Інвестклімат: розшукується покращення

Реальна економіка

Схоже, інвестори готові скласти гроші в чемодани і піти геть. Подалі від корупції, бюрократії, інфляції, тиску податківців і в цілому сумнівних перспектив України.

Вже у 2012 рік приплив ПІІ в Україну почав скорочуватися на сотні мільйонів - з 4,556 мільярда у 2011 році до 4,129 мільярда доларів.

Крім того, найбільший інвестор України - це Кіпр, а Кіпр - це фактично офшор, через які кошти "рідних" фінансово-промислових груп повертаються для розвитку їхнього ж бізнесу.

Крім бізнес-спільноти, незадоволення інвесткліматом яскраво демонструють і фінансові інститути.

Так, ЄБРР навіть поставив Україні ультиматум: або поліпшення інвестклімату, або подумаємо, чи потрібно вам стільки кредитів.

У фінустанові нагадали про болючі питання, такі як корумпованість податкових та митних органів, неефективність роботи судової системи.

"Низька інвестпривабливість є наслідком багатьох причин, основоположні: тотальна корупція, деградована судова система, слабкий захист прав власності, складні адміністративні та дозвільні процедури, складне податкове адміністрування, погіршення економічних перспектив країни", - відзначає керуючий інвестиційними та пенсійними фондами "КІНТО" Микола Мягкий.

На думку керівника аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександра Паращія, найбільша проблема українського інвестклімату - це нерівні умови для заробляння грошей.

"Незахищеність прав власності, заангажовані суди, вибірковий тиск на бізнес, корупція - це є похідними того явища, що називається "цей ринок тільки для своїх". Коли українська економіка була на підйомі цей "недолік" системи не дуже заважав, оскільки можливості були дуже широкі", - пояснює експерт.

Коли почався економічний спад і можливості для заробітку значно звузились, проблема нерівних можливостей вийшла на перший план, додає аналітик.

Дійсно, зростання економіки в Україні не надихає. Попри оптимістичні прогнози влади, зростання ВВП за у 2012 році різко скоротилося (до 0,2% порівняно з 5,2% у 2011 році), борги б'ють рекорди, а переговори з МВФ щодо нової позики зайшли у глухий кут.

Про інвестиційні біди України свідчать не лише звичайні статистичні дані, а й рейтинги.

За допомогою ранжування країн за тим чи іншим показником фінансові установи, міжнародні організації та інститути, ЗМІ роблять останні штрихи на інвестиційному портреті країни.

Індекс/рейтинг

Автор

Показник/місце/бали

Максимум/усього

Рейтинг сприятливості ділового середовища Doing Business-2013

Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація

137

185

Індекс інвестиційної привабливості (4 квартал 2012 року)

Європейська Бізнес Асоціація

2.12

5

Рейтинг найінноваційніших країн світу

Агентсвтво Bloomberg

42

50

Рейтинг найкращих для інвестицій перехідних ринків

Bloomberg

14

25

Індекс відкритості бюджетів

Міжнародна організація Internatinal Budget Partnership

54

100

Індекс свободи преси

Організація "Репортери без кордонів"

126

179

Рейтинг розвитку фінансової системи

Всесвітній економічний форум

59

62

Рейтинг глобальної конкурентоспроможності.

Всесвітній економічний форум

73

177

Рейтинг процвітаючих країн

Лондонський Legatum Institute

71

144

Рейтинг країн за темпами падіння фондового ринку

Видання The Financial Times

2

10

Так, після злету України у рейтингу Doing Business-2013 одразу на 15 сходинок президент Віктор Янукович швидко визначив нову амбітну мету для уряду - вивести країну в "топ-100 країн" за легкістю ведення бізнесу.

Найбільше покращення автори рейтингу - Світовий банк і Міжнародна фінансова корпорація, - як відомо, помітили за трьома напрямами - відкриття підприємств, оподаткування, реєстрація власності.

Хоча 15 пунктів і здаються значним кроком вперед та не треба забувати, що 137 місце теж далеко не найкраще.

