Новий Кабмін або група "Сімейні цінності"

Реальна економіка

От і все. Найбільш очікувана та інтригуюча подія грудня відбулася - країна отримала новий склад Кабінету міністрів.

Нових міністрів за ці два тижні збиралися призначати, принаймні, уже двічі, але цю дату чомусь постійно переносили. Усі чекали, що представлення нового уряду відбудеться ще 14 грудня, але цього так і не сталося.

Потім прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що до кінця дня 19 грудня точно уже буде відомо, хто займе вакантні міністерські крісла.

Втім, і 19 грудня, і у наступні дні до кінця тижня, та й у вихідні відповідні укази не з'явилися.

Про нові призначення поінформували лише в понеділок зранку. Чому влада так довго не наважувалася роздати портфелі, досі невідомо.

Ймовірно, що процес торгів затягнувся, а можливо, гарант просто був не в гуморі – в останні тижні Віктор Янукович не відвідував офіційних заходів і взагалі ніде на людях не з'являвся, що стало приводом для різноманітних здогадок про міфічну важку хворобу голови держави.

Утім, в адміністрації президента запевняли, що він зовсім не хворіє і працює за планом. Ну просто не входить в його плани, наприклад, відвідувати Верховну раду в день присяги, як це робили усі його попередники.

Як відомо, до новообраних депутатів він звертався через відеозв'язок.

Якби там не було, але жереб кинуто і "новачки" уже можуть займати свої місця в урядових кабінетах. І, схоже, що кабінетів знадобиться цього разу більше.

Прощай, адмінреформа!

Поряд з кадровими змінами в уряді відбулася ще одна непересічна подія, яку важко було не помітити – поява двох нових міністерств.

Зокрема, з легкої руки президента "воскресло" нове–старе Міністерство промислової політики. Окремим указом Янукович санкціонував цей процес шляхом реорганізації Державного агентства України з управління державними корпоративними правами та майном.

Досить дивне рішення, враховуючи, що у 2010 подібне Міністерство уже існувало і було реорганізоване у Службу в рамках сумнозвісної адміністративної реформи. Ї

Тобто, на Банковій у черговий раз підтвердили марність цієї реформи і звалили на платників податків чергові витрати, які неодмінно передбачають такі незрозумілі рокіровки.

Ще одне відомство – абсолютне нове – Міністерство доходів і зборів України. Це просто "казка" – об'єднання під однією парасолькою Держмитслужби і Податкової та заодно усіх фінансових потоків, які надходять до бюджету.

Про об'єдання цих двох відомств у єдину структуру уже давно точаться розмови. Зокрема, цю ідею довго виношував екс-віце-прем'єр Валерій Хорошковський, який, схоже, знаючи, що йому не знайдеться місця в новому уряді, вирішив грюкнути дверима і пішов з Кабміну ще до анонсованих кадрових змін.

Хоча, перебуваючи на посаді голови Мінфіну, він активно проштовхував реформу ДПС і Митниці і теоретично у нього були шанси отримати контроль над майбутньою універсальною установою, але "Сім'я" не захотіла віддавати цей ласий шматок. Утім, про це пізніше.

В цілому, це означає, що до існуючої армії примкне ще пара сотень чиновників, які будуть утримуватися за бюджетні кошти. Чи настільки це необхідно?

Лузери?

Ще до появи на сайті президента інформації про нові призначення, уже ходили чутки, що свої міністерські крісла залишать Борис Колесніков, Сергій Тігіпко та Валерій Хорошковський . І ця інформація цілком підтвердилася.

Хорошковський, як уже зазначалося, сам звільнився. Інформація щодо інших двох уже екс-міністрів була неочікуваною. Чому?

Так, Колесніков, зокрема, в останній час проявляв виняткову активність, які він частково розтратив після завершення підготовки до "Євро-2012". Він анонсував будівництво "фінських будиночків", збирався готувати країну до зимньої Олімпіади-2020 та до Чемпіонату Європи з баскетболу.

