Світовий ринок азотних добрив у 2013 році

Карбамід: світові тенденції

На початку 2013 року ринок карбаміду почав набирати обертів завдяки підвищеному попиту в Європі, Туреччині, США, Латинській Америці та відповідному зростанню цін. Це зміцнило позиції виробників і постачальників, змінюючи песимістичні настрої наприкінці 2012-го упевненістю в подальшому підвищенні цін. Основними факторами, що «підігрівали» ринок, стали проблеми з виробництвом карбаміду на заводах в Єгипті через перебої у поставках газу і, як результат, майже панічні настрої покупців через можливу нестачу товару від одного з основних постачальників у передвесняний сезон.

Динаміка зростання цін тривала до середини лютого. Надлишки карбаміду наприкінці лютого у виробників країн СНД дали підстави ключовим імпортерам для тиску на постачальників. Крім того, поставки карбаміду в США та Європу у весняний сезон сповільнилися на тлі завершення сезону масштабних закупівель в окремих регіонах. Ще одним негативним фактором стали несприятливі погодні умови, що спостерігалися в багатьох країнах світу і спричинили зниження ділової активності. Усе це змушувало постачальників поспішно реалізовувати продукт за нижчими цінами, мінімізуючи свої ризики залишитися з нереалізованим товаром.

Підтверджуючи всі побоювання постачальників, китайський карбамід, після введення в липні в дію пільгового експортного мита, «увірвався» на ринок з руйнівною силою, тим самим «обваливши» його. Індія, яка до того відтерміновувала імпортні закупівлі карбаміду, почала активно проводити тендери. Пізніше до неї долучився Пакистан. Проте, незважаючи на великий обсяг товару, закуплений на цих тендерах, ціни на всіх основних торговельних майданчиках продовжували знижуватись, не витримуючи тиску з боку Китаю.

Цінове дно 2013 року було пройдене у вересні. Це стало наслідком прояву активності у Південній Америці та скороченням виробництва в деяких регіонах. Незважаючи на продовження масових поставок китайського продукту на ринок, ціни на основних торговельних майданчиках почали підвищуватися. Остаточна стабілізація відбулася в листопаді, після закінчення терміну дії пільгового експортного мита і проведення серії тендерів на закупівлю карбаміду в Індії, Пакистані та Бангладеш у листопаді, що співпали у часі, тому кількість пропозицій була обмежена, а ціни вищі.

Скорочення вільних обсягів гранульованого карбаміду через заборону на експорт аміаку і карбаміду без наявності відповідних дозвільних документів у Північній Африці у грудні спричинило подальше подорожчання даного товару на світовому ринку. Таке різке скорочення вільних обсягів товару призвело до підвищення його вартості.

Карбамід: експорт

Помітне підвищення попиту на карбамід серед основних країн-імпортерів вітчизняного карбаміду на початку року дозволило українським виробникам реалізувати великі обсяги товару. Тому запаси продукту на складах були на мінімальному рівні, що дозволило експортерам деякий час не вживати заходів з активізації збуту товару, знижуючи ціни, незважаючи на помітне зменшення котирувань на світовому ринку карбаміду в лютому. Вартість українського товару в цей період сягнула свого річного максимуму – 445 дол. США/т, FOB порт «Південний».

На початку березня виробникам ще вдавалося тримати ціни на карбамід на прийнятному рівні, проте у ІІ половині місяця ситуація змінилася. Несприятлива кон'юнктура світового ринку карбаміду, зумовлена зниженням попиту на карбамід у США і Європі – одних із ключових імпортерів на світовому ринку добрив – змусила українських постачальників йти на поступки в ціні.

Із погіршенням кон’юнктури на світовому ринку карбаміду вартість українського товару поступово знижувалася і сягнула позначки 280 дол. США/т, FOB порт «Південний». Вітчизняні виробники були змушені скорочувати виробництво. Через технічні причини в травні-червні зупинялися виробничі лінії на ОПЗ, у Горлівці та Сєверодонецьку. Скорочення виробництва в Україні дещо підтримало рівень цін на поставки малих партій з Чорного моря, проте після обвалу цін на світовому ринку почалося стрімке падіння вартості вітчизняного товару.