Більше того, Doing Business - це лише аналіз експертів, який відображає, як працювалося б теоретично у стандартній фірмі тієї чи іншої країни. При складанні рейтингу не враховуються думки інвесторів, які в Україні стикаються з більш ніж реальними корупцією та економічною нестабільністю.

"Той факт, що за останніми оцінками рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business- 2013 Україна опинилася на 137 місці є показовим і наочно підтверджує наявність потужного економічного потенціалу у нашої держави… але місце в рейтингу - це оціночний критерій, якого недостатньо для бачення загальної картинки бізнес-клімату в Україні", - відзначає виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко.

А у самій Європейській Бізнес Асоціації Україні поставили "двійку". У четвертому кварталі 2012 року експерти знову відзначили скорочення інвестпривабливості, зафіксувавши показник у 2,12 балу з 5 можливих.

Оцінки у цьому рейтингу виставляють керівники компаній-членів Асоціації, які представляють найбільших іноземних та вітчизняних інвесторів.

У ЄБА серед проблем інвеcтклімату відзначають збільшення тиску фіскальних органів, коливання валютного курсу, корупцію, слабку купівельну спроможність населення.

Приманкою до України може бути рейтинг американського агентства Bloomberg, де Україна потрапила у "топ-50" найбільш інноваційних країн.

І недарма, адже у сфері інновацій Україна має хороший потенціал - вчені і рівень освіти дозволяє інвесторам розраховувати на непогану віддачу, в країні розвиваються IT-технології, процвітає аутсорсинг, а вартість робочої сили є порівняно недорогою.

"Перспективними сферами інвестування в Україні були і залишаються сільське господарство, харчова промисловість, сфера послуг… Не можу не відзначити окремо галузь інформаційних технологій, темпи розвитку якої дають зрозуміти її величезний потенціал як для розвитку економіки країни, так і для репутації України на світовій арені", - вважає Дерев'янко.

Непогано виглядає Україна і у рейтингу найкращих для інвестицій перехідних ринків, де країна посіла 14 місце з 25.

Перехідні ринки, як відомо, характеризуються високим рівнем ризиків для інвестицій. Однак знаходяться сміливці, які закривають очі на політичну нестабільність, корупцію у цих державах, з метою окупити вкладені кошти у довгостроковій перспективі.

Згадати хоча б такі країни як Бангладеш, Нігерія, Об'єднані Арабські Емірати, які досить тьмяно виглядали на міжнародній арені ще 15 років тому, а нині претендують на глобальне лідерство.

Україна опустилася на 8 пунктів за 2 роки у міжнародному рейтингу відкритості бюджетів. На думку аналітиків, це пов'язано як і з тим, що влада не надає достатнього обсягу інформації щодо бюджетів так і пасивність самого населення, яке не цікавиться і не розбирається у бюджетній системі.

Підвела Україну і фінансова система. У відповідному рейтингу Всесвітнього економічного форуму Україна втратила 5 позицій порівняно з 2011 роком.

Серед процвітаючих країн Україна знаходиться у середині (71 місце із 144), хоч, мабуть, і не золотій. Рейтинг "процвітання", який складає Лондонський Legatum Institute, оцінює, зокрема і досягнення у сфері ділового клімату.

Кращою є ситуація із конкурентоспроможністю, у рейтингу, який оцінює саме цей показник, Україна піднялася із 82 на 73 сходинку.

Провалом для Української економіки став фондовий ринок. Британське видання The Financial Times визнало країну однією з найбільших невдах у цій сфері. Україна посіла другу сходинку за рівнем падіння фондового ринку серед країн, що розвиваються.

"Падіння ФР було пов'язано з повною відсутністю/неактивних західних інвесторів на локальному ринку. Без кредитування МВФ західні інвестиції не повернутися на фондовий ринок", - відзначає керівник аналітичного відділу ІФК "АРТ Капітал" Ігор Путилін.

Локальний фондовий ринок не відображає реальну економічну ситуацію в країні, наголошує експерт.

"Його падіння говорить лише про повну відсутність довгострокових інвестиції в акції. Поліпшити ситуацію може подвійний лістинг, запуск НПФ і повернення на ринок західних портфельних інвесторів (тільки після відновлення співпраці з МВФ)", - додає аналітик.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.