Однак, не судилося. Про важливість інфраструктурних проектів він зможе розповідати лише з парламентської трибуни.

У свою чергу, Тігіпку у Верховній раді, ймовірно, буде важко "працювати". Він неодноразово заявляв, що пішов в Кабмін тому, що хоче займатися "реальною справою" і "реформами". Для цього він пожертвував і своїм політичним проектом "Сильною Україною", яка примкнула до "Партії регіонів".

Однак, його "реформаторські" потуги як і відданість "регіонам", схоже, не оцінили. Як же Тігіпко буде тепер реформи проводити? Може він спробує себе проявити як реформатор на законодавчій ниві?

Зрештою, можливо, усі так звані "лузери" забезпечили собі страховку від ще більших неприємностей, з якими Україна може стикнутися у 2013 році.

Стара гвардія

Що ж стосується новопризначених міністрів, то серед них вистачає як представників старої гвардії, так і новачків. Причому багато хто готувався заздалегідь. Це, зокрема, стосується призначеного першого віце-прем'єра.

Так, не дарма на вуличних сіті-лайтах і банерах Києва в останні тижні майорило обличчя Сергія Арбузова. Саме на цей час активного "піару" припала історія із визнанням Арбузова найкращим банкіром Східної Європи незрозумілою і сумнівною установою, яка знаходиться в одному із спальних районів Кельна.

Це стало приводом для розмов про те, що Арбузов замахнувся на пост прем'єр-міністра, але "пенсійні" уподобання президента одразу заспокоїли усіх. Цілком можливо, що "найкращого банкіра Східної Європи" готують як наступника Азарова.

До того ж, якби перший віце-прем'єр не виявився реальним головою Кабміну. У будь-якому разі, це означає суттєве посилення позицій "Сім'ї", яка дала можливість молодому банкіру за якихось 3 роки зробити запаморочливу кар'єру.

Він тепер відповідатиме за широке коло питань. На Арбузова покладено забезпечення виконання завдань і повноважень у сферах аграрної політики та продовольства, економічного розвитку, торгівлі, соціальної політики, фінансів, доходів і зборів.

Утримав свої позиції в уряді і Юрій Бойко, і навіть пішов на підвищення. Він уже не міністр, а віце-прем'єр-міністр. Бойко відповідатиме за сфери: екології, природних ресурсів, енергетики, вугільної промисловості та промислову політику.

Ймовірно, кар'єрне зростання – це свідчення вдячності президента Бойку за ті самі бурові вежі, які називають не "Петром Годованцем" та "Незалежністю", а "вежами Бойка".

Корупційний скандал, який розгорівся навколо купівлі цих веж, ще довго будуть згадувати. Цією справою зацікавилася навіть прокуратура Великобританії та Латвії. У той же час, Генпрокуратура України нічого цікавого для себе так і не побачила.

Бойка традиційно вважають людиною групи "чотирьохкутника" – Фірташ-Хорошковський-Льовочкін-Бойко.

Ще одним віце-прем'єром став дніпропетровський губернатор Олександр Вілкул, який буде куратором інфраструктури та житлово-комунального господарства.

Вілкул - людина, яку стратегічно готували до високої посади. Екс-губернатора було вшановано низкою нагород уряду та президента, а у 2011 році взагалі визнано "людиною року 2011" у категорії "регіональний лідер".

У цьому ж 2011 році, на тлі провальних "покращень" Азарова, Вілкула, крім того що кращим губернатором, називали і "завтрашнім прем'єром". Інші джерела казали, що дніпропетровський губернатор забере крісло у віце-прем'єра Тігіпка.

ЗМІ називають Вілкула "людиною Ахметова". Адже недарма з 2006 року екс-губернатор є почесним директором гірничорудного дивізіону ТОВ "Метінвест-холдинг" - одного із найважливіших активів олігарха.

Пости віце-прем'єрів, можливо, це спроба зберегти хоча б якийсь баланс між "Сім'єю" та головними олігархами. Хоча, як показує досвід, іноді віце-прем'єри присутні в Кабміні номінально і не здатні кардинально впливати на ситуацію в тій чи іншій галузі.

