"Нафтогазу" готують революцію

Юрій Корольчук, Інститут енергетичних стратегій

Питання давноочікуваної реструктуризації НАК "Нафтогаз України" може бути вирішено найближчим часом. Про це "Реальній економіці" стало відомо із власних джерел в уряді. У розпорядженні РЕ опинився результат роботи двох провідних фінансово-аудиторських компаній – Ernst&Young і Rothschild Group, – з пропозиціями щодо реформування "Нафтогазу України".

Документ із назвою "Розробка рекомендацій щодо реструктуризації Групи Нафтогаз, оптимізації її активів та організаційної структури Групи Нафтогаз" містить кількадесят сторінок і розглядає декілька варіантів "життя після смерті" найбільшої нафтогазової компанії України.

Очікувано, що для нового уряду стабілізація фінансового стану "Нафтогазу" стане одним з найважливіших питань, яке потребуватиме розв’язання.

Ernst & Young і Rothschild Group долучилися до проведення аналізу і формування пропозицій у 2013 році. До того Україна намагалася власними силами забезпечити виконання норм "другого енергопакету" і розділити "Нафтогаз" за окремими видами діяльності – видобуток, транспортування і продаж енергоносіїв.

Колишньому Прем’єр-міністру Миколі Азарову так і не вдалося підготувати проект реформування "Нафтогазу". При цьому Президент Віктор Янукович двічі намагався безуспішно прискорити процес завершення розділення компанії. Але максимальний прогрес було досягнуто лише 13 квітня 2012 року, коли Верховна Рада внесла зміни до закону "Про трубопровідний транспорт", які дозволили уряду самостійно реформувати, створювати, ліквідовувати підприємства "Нафтогазу".

Також Україна юридично формально розділила функції "Нафтогазу", створивши замість дочірніх компаній окремі публічні акціонерні товариства - "Укргазвидобування", "Укртрансгаз", "Укртранснафта", "Чорноморнафтогаз", "Укрнафта". Компанія "Газ України" була ліквідована в 2012 році, і її функції були покладені на "Нафтогаз України".

На початку 2013 року "Нафтогаз України" звернувся до Ernst & Young і Rothschild Group з пропозиціями підготувати рекомендації із реформування компанії. Тоді ж Президент Віктор Янукович мав окрему зустріч з віце-головою банку Rothschild Europe Клаусом Мангольдом. Фактично йшлося про залучення впливової Rothschild Group до процесу визначення майбутнього всієї вітчизняної нафтогазової галузі.

"Для нас дуже важливо знати ваші дослідження, вашу професійну точку зору з усіх питань, тому що та залежність від джерел поставок енергоносіїв, яка існує в Україні, для нас дуже важка", - заявив під час зустріч Віктор Янукович.

Міжнародні консультанти зауважують у своїх висновках, що збереження "статусу кво" для "Нафтогазу" є "тупиковим" шляхом.

Існуючий стан речей – невизначена довгострокова фінансова стабільність, перехресне субсидіювання, відсутність конкурентоспроможності на внутрішньому газовому ринку – призводять до неможливості вирішити поточні й майбутні фінансові проблеми "Нафтогазу". Словом, Україна залишиться з усіма невирішеними донині проблемами нафтогазової галузі.

До того ж, консервація сучасних умов існування "Нафтогазу" суперечить умовам "другого енергопакету" і, фактично, не відповідає вимогам Енергетичного співтовариства.

Враховуючи необхідність якнайшвидше розраховуватися з "Газпромом" за поставки газу у 2013 році на суму $2,7 млрд., питання реформи "Нафтогазу" виходить на перший план серед економічних завдань уряду.

Свіжим прикладом поглиблення кризи стала констатація "Нафтогазом України" патової ситуації в оплаті газу підприємствами теплокомуненерго, які накопичили борги на суму майже 26 млрд. грн. Зважаючи на це, "Нафтогаз" 12 лютого заявив про вимушене обмеження до технологічного мінімуму постачання газу для Вінницької, Житомирської, Запорізької, Львівської, Чернігівської, Черкаської, Херсонської, Сумської, Одеської, Волинської та Кіровоградської областей.

Зважаючи, що подальше консервативне "лікування" "Нафтогазу" ін’єкціями облігацій внутрішньої державної позики і кредитами у будь-якому випадку веде до колапсу компанії, Ernst & Young та Rothschild Group пропонують вдатися до компромісного варіанту. Таким міжнародні компанії бачать частковий продаж міноритарних пакетів акцій виокремлених із "Нафтогазу" підприємств, які здійснюють транспортуванням і зберіганням газу. Йдеться про "Укртрансгаз".

Власне, ці напрямки бізнесу завжди викликали найбільший інтерес як у європейських, так і російських компаній.

При цьому Ernst & Young та Rothschild Group не пропонують державі відмовитися від контролю над "Нафтогазом", а навпаки пропонують здавати в оренду або концесію бізнес із зберігання (підземні сховища газу) та транспортний (транзитний) бізнес. На їх думку це дозволить максимізувати фінансові надходження "Нафтогазу".

Водночас, Ernst & Young та Rothschild Group не вважають, що лише ці види бізнесу "Нафтогазу" слід частково приватизувати. Як відомо, значний інтерес у потенційних інвесторів викликає і видобувна галузь – "Укргазвидобування", "Чорноморнафтогаз" і "Укрнафта".

Так, міжнародні радники пропонують об’єднати видобувні активи "Укргазвидобування" і "Чорноморнафтогаз". За нинішніх умов сукупний видобуток компаній може скласти через 1-2 роки майже 18 млрд. куб. м газу.

При цьому за будь-яких умов продаж контрольного пакету акцій такого підприємства не є можливим з точки зору національної енергетичної безпеки держави. А от продаж частини акцій (в тому числі шляхом проведення IPO) можна буде реалізувати лише після того, як для всіх категорій споживачів буде встановлено ринкові ціни.

Ernst & Young та Rothschild Group займає доволі радикальну позицію у питанні розвитку "Укрнафти", яка за останні 5-6 років катастрофічно знижує видобуток газу і нафти. Компанію, де "Нафтогазу" належить "50%+1 акція", пропонується продати для покриття дефіциту і виплати заборгованостей "Нафтогазу".

Власне, іще одним важливим пунктом серед пропозицій Ernst & Young та Rothschild Group слід виділити майже вимогу підвищення цін до економічно обґрунтованого рівня для таких категорій споживачів як населення і теплокомуненерго – як мінімум удвічі. Без цього кроку реформа "Нафтогазу" і газового сектору буде неефективною.

Пропозиції Ernst & Young та Rothschild Group з’явилися напередодні завершального етапу формування уряду України, який зможе взяти за основу пропозиції міжнародних консультантів та нарешті завершити реформу "Нафтогазу". Це, власне, повинно дозволити компанії виборсатися із кризи. У випадку, якщо перелічені шляхи виходу із кризи "Нафтогазу" не будуть враховані новим Кабміном, влада знову постане перед проблемою пошуку мільярдів доларів кредитів для виплати чергових боргів. А за нинішніх умов світової кризи зробити це буде неймовірно складно.Коментарі

Додати коментар


Читайте у розділі

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.