Центральні банки почали діяти

The Wall Street Journal

Центральні банки Китая, єврозони, США та інших країн здійснили нові кроки для підтримки зростання, в той час як зростає занепокоєння щодо майбутнього світової економіки. Втім, їх дії, здається, не переконливі для інвесторів.

Увага в четвер була прикута до Федерального Резерву, який дав зрозуміти, що розпочне нові заходи, якщо американська економіка цього вимагатиме.

Після виходу даних, які показували просідання зайнятості у США на момент п'ятниці можна буде зрозуміти, чи готовий буде ФРС розпочати новий етап викупу облігацій, відомий як "кількісне пом'якшення".

Наступний раз представники ФРС зустрічатимуться 31 липня і 1 серпня. Ринок схвально сприйняв новину четверга.

Британський індекс виріс на 8,16 пунктів до 5692,63. В той час, як німецький втратив 29,24 пункти, опустившись до 6535,56. Dow Jones зупинився на 12896,67, втративши 47,15 пунктів. Китайські ринки зросли у п'ятницю зранку, проте ринок Токіо залишався стабільним.

Європейський Центральний Банк скоротив короткострокові відсотки до рекордно низьких 0,75% і зменшив відсоток для рефінансування банків до нуля.

Народний Банк Китаю заявив, що він скоротить ставку на річні кредити в юанях на 0,31% - до 6%.

Банк Англії, скоротивши короткострокові відсоткові ставки майже до нуля, збільшив програму викупу облігацій на 50 мільярдів фунтів - до 375 мільярдів, з метою зниження довгострокових відсотків.

Центральні банкіри сподіваються, що дешевші кредити спонукатимуть бізнес і фізичних осіб позичати, витрачати і вкладати, що призведе до зростання. Нижчі ставки також можуть зменшити навантаження по старих боргах позичальників.

Центральні банки Кенії і Данії також працюють над полегшенням кредитних умов.

Національний Банк Данії висунув незвичну пропозицію, заявивши, що стягуватиме 0,2% з тих грошей банків, які залишатимуться на депозитах центрального банку, замість того, щоб видаватися у якості кредитів.

За звичайних умов, банкам платять за те, що вони десь зберігають гроші. Тепер їм доведеться натомість платити за це податок у розмірі 0,2%.

Аналітики і інвестори мають сумніви щодо того, чи виконають центральні банки всі свої обіцянки. Відсоткові ставки у більшості розвинених економік вже і до того настільки близькі до нуля, що далі опускати майже немає куди.

У той же час центральні банки у розвинених країнах неохоче використовують такі незнайомі для них інструменти, як викуп облігацій.

Центральні банки у країнах з економікою, що розвивається, таких як Китай, побоюються, що зросте інфляція або виникне ще одна спекулятивна бульбашка.

Це може обмежити їх бажання діяти більш агресивно.

"Зараз ми переживаємо світове послаблення, але воно особливо обмежене", - пояснює головний економіст J.P. Morgan Chase Брюс Касман.

У п'ятницю інвестори дізнаються, чи ФРС приєднається до світового параду "кількісного пом'якшення". Саме в цей день вийде звіт Трудового департаменту щодо ситуації з робочими місцями і безробіттям у США за червень.

Представники Федерального Резерву зазначили, що у разі, якщо Америка не матиме прогрес зі зниженням безробіття, яке у травні було на рівні 8,2%, вони запустять нову програму із викупу облігацій з метою знизити довгострокові процентні ставки.

Останні дії центральних банків викликали здивування частково через те, що були заявлені майже одночасно.

Голова ЄЦБ Маріо Драґі зазначив, що вони були формально скоординовані. Центральний Банк Китаю має отримати дозвіл від Державного уряду Китаю, тому його дії навряд чи будуть синхронізовані з іншими.

У той же час інші центральні банкіри світу часто ведуть переговори і регулярно зустрічаються, тож не дивно, що вони мають спільні погляди на економічну ситуацію у світі.