До речі, ще одним віце-прем'єром призначили – екс-очільника МЗС Костянтина Грищенка.

У будь-якому разі, група "сімейні цінності" отримала найбільше портфелів в новому Кабміні.

Так, зберегли свої посади наближені до "Сім"ї" президента міністр фінансів Юрій Колобов, міністр аграрної політики Микола Присяжнюк та міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.

І, напевно, найбільше питань тут викликає якраз кандидатура Миколи Присяжнюка, який майже за три роки перебування на посаді голови Мінагрополітики потрапляв у не один скандал.

Так, найбільш ганебною і резонансною була історія із появою на зерновому ринку "кишенькової" структури – "Хліб Інвестбуду". Через корупційні скандали, пов'язані із цією компанією, преса звільняла Присяжнюка уже разів десять, проте у президента була своя думка з цього приводу.

До останнього ходили чутки, що Присяжнюку уже приберегли місце голови Житомирської облдержадміністрації, але він встояв. Тож, ймовірно, варто чекати на нові "сюрпризи".

Ще одна "сімейна" людина – Едуард Ставицький - очолюватиме Міністерство енергетики замість Бойка.

Як відомо, саме Ставицькому президент повинен завдячувати за операції з виведення із державної власності "Межигір'ям". Адже той був керівником національної компанії "Надра України", яка в останні місяці прем’єрства Янукович у 2007 році відчужила резиденцію на користь уже збанкрутілої донецької фірми "Медінвесттрейд".

"Всиділи" у своїх міністерських кріслах також і міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова, міністр освіти і науки, молоді та спорту - Дмитро Табачник та міністр юстиції - Олександр Лавринович.

Усі вони потрапляли у історії, за які варто було звільнит. Лавринович, наприклад, відомий невдалою адмінреформою, ідеологом якої його вважають, та аукціонною монополією.

Його колеги - Табачник і Богатирьова – переважно попадалися на державних тендерах. Однак, це були незабутні речі – підручники для "першаків" або ліки для смертельно хворих.

Новачки

Що стосується так званих "новачків", то тут також вистачає "цікавих" особистостей, які можуть досить вдало вписатися у загальний малюнок діяльності сьогоднішнього Кабміну.

Так, замість Петра Порошенка міністерство економічного розвитку і торгівлі очолить Ігор Прасолов, який до цього був депутатом та очолював Раду Нацбанку.

Ігор Прасолов народився в 1962 році у Мурманській області Росії. У 1987 році закінчив Ростовський державний університет імені Суслова за спеціальністю "політекономія". На початку 90 років працював асистентом кафедри політекономії Донецького державного університету.

Протягом 5 років з 2000 до 2005 року - працював на посаді генерального директора СКМ, що належить Рінату Ахметову.

З 2006 року - народний депутат України V та VI скликань від Партії регіонів, очолював підкомітет з питань цінних паперів та фондового ринку комітету Верховної Ради.

Прасолова історично звикли вважати "людиною Ахметова", куди б його не закинула доля. Однак є підстави вважати цей ярлик застарілим, хоча його продовжують так називати і зараз.

За інформацією порталу "Наші гроші", Прасолов за останні 3 роки ні разу не був помічений у грі в команді донецького олігарха.

У свою чергу Мінфраструктури передали Володимиру Козаку, який теж "засвітився" в роботі на Ахметова. Козак – виходець з "Лемтрансу", який належить донецькому бізнесмену.

ЗМІ писали, що він може сісти і у крісло віце-прем'єра, однак "Сім'я" віддала Козаку Мінінфраструктури.

Професійний шлях Козака розпочався у 1981 році із простого диспетчера на станції Ясинувата Донецької залізниці. Був Козак і директором "Лемтрансу", і "Міжрегіонального Промислового Союзу", а у 2007 році був обраний народним депутатом, очолював Комітет з питань транспорту і зв'язку.

