"На відміну від Москви, Захід не наполягає на кандидатах в уряд"

Віктор Гаценко

Хто з українських політиків може очолити новий уряд і забезпечити впевненість кредиторів у стабільності фінансової системи країни? Хто "влаштує" Захід і Росію на чолі нового Кабміну? І чи вплинуть взагалі імена нових чиновників на стан економіки? На ці та інші питання РЕ попросила відповісти вітчизняних та іноземних політологів та економістів.

Олексій Блюмінов, політичний експерт

Ситуація зайшла у глухий кут. Віктор Янукович зробив все, щоб переговорів не було - парламентський шлях розв'язання кризи заблокований, тому що в жодної зі сторін немає часу на ігри: економіка в жахливому стані, кредит (російський – ред.) заморозили, курс гривні штучно тримають, але у влади надовго не вистачить на це сил. Клюєв (голова Адміністрації Президента, - ред.) переконує Януковича упиратися і не погоджуватися на дострокові вибори - мовляв, він їх виграє у 2015 році. Однак поки не буде вирішена політична криза з Майданом, ніякого нового уряду не буде і будь-які прізвища абсолютно не мають ніякого значення - це поділ шкури невбитого ведмедя. У цій ситуації неможливо говорити про будь-яку осмислену економічну політику, і неважливо, хто буде в ручному режимі утримувати економіку від краху до виборів президента.


Уряд, сформований Януковичем, заздалегідь є нелегітимним в очах Заходу і Росії, і майже половини суспільства, тому що всі розуміють, що він – "кульгава качка". Всіх цікавлять питання: за якою Конституцією житиме країна, як скоро це станеться і хто буде наступником нинішнього президента?

Михайло Кухар, економіст


Мені відомо про численні зустрічі і представників опозиції, і представників влади з лідерами Заходу, однак, мені хотілося б вірити, що Захід не стане втручатися у внутрішню політику в Україні. Зрештою, Захід і Росія уважно стежать одне за одним у відношенні активності в Україні. Що стосується чуток про те, що Петро Порошенко може обійняти посаду голови Нацбанку України, то я негативно ставлюся до того, що посада голови НБУ перетвориться на ще одну розмінну фігуру для політичних гамбітів. Центральний банк повинен залишатися поза політикою. Тим більше, що нинішній голова НБУ показав себе досить компетентним. Йому вдавалося утримувати курс, атака на який проводилася з вересня. Йому вдається третій місяць поспіль політичної кризи і вуличних заворушень утримувати від краху банківську систему. Його окремі дії наразі активно критикуються, але, думаю, комплексну оцінку Соркіну ми зможемо дати після закінчення нинішньої політичної кризи, що переросла у фінансову. А віддати посаду глави ЦБ одному з польових командирів Майдану - навіть Порошенку - в якості якогось політичного розміну, на мій погляд, чисте безумство.

Євген Магда, політичний експерт


Сумніваюся, що в сьогоднішніх умовах є багато українських політиків, які можуть бути позитивно сприйняті як на Заході, так і в Росії. Напевно, це тільки Петро Порошенко, і то зі значними застереженнями в Москві. Втім, є ще забута кандидатура Анатолія Кінаха, який "не мав" проблем у відносинах із Заходом. По-справжньому "договоро-здатним" називають Андрія Клюєва. Однак рішення про кредитування з очевидних причин приймається не залежно від особистості політика, а на основі аналізу стану економіки. Ось із цим у нас, на жаль, серйозні проблеми.

Борис Кушнірук, економіст


Сьогодні ситуація така, що Президент буде продавлювати "свого" ​​прем'єра в новий уряд. А під такого прем'єра ніхто з опозиціонерів не піде, бо це вже буде не технічний Кабмін, який відповідатиме перед громадськістю, а Кабмін, який відповідатиме перед Януковичем. Тому у вівторок, 11 лютого, Президент намагатиметься "просунути" кандидатуру Клюєва на посаду прем'єра. А заява про те, що Клюєв не планує йти у прем'єри - це "казки". Єдина причина, з якої такого призначення не відбудеться, це розкол Партії регіонів. Але якщо прем'єром буде Андрій Клюєв, то першим віце-прем'єром - Арбузов. Що ж до Петра Порошенка, якому передрікають головування в Національному банку, то я в це не вірю, тому що для нього це буде означати виведення з політичної гри. В наших умовах, главу НБУ можуть у будь-який момент зняти, однак, якою є підстава для звільнення Соркіна? Формально він обраний відповідно до закону про Національний банк України, і якщо його так просто зможуть зняти з посади, то це означатиме, що ця посада є абсолютно карикатурною.

Зустріч Кличка, Яценюка і Порошенка з Джоном Керрі свідчить про те, що Захід намагається сформувати таку команду, з якою він міг би мати справу. Однак навіть якщо Янукович зробить прем'єром Клюєва - це, швидше за все, дестабілізує ситуацію в країні. Все це буде нагадувати війну. Разом з тим, стан економіки нашої держави буде погіршуватися. Все залежатиме від зовнішніх ринків металургії, аграрної продукції та експорту в Росію. Сама ж Російська Федерація "загрузла" в кризі, і у нас вже не буде таких показників, які були минулого року і раніше. Я не бачу, за рахунок чого наша економіка могла б зростати у поточному році.