У всіх випадках центральні банки кожної країни реагували на схожі сигнали. Зниження цін на нерухомість зменшили їх занепокоєння щодо інфляції, а економічні справи всередині країн йдуть не дуже вдало через всесвітнє падіння попиту, яке негативно впливає на експорт.

"Ми можемо щиро сказати, що ці заходи стосуються всієї зони євро, а не тільки певних країн", - повідомив пан Драґі під час чергової конференції.

ЄЦБ взявся приймати критичні кроки, які, на думку багатьох критиків, необхідні для припинення боргової кризи у Європі.

Крім того, що він скоротить короткострокові відсоткові ставки, ЄЦБ має ще декілька ідей про запас.

Він може запустити власну програму придбання державних облігацій, що знизить ставки по довгострокових депозитах, а також продовжить програму довгострокових позик банкам. Або дасть кредит європейським фондам порятунку, щоб ті мали більше ресурсів для безпосередньої підтримки банків і заборгованих країн.

"Ми не обговорювали жодних особливих способів стимулювання, крім як відсоткові ставки", - заявив пан Драґі.

Він відхилив пропозицію щодо того, що центральний банк міг би позичити фонду "Європейський стабілізаційний механізм", з метою підтримки банків і урядів.

"Я не думаю, що ми щось отримаємо від того, що дискредитуємо установу, змусивши її діяти поза мандатом", - пояснив він. Завдання ЄЦБ - тримати інфляцію на рівні нижче 2%.

Відсотки на 10-річні іспанські облігації у четвер зросли на 0,37%, досягши 6,79%. Італійські довгострокові відсотки по облігаціях також збільшилися до 5,99%. Така сама тенденція і у короткострокових італійських і іспанських облігацій.

Це говорить про те, що інвестори все більше побоюються негараздів.

Згідно з останніми економічними звітами, занепад європейського блоку поглиблюється і тепер загрожує найуспішнішій економіці регіону і основному кредитору - Німеччині.

Починаючи з третього кварталу 2011 року ВВП єврозони не збільшився.

Тим не менше, Драґі зазначив, що ситуація на фінансових ринках і з економікою вже "зовсім не та", що була на піку світової кризи у 2008 і 2009 роках.

У той же час Китай переживає найбільше уповільнення зростання, у порівнянні з глобальною фінансовою кризою. Чиновники там вже вдруге за місяць знизили відсоткові ставки.

Народний Банк Китаю збирається ще більше понизити ставки, надаючи банкам більше свободи.

Разом зі схожим скороченням ставок у червні, вартість річної позики в Китаї впала більше, ніж на 2% за останні декілька тижнів, підраховує аналітик Citigroup Патрік Перре-Грін.

"Я думаю, це говорить про те, що центральний банк явно занепокоєний", - каже проектний директор бюро Fung Global Institute у Гонконзі Луї Куіс.

У першому кварталі Китай повідомив про зниження свого річного зростання до 8,1%, що є найповільнішим темпом, починаючи з літа 2008 року. Наступні дані Пекін оприлюднить 13 липня.

Інформація від уряду і інтерв'ю з банкірами говорять про те, що позики банку будуть зменшуватися.

J.P. Morgan сказав, що "спусковим механізмом" для зниження ставок у четвер стало "значне послаблення інфляційного тиску" - до менше, ніж 3%. Дві основні рушійні сили китайської економіки зараз шкутильгають.

Експорт все більше залежить від того, що відбувається у Європі і Штатах, ніж від активності пекінських політиків.

Щоб допомогти своїм експортерам, Китай зупинив стійке зростання юаня по відношенню до долара. Інша суттєва рушійна сила - ринок нерухомості.

Зазвичай зниження відсоткових ставок дає великий поштовх розвитку ринку нерухомості за рахунок зниження відсотків на іпотечні кредити. Але Китай вже два роки веде боротьбу за здуття бульбашки нерухомості, і лише трохи полегшив обмеження на придбання другого та третього будинку.

Останнім часом ціни на ринку житла, схоже, припинили своє падіння.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Глобальне будівництво до 2025 року: прогноз позитивний

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.