення напередодні виборів у листопаді.

Але, як кажуть німці, його не хвилює, чи буде це відновлення тривалим. Німеччину зараз не підтримують.

Поки криза не торкнулася німецької економіки, хоча, може, незабаром і торкнеться, відзначає представник Європейської Ради з міжнародних відносин Себастьян Дульєн.

Він сумнівається, чи уряд "усвідомлює, наскільки дійсно поганою є ситуація".

Меркель хоче врятувати євро, але вірить, що периферійні країни можуть принести ще більше жертв.

Це небезпечна омана, каже пан Дульєн. Наскільки небезпечна, стане ясно після того, як греки проголосують.

Позиція Німеччини така, що Греція має сама вирішити, чи їй оголошувати дефолт і виходити з єврозони. Європа зараз більше готова до цього, ніж два роки тому, каже пан Бартль.

Не існує правових підстав для виходу країни з єврозони, але вихід з Євросоюзу можна організувати, додає він.

Якщо коротко, Греції треба навчитися гребти швидше.

Переклад з англійської: "Реальна економіка"Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.