Через несприятливу кон'юнктуру світового ринку карбаміду, черкаський «Азот» сєверодонецький «Азот» і «Концерн Стирол» повністю зупинили виробництво продукту. Проте скорочення вільних обсягів товару невдовзі дало певні результати – ціна на карбамід у порту «Південний» почала поступово підвищуватися. Навіть відновлення виробництва аміаку і карбаміду на черкаському «Азоті» у грудні не вплинуло на ціноутворення. Підвищений попит на карбамід із України в Європі та Туреччині підтримував позитивну динаміку до кінця року.

Аміачна селітра

Разом з карбамідом, динаміка цін на аміачну селітру на початку року була позитивною. Продажі на експорт були обмеженими за рахунок активних поставок товару на внутрішній ринок. На відміну від сечовини, аміачна селітра зберегла позитивну динаміку цін до березня, досягнувши свого річного максимуму на рівні 360 дол. США/т, FOB Чорне море.

На початку весни, задовольнив потреби внутрішнього ринку, виробники збільшили поставки свого продукту на експорт, чим викликали зниження вартості товару на світовому ринку. Додатковою причиною зменшення цін стала несприятлива кон'юнктура ринку карбаміду, через що купувати сечовину стає вигідніше, ніж селітру. Після тривалого зниження ціни впали до 240 дол. США/т, FOB Чорне море в червні, але завдяки проявам активності покупців з Бразилії та Туреччини, почалося їх поступове підвищення.

Проте вартість аміачної селітри залишалася відносно високою порівняно з вартістю карбаміду та сульфату амонію, і, як наслідок, популярність товару на світовому ринку була низькою. Це змусило виробників скоротити виробництво аміачної селітри та переорієнтувати продажі на внутрішній ринок. У вересні-жовтні товар вироблявся лише черкаським «Азотом» та «Рівнеазотом», у жовтні до них долучився сєверодонецький «Азот», а на «Концерні Стирол» виробництво відновлено так і не було. Скорочення виробництва в Україні і продажі вітчизняного товару виключно на внутрішній ринок, починаючи з вересня, суттєво обмежило вільні експортні обсяги і підтримало вартість аміачної селітри на світовому ринку до кінця року.

Аміак

На відміну від усіх азотних добрив, на ринку аміаку на початку року спостерігалася негативна динаміка, проте в цей період був зафіксований найвищий річний максимум – 605 дол. США/т, FOB порт «Південний». Через знижувальний тренд на ринку фосфорних добрив, де аміак є головною сировиною при виробництві, попит на товар був низьким через скорочення випуску діамонійфосфату й інших продуктів переробки аміаку в Північній Африці, Індії і Південно-Східній Азії. Ще одним фактором, що негативно вплинув на ринок аміаку в І півріччі 2013 року, стали несприятливі погодні умови навесні в США, що є найбільшими споживачами аміаку в якості добрива, в результаті чого аграрії країни придбали набагато менше продукту, планували.

Після падіння котирувань карбаміду на всіх основних торговельних майданчиках через масові поставки товару Китаєм всередині року, деякі виробники країн СНД переключили свої потужності з виробництва карбаміду на виробництво аміаку, що призвело до зсуву кривої пропозиції товару в бік збільшення. Результатом цього стало падіння вартості аміаку і вимушена зупинка низки заводів у СНД.

У серпні ситуація дещо змінилася. Вищевказане скорочення виробництва в Україні та Росії, а також зменшення поставок газу в Тринідаді, що є одним з найбільших виробників аміаку в світі, спричинили незначне підвищення цін на аміак.

На початку осені, після запуску проекту Sorfert в Алжирі з виробничою потужністю 0,8 млн тонн на рік, пропозицію товару на ринку було збільшено, що викликало зниження цін на ринку. На початку листопада вартість українського продукту знизилася до 375 дол. США/т, FOB порт «Південний», що є найнижчим показником у 2013 році. Через несприятливу кон’юнктуру ринку українські виробники, як і кілька місяців до того, були змушені скоротити виробництво. При цьому на сєверодонецькому «Азоті» та «Концерні Стирол» аміак не вироблявся до кінця року після зупинки виробничих ліній. Деякі заводи виробляли суто технічний, а не товарний продукт, що слугував сировиною для виробництва інших добрив, які на той час були більш витребувані.