Ян Пекло, Виконавчий директор Фонду українсько-польської співпраці PAUCI


Дуже складно зараз робити якісь припущення про склад нового українського уряду, оскільки ситуація в Україні напружена і можуть відбутися всі можливі сценарії. Якщо ми говоримо про тимчасовий технічний уряд, його главою міг би стати Петро Порошенко - він є досвідченим політиком з хорошим розумінням економіки та міжнародної політики. Однак фокус полягає в тому, що для лідерів опозиції було би вбивчим взяти на себе відповідальність за стан справ у країні. Останні три роки Віктору Януковичу і уряду вдалося зруйнувати економіку держави до такого ступеня, що Україна зараз - банкрут, який не може вижити без фінансової підтримки/позик. Проте, все виглядає таким чином, що Захід бачить пана Порошенка кращим кандидатом на посаді прем'єр-міністра України.

Що стосується зустрічі Кличка, Яценюка і Порошенка з Держсекретарем США Джоном Керрі, то Штати таким чином зондують ситуацію щодо можливого політичного врегулювання з варіантами вибору: Кличка (за підтримки Німеччини) - в президенти (за умови зміни Конституції), Порошенка - в прем'єри. При цьому, важливо мати в уряді Яценюка і Тягнибока. Також існує проблема Юлії Тимошенко, яка після звільнення, напевно, буде зацікавлена ​​повернутися в політику.

Адріан Каратницький, старший науковий співробітник Атлантичної ради США, в минулому – президент і виконавчий директор Freedom House


Новий уряд України повинні очолити особистості з достатнім економічним досвідом, які також представляють позицію діалогу і компромісу в ім'я мирного врегулювання небезпечної тупикової ситуації, яка виникла в країні. Центристи Петро Порошенко і Сергій Тігіпко, хоч і знаходяться по різні боки барикад, можуть забезпечити досягнення консенсусу між сторонами. Обидва мають великий досвід у фіскальних, бюджетних та бізнес-питаннях. Що стосується інших політичних лідерів, які могли б допомогти у вирішенні економічних проблем в Україні, то я б додав до цього списку Віктора Пинзеника. З тих, хто перебуває поза стінами парламенту, я б додав Валерія Хорошковського, який залишив команду Януковича і країну в грудні 2012 року через розбіжності в поглядах з приводу політики і швидкості реформ. Знову ж таки, цей умовний список заснований на розумінні того, що для подолання кризи потрібен компроміс. А ці політики, на мою думку, економічно компетентні і можуть йти на поступки.

Джеймс Шерр, старший науковий співробітник Королівського інституту міжнародних відносин Chatham House (Велика Британія)


Мені складно авторитетно прокоментувати питання компетентності та ключових гравців політичного поля в Україні. Однак два пункти є основоположними для розуміння: 1) Захід буде комфортно себе почувати тільки з таким українським урядом, якому довіряє українська опозиція; 2) не існує такого Кабміну, який би забезпечив довіру як з боку опозиції, так і з боку Кремля. Причина - їх цілі несумісні. Зустрічі опозиціонерів з Держсекретарем Джоном Керрі корисні і, можливо, важливі, однак, він не є впливовою особою (в Україні - ред.), від якого залежить призначення на високий пост, та він і сам не хоче ним бути. На відміну від Москви, Захід не надає Януковичу список людей, яких потрібно призначити на певні посади.

Андрій Золотарьов, політолог


Судячи з інформації з Кабміну, Віктор Янукович налаштований на те, щоб залишити весь економічний блок за виключенням Прасолова. Після відходу "потужного старого" ​​у родини немає іншої кандидатури, крім Арбузова, якій можна було б довірити економіку. Однак проблема для "сімейних" у тому, що його не шанують ні в Москві, ні в Брюсселі, ні у Вашингтоні. Наприклад, у Москві робилися невдалі спроби лобіювання цього персонажа і аффронт у Сочі наочно це показав. Стежимо за тим, чиї літаки сьогодні-завтра полетять до Москви. Альтернативою Арбузову, на мій погляд, можуть бути Порошенко, Бойко і Тігіпко.

Тарас Кузьо, співробітник Центру з питань трансатлантичних відносин Університету Джонса Хопкінса, старший науковий співробітник Кафедри українознавства університету Торонто:

"Наступний президент буде зі стану опозиційного табору і тому наступний прем'єр-міністр має бути зі Східної України. При цьому він повинен бути технократом, а не лідером політичної сили. Це об'єднає Україну. Сам уряд має складатися з експертів і технократів, а не зі ставлеників олігархів і політичних партій - наприклад, з таких людей, як Лановий, Пинзеник та інших".Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.