У березні 2011 року "регіонала" призначили директором "Укрзалізниці".

З сумнозвісної історії з Hundai, які постійно ламаються, Козак вийшов "сухим із води". За його керівництва, "Укрзалізниця", як і раніше страждала від нестачі коштів, лякала підвищенням тарифів, скаржилася на зношеність вагонів, збиткову діяльність, а також була помічена у "зерновому" скандалі.

На тлі усіх нещасть, відомство Козака умудрялося на тендерах купувати гальма на мільйони гривень та вагони, удвічі дорожче, ніж на ринку.

Місце Тігіпка в уряді посяде Наталія Королевська. Невдала гонка за депутатськими мандатами під прапором партії "Вперед", яка на виборах набрала лише 2%, не завадила Королевській стати міністром соціальної політики.

Крім того, буквально перед виборами вона розповідала, що з Азаровим у країни немає майбутнього.

Частково це призначення стало черговим підтвердженням, що партія Королевської на виборах була лише технічним проектом Партії регіонів.

Міністром екології та природних ресурсів президент призначив Олега Проскурякова. З травня 2012 року Проскуряков був головою Державної служби геології та надр. До цього - головою правління НАК "Надра України".

У 2006-2007 роках Проскуряков обіймав посаду голови Державної геологічної служби у Міністерстві Василя Джарти.

Міністром регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства стане підлеглий віце-прем'єра Олександра Вілкула Геннадій Темник. До цього 42-річний Темник був заступником Вілкула у Дніпропетровській обласній адміністрації. За фахом новий міністр ЖКГ - "інженер-метеоролог".

Міністерство закордонних справ очолив Леонід Кожара. Якщо попереднього міністра вважали людиною групи Фірташа, то Кожару повязують з "донецьким". Останні роки Кожара займався активним вибілюванням іміджу Партії регіонів у світі, але успіхи його були невеликі, пише "Українська правда".

Безпосередній дипломатичний досвід Кожари складається з того, що він працював у посольстві України в США на початку 90-х, а до 2004 року був послом України у Швеції.

Президент звільнив скандального міністра оборони Дмитра Саламатіна, призначивши замість нього депутата Павла Лебедєва.

Лебедєв - уродженець Росії. Працював переважно в парламенті. У Раду 2006 року Лебедєв потрапив за списком БЮТ, але потім перейшов у стан "тушок" і приєднався до Партії регіонів. У 2007 обрався до Ради вже як 121 в списку "регіоналів".

Лебедєв також був обраний депутатом і до нової Ради. Він переміг як мажоритарник у 224 окрузі в Севастополі.

Поки що президент не визначився із кандидатурою міністра культури та голови новоствореного Міністерства промислової політики.

Прем'єр-міністр Микола Азаров

Перший віце-прем'єр-міністр

Сергій Арбузов

Віце-прем'єр-міністр

Юрій Бойко

Віце-прем'єр-міністр

Олександр Вілкул

Віце-прем'єр-міністр

Костянтин Грищенко

Міністр агрополітики та продовольства

Микола Присяжнюк

Міністр внутрішніх справ

Віталій Захарченко

Міністр доходів і зборів

Олександр Клименко

Міністр екології та природних ресурсів

Олег Проскуряков

Міністр економічного розвитку і торгівлі

Ігор Прасолов

Міністр енергетики та вугільної промисловості

Едуард Ставицький

Міністр закордонних справ

Леонід Кожара

Міністр інфраструктури

Володимир Козак

Міністр освіти і науки, молоді та спорту

Дмитро Табачник

Міністр охорони здоров'я

Раїса Богатирьова

Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства

Геннадій Темник

Міністр соціальної політики

Наталія Королевська

Міністр оборони

Павло Лебедєв

Міністр фінансів

Юрій Колобов

Міністр юстиції

Олександр Лавринович

Міністр Кабінету міністрів

Олена Лукаш

Міністерство культури

?

Міністерство промислової політики

?Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.