Бюджет Києва - без шансу на розвиток?

Галина Калачова, для РЕ

В середині грудня столиця досі немає затвердженого фінансового кошторису. І наступний рік Київ може почати взагалі без бюджету.

"[У цьому році - РЕ] бюджет міста не буде прийнятий. Він буде прийнятий до відома. Ми почнемо фінансувати бюджетну сферу Києва, як це передбачено Бюджетним кодексом, по одній дванадцятій" - заявив глава Київського міської державної адміністрації Олександр Попов.

Він пояснив, що вже порадився з депутатами міськради, і цілком імовірно, що міськрада не прийме міський бюджет, до тих пір поки не буде затверджено остаточний варіант бюджету державного.

Останні дні в КМДА щосили кипить робота над підготовкою проекту міського бюджету. "РЕ" стали відомі його основні макропоказники, і вони поки не тішать.

З розрахунків КМДА зрозуміло одне - в наступному році доходи міста зменшаться, а витрати, разом з дефіцитом бюджету - збільшаться.

За попередніми розрахунками доходи загального фонду міськбюджету плануються в обсязі 10,8 мільярда гривень. Це менше, ніж у поточному році на 1,6 мільярда.

Згідно з розрахунками КМДА, видатки загального фонду міськбюджету-2013 складуть 14,9 мільярда гривень - у порівнянні з поточним роком вони зростуть на 21%, а дефіцит - 4,1 мільярда гривень.

Основними джерелами наповнення загального фонду традиційно залишаться надходження від податку на доходи фізосіб і плати за землю.

Показники спецфонду теж свідчать про плановане скорочення доходів. Так, у наступному році надходження передбачені в обсязі 3,4 мільярда гривень, що на 40% менше ніж у 2012 році - 5,9 мільярда гривень.

Зокрема, надходження до бюджету розвитку складуть 1,3 мільярда гривень, що на 13% менше ніж у цьому році. Доходи цільових фондів на фінансування капітального будівництва заплановано на рівні 98 мільйонів гривень, дорожнього фонду – 180,9 мільйона гривень.

Власні надходження бюджетних установ передбачені в обсязі 982,5 мільйона гривень.

Основна причина, чому столична влада може не затвердити до кінця року міський кошторис - відсутність у держбюджеті-2013 в повному обсязі коштів на делеговані державою повноваження, що фінансуються з держбюджету.

"Урядова редакція закону про бюджет України в наступному році позбавляє Київ можливості не тільки розвиватися, а й просто функціонувати", - стверджує Попов.

Він обурений тим, що в держбюджеті-2013 взагалі не передбачені кошти для муніципальної допомоги інвалідам та пенсіонерам, а також для надбавок до зарплат вчителям, медикам та іншим бюджетникам.

Необхідність фінансувати ці витрати з бюджету столиці, збільшує його дефіцит у наступному році до чотирьох мільярдів гривень.

Відзначимо, що в 2010-2011 роках дефіцит бюджету Києва становив близько 1,7 мільярда гривень. У цьому році, за прогнозами столичної влади, його розмір особливо не зміниться.

Зате в наступному році через дірку в бюджеті в чотири мільярди місто не зможе регулярно виплачувати зарплати працівникам бюджетної сфери.

Ситуацію ускладнює і те, що з 2010 року Київ змушений віддавати до держбюджету 50% прибуткового податку, що сплачується на його території. За інформацією "РЕ" в наступному році ця цифра складе 8,2 мільярда гривень.

В уряді ж всі звинувачення в недофінансуванні заперечують.

"У держбюджеті-2013 видатки на виконання функцій столиці збільшені на 850 мільйонів гривень, в тому числі 750 мільйонів гривень передбачено на спорудження дільниці Куренівсько-Червоноармійської лінії метрополітену в Києві від станції" Виставковий центр "до Одеської площі у Голосіївському районі, будівництво Подільського мостового переходу через Дніпро, реконструкцію транспортної розв'язки на Поштовій площі ", - йдеться в офіційній заяві Мінфіну.

Щодо витрат, що спрямовуються на виконання так званих власних повноважень, то в 2013 році бюджет міста додатково отримає 128,3 мільйона гривень.

При цьому в Мінфіні радять Попову поліпшити роботу в частині адміністрування платежів - орендної плати за землю, місцевих податків і зборів, що забезпечить додаткові надходження до міського бюджету мінімум на 850 мільйонів гривень.

Столичний бунтар

В останні два роки Києву у фінансовому плані теж жилося несолодко, особливо через необхідність віддавати державі половину прибуткового податку. Однак регіонал за своєю політичною орієнтацією Олександр Попов не наважувався у відкриту виступати проти чинної влади.

Те, що він публічно розкритикував фінансове дітище Кабміну, політологи пояснюють бажанням чиновника зняти з себе відповідальність перед киянами за наступні збої з виплатою зарплат та інші проблеми в місті. Особливо це бажання актуальне напередодні виборів мера Києва.

Позицію голови КМДА підтримали профспілки. У п'ятницю 14 грудня півтори тисячі представників профспілкових організацій міста звернулися до президента Віктора Януковича не підписувати закон про держбюджет-2013 в поточній редакції.

Вони вимагають від Кабміну збільшення видатків на соціальні виплати бюджетникам.

Теоретично, у міста є два джерела погашення дефіциту. Перший - фінансувати делеговані державою соціальні витрати за рахунок додаткових доходів міськбюджету.

Нагадаємо, Стратегією розвитку Києва до 2025 року щорічне зростання валового регіонального продукту передбачений на рівні 6,5%. Втім, це всього лише теорія.

За словами аналітиків, сьогодні подібний показник розвитку міської економіки - щось з роду фантастики. У наступному році зростання ВВП України закладене на рівні 3,4%.

"У 2013 під впливом зовнішньоекономічних чинників ситуація в економіці країни в цілому, і регіонів зокрема буде тільки погіршуватися, тому очікувані темпи зростання ВРП Києва та доходів його бюджету - сильно завищені" - аргументував народний депутат від НУ-НС Кирило Куликов.

Враховуючи це, для того щоб повністю забезпечити соціальні виплати за свій рахунок місту, за словами Попова, доведеться на третину скоротити свої витрати, що, в свою чергу спричинить додаткові проблеми.

"[Якщо, наприклад, заощадити на транспортній сфері -" РЕ "], зупиниться муніципальний транспорт" - говорить він.

Другий варіант - за підсумками першого кварталу або ж з ініціативи президента уряд перегляне держбюджет і таки "знайде" за рахунок перерозподілу видатків держбюджету гроші для столиці.

Саме на цей сценарій і сподівається міська влада.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.