"Золота акція" для Фірташа

Юрій Корольчук, для РЕ

Президент Росії Володимир Путін у вівторок особисто офіційно підтвердив надання Україні кредиту розміром 750 мільйонів доларів та продаж газу по ціні 260 доларів за 1000 кубометрів.

Тепер "Укртрансгазу" залишається лише встигнути закачати приблизно 3-3,5 мільярда кубометрів газу до підземних сховищ для виконання своїх транзитних зобов’язань.

"Незважаючи на те, що дискусія відбувається емоційно і бурхливо, і пов’язана з можливим підписанням Україною договору (із ЄС), наші банки 10 днів тому, звичайно, не без мого відома, оформили Україні черговий кредит - 750 мільйонів доларів, а "Газпром" - також не без відома російського керівництва - пішов на те, що допоміг Україні закачати необхідний газ в газове сховище зі знижкою, за 260 доларів за тисячу кубометрів», - заявив Путін.

Проте, казка про "добрий" "Газпром" на цьому і закінчилася. Насправді, газ за такою дешевою ціною купує Фірташ, старий і добрий партнер "Газпрому" ще з середини 2000-х років. Тому дивуватися з щедрості російського монополіста не варто.

Фірташу, можливо, навіть вдасться виконати свою обіцянку про закачку 5 мільярдів кубометрів до ПСГ. Разом із 1,5 мільярдами кубометрів, які вже знаходяться у сховищах, протягом жовтня Group DF буде намагатися закачати близько 3-3,5 мільярда.

Відповідно, до листопада у ПСГ буде не менше 5 мільярдів кубометрів газу, який належатиме Фірташу. Разом із 15 мільярдами, які належать "Нафтогазу" та частково іншим дрібним компаніям - у сховищах України буде рівно 20 мільярдів кубометрів газу.

Власне, іще місяць тому Фірташ оптимістично дивився на процес закачки газу.

"Ми вирішили цю проблему. Треба віддати належне НАК "Нафтогаз України", президенту, уряду та Юрію Бойко. Сьогодні ми закачаємо 6-6,5 мільярдів кубометрів газу, 6-7 мільярдів закачає Україна газу власного видобутку , а все інше - це російський газ. Знайшли рішення , як це зробити. Ну, скажімо, може не за гроші – відстрочки, якісь можливості вони знайшли. До кінця жовтня, я вважаю, буде в ПСГ 20-21 мільярд кубічних метрів газу", - розсипався у компліментах власник Group DF.

Хоча тоді і не минуло декількох днів як міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький відкоригував Фірташа.

"Ми кредит не беремо, у нас є інші домовленості. Закачування вже йде, але ми чекаємо телеграми уточнюючої (від "Газпрому")", - заявив Ставицький.

Власне, Росія не виділила кредит Україні, але погодилася надати майже мільярд доларів Фірташу.

На перший погляд має здатися, що поведінка "Газпрому" є дивною і нелогічною. Після тривалих суперечок і взаємних звинувачень протягом травня-вересня Росія у жовтні поспіхом турботливо допомагає Україні "руками" Фірташа наповнити свої ПСГ, без проблем підготуватися до зими і тим самим забезпечувати стабільний транзит газу до ЄС.

Якщо ще зважати на напружені стосунки Києва та Москви у контексті підготовки підписання асоціації із ЄС, то тим більше майже 40% знижка на газ виглядає фантастичною.

Проте, позитивні емоції зникають, коли стає зрозуміло, що знижка стосується лише газу обсягом до 5 мільярдів кубометрів і була надана не державній компанії, яку представляє "Нафтогаз України", а приватній - Дмитра Фірташа.

Для чого "Газпром" пішов на такі поступки своєму партнерові? Відповідь на це питання слід шукати у березні-квітні 2014 року, коли настане час піднімати із сховищ газ, який належить компанії Group DF. Власне, в руках Дмитра Фірташа опиняється "золота акція" гарантування стабільності транзиту газу у ЄС.

І тоді безумовно гратимуть суттєву роль історичні взаємовідносини Фірташа та "Газпрому". Завдяки дешевому кредитному ресурсу і газу, які Фірташ отримав від російського монополіста, власник Group DF отримав змогу підсилити свої позиції в очах президента Януковича.

А в нинішніх умовах змін на олігархічному "ринку" - це важливий аргумент.

З іншого боку Україна від такої операції лише виграє. Адже не витрачає свої кошти, яких і так бракує. Також накопичує газ у ПСГ і не псує надалі відносин із Росією.

Ну, і не менше важливий фактор - Україна із чистою совістю дивиться в очі своїм європейським партнерам, з якими готується підписувати угоду про асоціацію. Начебто всі задоволені.

Але небачену радість також виявив і президент Росії Володимир Путін.

"Ми зробили знижку, "Газпром" зробив знижку для закачування в ПСГ. Тобто, ми співпрацюємо, допомагаємо нашим українським партнерам, нашим друзям", - розповідав він.

Хоча ще влітку переговори по закачці газу зайшли у глухий кут і голова правління "Газпрому" Олексій Міллер навіть жорстко заявляв, що "Газпром" ніколи і ні за яких умов не буде зберігати газ в українських підземних сховищах.

"У "Газпрому" є досвід закачування газу в ПСГ України. Досвід суто негативний. Ми прийняли дуже жорстке рішення: ніколи і ні за яких умов не закачувати газ в українські ПСГ", погрожував тоді Міллер.

Слова свого Міллер дотримав, але суттєву знижку таки довелося надати. Хоча, якщо подивитися у розрізі балансу газу, то купівля 5 мільярдів кубометрів газу по ціні 260 доларів не принесе значної економії для бюджету.

Адже газ купує приватна компанія. Якби ж по цій ціні газ придбав "Нафтогаз України", то замість середньої річної ціни у 416 доларів Україна сплатила би трохи менше 390 доларів.

Формальний і затверджений урядом прогнозний баланс надходження і розподілу природного газу на поточний рік передбачає імпорт 27 мільярдів кубометрів газу. Надходження газу від "Газпрому" становитиме 18 мільярдів кубометрів, від Ostchem - 8 мільярдів, від RWE - 1,3 мільярда кубометрів.

Угода Фірташа та "Газпрому" вкотре підтвердили, що ці двоє суб’єктів залишаються і надалі хорошими діловими партнерами.

Водночас, зробивши такий подарунок для свого "друга" Фірташа, Росія до певної міри демонструє Україні привабливість і зручність дешевої ціни на газ. Звичайно, за умови створення газотранспортного консорціуму.

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегійКоментарі

Додати коментар


шахтер

Фирташу пора присвоить звание "народный дояр" Украинв,ведь он благодаря Януковичу и Бойко сдоил 12млрд; из нашего бюджета.ВОР,как его еще назвать.

Снайпер

Золотую пулю -вору-Фирташу!!!

Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.