У ІІ половині листопада неочікувана підтримка цін на аміак прийшла з боку Алжиру, який за два місяці до того спровокував зниження котирувань на світовому ринку збільшенням пропозиції вільних обсягів товару. У виробника Sorfert виникли труднощі з дозвільними документами на експорт карбаміду й аміаку, а процес оформлення цих документів розтягнувся до кінця року. Це стало хорошою новиною для виробників, які відвантажують свій товар із «Південного», оскільки покупці почали шукати альтернативних постачальників. Заборона експортних продаж у Алжирі значно скоротила вільні обсяги продукту на ринку, чим дещо стабілізувала його. Проте до кінця року ціни на аміак трималися швидше за рахунок низької пропозиції, ніж попиту.

Фактори, що можуть вплинути на ринок азотних добрив у 2014 році

Починаючи з 2008 року на світовому ринку азотних добрив спостерігається тенденція до щорічного зростання рівня виробництва і споживання. Враховуючи зростання виробництва сільгосппродукції, збільшення посівних площ та підвищення попиту на неї у світі, тренд зростання виробництва, особливо в основних країнах-споживачах, та споживання мінеральних добрив, зокрема азотних, може бути збережено і в 2014 році. Це підтверджується даними «Міжнародної асоціації виробників мінеральних добрив» (IFA), що прогнозує зростання рівнів виробництва та споживання в 2014 році на 2%.

На початку року на світовому ринку збережеться тенденція росту вартості, яка підтримуватиметься високим попитом в Європі, США і Латинській Америці.

Навесні попит традиційно знижується після закінчення сезону внесення азотних добрив в основних країнах-імпортерах та на внутрішніх ринках країн-експортерів, які в цей період переорієнтовують свої продажі на зовнішній ринок. Українські виробники нарощують виробництво мінеральних добрив, але за несприятливої кон’юнктури на світовому ринку не можна виключати скорочення виробництва в країні.

Індія – найбільший світовий імпортер мінеральних добрив – не проводила тендери на закупівлю карбаміду з листопада 2013 року, і, відповідно, запаси товару в країні дуже низькі. Тому перед сезоном внесення добрив ціни на азотні добрива, зокрема на карбамід, можуть бути підтримані внаслідок початку масових закупівель товару цією країною.

Усі учасники ринку карбаміду остерігаються повторення ситуації, що склалася на ринку карбаміду в 2013 році, коли Китай «обвалив» ринок. Варто сподіватися на сприятливі погодні умови в країні в сезон внесення добрив. Тоді основні продажі китайського товару будуть зроблені на внутрішній ринок, а потоки товару в порти країни будуть не такі масовані як у попередньому році. Крім того, споживачі стикнулися з проблемою якості китайського карбаміду.

Проблемою для українських експортерів може стати традиційний і найбільший ринок збуту аміачної селітри – Бразилія, де наприкінці 2013 року були встановлені нові жорсткі правила зберігання нітрату амонію, згідно з якими даний продукт може міститися на складах в обмежених кількостях і на обмеженій відстані від доріг і житлових будівель. Це викликає ускладнення, тому що далеко не всі склади в Бразилії відповідають цим вимогам, унаслідок чого покупці змушені обирати інші добрива.

Низький попит на аміак став характерною рисою початку 2014 року. Песимізму додає майбутнє відновлення виробництва й експортні продажі аміаку з Алжиру. Проте стабільність на ринок аміаку могли б принести найбільший імпортер товару, в тому числі і українського, – США. За сприятливих погодних умов навесні та низькій ціні на світовому ринку, попит на продукт в країні може підвищитися. Окрім того, сподівання виробників аміаку пов’язані з підвищенням попиту на світовому ринку на фосфорні та комплексні добрива, при виробництві яких аміак є однією з основних сировинних складових.

Падіння курсу гривні до долара США негативно впливає на обсяги імпортних поставок мінеральних добрив, оскільки більшість контрактів укладається в американській валюті. Крім того, НБУ знизив офіційний курс гривні, а нарахування мита та податків при митному оформленні проводиться відповідно до офіційного курсу НБУ на дату оформлення, що також позначається на кінцевій вартості товару.

Імпортні поставки азотної групи різко скоротилися, а за стабільної вартості вітчизняного товару ввозити товари в Україну стає ризикованою справою. Оскільки переважна більшість комплексних та фосфорних добрив є імпортованими, їх вартість на внутрішньому ринку значно зросла, що призведе до зменшення обсягів їх поставок в Україну.Коментарі

Додати коментар


Dopler

Вся правда о Майдане: http://maidanvideos.org/

сов

https://www.youtube.com/watch?v=QnihXxebmjw

Читайте у розділі

Как замороженные банковские счета используются Западом

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.