Що чекає економіку в 2014 році?

Володимир Скиба

Макроекономічні прогнози для України на 2013р. були неоднозначними, однак збулися найбільш песимістичні. Реальний дефіцит бюджету досяг майже 100 млрд. грн., що призвело до активного зростання зовнішніх і внутрішніх боргів і посилення фіскального тиску на тлі ослаблення експорту і, отже, торгового балансу.

Але були й позитиви. Серед них - хороший урожай зернових і досягнуті наприкінці року комплексні домовленості з Росією, що матимуть помітний вплив на вітчизняну економіку. Цей фактор, а також поступове пожвавлення світової торгівлі, забезпечать економічне оздоровлення країни.

Макроперспективи

Більшість експертів вражають, що 2014р. глобальна економіка активніше відновлюватиметься після кризи. Так, у МВФ очікують 2% зростання на розвинених ринках і 5% на тих, що розвиваються.

Наприклад, пожвавлення помітне в найбільшій економіці світу - США, де 2012р. ВВП збільшився на 2,8%, за результатами минулого року очікується зростання 1,7-1,8%, а 2014-го – 3%.

Можливий вихід із рецесії і в єврозоні: у ІІ кварталі вперше за 1,5 роки було зафіксоване зростання - на 0,3% порівняно з попереднім періодом. У ІІІ кварталі тренд зберігся, однак, зростання сповільнилося до 0,1%.

Прогнозується, що у 2014р. економіка зони євро може "підвищитися" на 0,9-1%, а 2015-го – на 1,5-1,7%. Разом із пожвавленням у Штатах і продовженням зростання ВВП країн групи БРІКС це створить кумулятивний позитивний ефект і нарешті має підвести риску під кризою, що почалася у 2008р.

Отже, цього року наша країна матиме зовнішні передумови для економічної стабілізації.

Компанія Ernst&Young прогнозує зростання українського ВВП на 2,5% на 2014р. Потім тенденція може розвиватися, і 2016-го темпи економічного розвитку здатні подвоїтися до 5%. Більш стримані прогнози свідчать, що цього року національна економіка зросте приблизно на 1,5%.

Із відновленням міжнародної торгівлі органічно пов'язані й очікування активізації експорту. За 10 міс. 2013р. порівняно із січнем - жовтнем-2012 він зменшився на 9,4% до $51,9 млн. Однак цього року може знову зрости на 8-10%.

Це буде пов'язано із загальним зростанням зовнішнього попиту і з відновленням поставок до Митного союзу.

Стосовно першого чинника, то й минулого року, незважаючи на слабку експортну кон'юнктуру, вдалося зберегти вартісний обсяг продажів на деяких важливих напрямках: так, за 10 міс. товарні поставки до Європи скоротилися лише на 2,7% – до $13,8 млрд.

До того ж експорт в деякі знакові країни збільшився: до Угорщини на 2,5% – до $1305 млн., в Нідерланди на 38% – до $822 млн., в Чехію на 13,7% – до $680 млн., до Словаччини, Франції, Швейцарії та ін.

На тлі економічного пожвавлення в Європі 2014р. поставки на євроринки зростатимуть і без запуску вільної торгівлі, вважають економісти.

Причому це стосується як Західної, так і Центрально-Східної Європи. В останній економічна ситуація стабільніша, ніж на заході ЄС.

Наприклад, у Польщі протягом світової кризи не було рецесії, і вона вже стала найбільшим європейським споживачем продукції з України (2012р. – на $2 млрд.576, 2 млн.), обійшовши Італію. На польському ринку активно реалізується не тільки вітчизняний метал і руди, а й машини та обладнання.

Серед інших країн виділяються Китай із зростанням українського імпорту за 10міс. на 47,9% – до $2270 млн., і Туреччина (+1,1% – до $3112 млн.). Аналітики очікують, що 2014р. експорт в КНР розвиватиметься, зокрема завдяки продукції АПК і машинобудування.

Нарешті, після домовленостей із РФ Київ матиме можливість поступово відновлювати поставки в МС, які б за інших обставин (за оцінками фахівців) зменшилися б у новому році на $4-4,5 млрд. Це значною мірою стосується машин і устаткування, основна частина яких експортується з України до Митного союзу.

Індустріальний аспект

Очікується відновлення показників і в промисловості. Тут за 11 міс. минулого року зниження становило 5%. Найбільше падіння виробництва було зафіксовано в хімпромі - на 18,5% порівняно із січнем – листопадом-2012р. Ненабагато краща ситуація в машинобудуванні – мінус 13,9%.

Однак у 2014р. через майбутнє загальноекономічне пожвавлення показники національної промисловості поліпшуватимуться.

За словами виконавчого директора Міжнародного фонду Блейзера Олега Устенка, спостерігатиметься зростання у харчопромі, який навіть у найважчі кризові роки демонстрував позитивну динаміку.

На тлі активізації глобальних металоринків збільшиться випуск продукції і в усьому гірничо-металургійному комплексі – від видобутку сировини до отримання готової продукції. Так, у центрі "Укрпромзовнішекспертиза" прогнозують у 2014р. зростання виплавки сталі на 2,7% до 34,2 млн. т, а металоекспорту - на 500 тис. т, до 23,6 млн. т, завдяки відновлення попиту на Близькому Сході і в Євросоюзі, а також розвитку споживання в Африці.

Прогнозується активізація і в машинобудуванні. Тут зростання виробництва може становити 7-10% і більше. Це залежатиме від ситуації на зовнішніх ринках. Одним із важливих стимулів буде відновлення показників попиту на вітчизняні машини й устаткування з боку МС, включаючи лідируючі в експортній структурі підгрупи - насосно-компресорну техніку, рухомий склад залізниці, судна та ін.

Так, Москва обіцяє відновити імпортні сертифікати для вагонзаводів до лютого 2014р., про що вже писала Реальна Економіка.

Автомобілебудівники за підсумками минулого року повідомляють про пожвавлення виробництва і пов'язують це із введенням весною 2013р. спецмита на імпорт авто, а також із утилізаційним збором, який разом зі спецмитом становить до 20% вартості деяких автомобілів.

Різниця особливо відчутна в економ-сегменті. При цьому Кременчуцький автоскладальний завод (холдинг АІС) має намір 2014р. подвоїти кількість випущених авто до 18 тис. шт., корпорація "Богдан" - збільшити показники в 2,4 рази – до 21,5 тис. шт.

Прогнозується і продовження зростання сільського господарства, що триває вже кілька років. За 11 міс. року зростання досягло 11,3% за товарною продукцією порівняно із січнем–листопадом 2012р. Відзначимо рекордний для України врожай зернових (63 млн.т), який може повторитися і в майбутньому.

Фінанси

Стабілізація в економіці та промисловості, "помноженім на розвиток експорту, підтримають тренд поліпшення платіжного балансу (ПБ; разом із торговим балансом), який почався 2013р.

Нагадаємо, у ІІ кварталі в країні сформувався профіцит ПБ в розмірі $360 млн. Тоді як у квітні–червні 2012р. дефіцит становив $550 млн.

Поліпшення було пов'язано зі зменшенням дефіциту поточного рахунку здебільшого внаслідок значного спаду імпорту енергоносіїв та машпродукції. Однак до кінця року (за 11 міс.) профіцит ПБ скоротився до $15 млн. (2012р. - дефіцит в $4,175 млрд.).

Негативне сальдо рахунку поточних операцій за січень–листопад досягло $14,2 млрд., що на 15,9% перевищує показник 2012р.

Економіст Борис Кушнірук підкреслює: чисте надходження капіталу за фінансовим рахунком повністю перекриває дефіцитність поточного рахунку через ослаблення ввезення енергоносіїв і товарів машинобудування, зниження девальваційних очікувань і, відповідно, попит на готівкову інвалюту.

Ймовірно, позитивна тенденція триватиме і у поточному році. Тим більше, що виплати за зовнішніми боргами значно зменшаться - $6,1 млрд. порівняно з $7,7 млрд. 2013р.

І, звичайно, тиск на ПБ послабиться після того як подешевшає російський газ у пакеті з викупом українських єврооблігацій на $15 млрд.

Лише один "газовий" виграш бюджету і торгового сальдо оцінюється майже в $5 млрд., а разом із надходженням коштів від єврооблігацій це дозволить послабити дефіцит поточного рахунку ПБ із сьогоднішніх 7,3% ВВП до 5,9% і менше.

Водночас загальна ситуація з боргами залишатиметься напруженою. Державні запозичення 2013р. становили 152,71 млрд. грн. (до рівня 550 млрд.) при плані в 138,85 млрд.

Із зазначеного обсягу 104,75 млрд. грн. залучено на внутрішньому ринку, 479,6 млрд. – на зовнішньому. Цього року Київ планує запозичити 37 млрд. грн. на зовнішніх ринках і +114,9 млрд. грн. на внутрішньому, що підвищить держборг приблизно до 700 млрд. грн.

Своєю чергою зростання зовнішнього боргу ще більше підсилює зацікавленість влади у стабільності курсу гривні. Це має не тільки соціально-показовий ефект, але й має вплив на вартість обслуговування інвалютних боргів.

Тим більше, що такій стабільності сприятиме ймовірне загальноекономічне пожвавлення, незважаючи на активізацію інфляції, яка неминуча з поліпшенням економічних настроїв і внутрішнього попиту.

Якщо у 2013р. базовий інфляційний показник навряд чи перевищить 0,5%, то цього року E&Y прогнозує не менше ніж 3-4%. Це може сприяти залученню інвестицій за рахунок зменшення реальної вартості кредитних ставок.

Тому триватиме й минулорічне зростання кредитного портфеля банків, який за 11 міс. року становив 9% (до 882,2 млрд. грн.), разом із 13% збільшенням гривневих позик і 2% - валютних. Кредити юрособам з початку року зросли на 10,9% – до 694,3 млрд. грн., фізособам - на 2,6% – до 187,9 млрд. грн.

Отже, сьогодні наявні всі передумови для того, щоб у 2014р. рецесія змінилася на відновлення. Реальні показники будуть залежати від світової економічної динаміки, оскільки Україна залишається країною, яка залежна від експорту. Одночасно можна чекати активізації і внутрішнього попиту, який підтримуватиметься "соціальними" діями влади напередодні президентських виборів.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.