"Шахрайська" вдача Межигір'я

Ольга Дубенська, Дмитро Дєнков, РЕ

Житлове питання уже давно перетворило українців на рабів - рабів державних програм, фінансових установ і несумлінних забудовників. Однак, найбільше пересічні безхатченки страждають від шахрайств.

Не дивлячись на тривіальність цієї проблеми, українці вперто попадаються на гачок освічених аферистів. От і з'являються нові великі та не дуже "еліта-центри" в містах та передмістях України.

Навіть сумнозвісне Межигір'я, яке "не належить" українському президентові, немов магніт, притягує до себе різного калібру шахраїв. Тутешня місцевість, яку так уподобав голова держави, користається неабияким попитом у городян.

Хто не мріє обзавестися будиночком за Києвом? Та і ще з такими добротними дорогами, які, вочевидь, будували для комфортних поїздок гаранта. Це більш вагомий чинник для потенційних покупців, аніж побоювання щодо заторів, які завжди супроводжують кортеж президента.

Тож тутешні села – Нові Петрівці, Старі Петрівці та Лютіж – перетворилися на справжній плацдарм для будівництва котеджних містечок.

Такі продукти завжди користуються попитом у сімей із стабільним середнім заробітком, які ще мають змогу продати нерухомість в Києві. На "елітні" поселення грошей їм може і не вистачити, а от "бюджетні" варіанти з удвічі нижчими ціновими пропозиціями для них ідеально підходять.

Саме представники цієї категорії і потерпають сьогодні від аферистів, які розгорнули свою діяльність поряд із Межигір'ям. За три роки місцеві ділки встигли "кинути" чималу кількість людей, пропонуючи недорогі будиночки.

У підсумку деякі з їх клієнтів втратили немалі кошти та ще і без даху над головою лишилися.

Історія №1

Один з інвесторів - Роман - натрапив на оголошення щодо зведення будинків в Старих Петрівцях в Інтернеті у 2009 році.

"Вибирали напрям на Лютіж, тому що самі живемо на Оболоні. Знайшли більш-менш нормальну пропозицію. Шукав людину, яка зробить проект "під ключ". Вони мені це і обіцяли", - розповідає він.

Мова йде про таку собі організацію – ФОП Ведмідь Д. В., яка зводила недорогі домівки в уже згадуваних селах навколо Межигір'я. Одним словом, не надто відома назва на ринку заміської нерухомості.

В Старих Петрівцях забудовник працював в трьох районах - "Старому саді", "Букаєвиці" і "Світлофорі". Роман вирішив зупинитися на останньому варіанті через те, що поряд знаходився невеликий лісний масив.

За словами співрозмовника, знань про будівництво чи досвіду замовлення послуг у подібних фірм у нього не було, однак до юриста він вирішив не звертатися.

Підкупила покупця, насамперед, невисока ціна будинку - 130 тисяч доларів (на той час дешевше, ніж трикімнатна квартира на Оболоні), а також те, що можна було самому вибрати ділянку, де згаданий ФОП обіцяв звести все, що забажає замовник.

Такі проекти на ринку у 2009 році коштували не менше 200 тисяч доларів. До кризи вартість сотки землі в цьому районі становила 10 тисяч доларів. Сьогодні ціна значно нижча - 3-4 тисячі доларів за сотку. Тож вигоди були очевидними.

До того ж, забудовник ще і пообіцяв, що ціна буде зменшуватися, якщо покупець готовий одразу надати більшу частину коштів на будівництво.

Самі домовленості фактично ніяк не оформлювалися. Підписували сторони якийсь гіпотетичний "договір про наміри". За словами юристів, цей документ фактично немає ніякої юридичної сили.

"Ми підписали договір про наміри. І я дав перший завдаток 5 тисяч доларів", - розказує співрозмовник "РЕ".

Згідно з домовленістю, гроші Роман повинен був виплачувати траншами, про надання яких свідчили так звані розписки. Це по-суті клаптик паперу, на якому одна із сторін зазначає, що отримала від іншої сторони певну суму грошей, вносить паспортні дані і ставить підпис. Теж досить сумнівний документ.

Поряд з цим із забудовником також було підписано договір підряду на виконання будівельних робіт. "Там було прописано з чого стіни, з чого дах, є навіть додаток до цього договору", - відзначає Роман.

На самому початку забудовник імітував бурхливу діяльність - збудували підвал, почали зводити перший поверх. Тож пізніше Дмитро Ведмідь, який представляв однойменний ФОП, отримав від клієнта ще 10-15 тисяч доларів.

Однак, якщо протягом 2009 будинок Романа добудували до покрівлі, то влітку 2010 будівництво чомусь загальмувалося. Зрештою, ситуація інвестору на той момент не видалася надто критичною. Він навіть подумував купити у власниці сусідньої ділянки ще 4 сотки землі.

Згодом бізнесмен запропонував клієнту взагалі викупити сусідній будинок з землею, від якого буцімто відмовилася його власниця. Роман погодився, адже пропозиція була вигідною - 110 тисяч за готовий дім (однак на той момент ще недобудований) і десять соток землі.

Що коїться щось недобре, стало зрозуміло лише у 2011 році, коли з'явилися люди, яких "кинув" горе-бізнесмен. На той час Роман профінансував Ведмедя на більшу суму, аніж повинен був заплатити за фактично збудований будинок.

За його словами, у вересні 2011 року від сільського голови Старих Петрівців Роман дізнався про фінансового партнера Ведмідя - Миколу Карапоту, який, за словами постраждалих інвесторів, працював у фінансовій компанії "КІБР".

Цю компанію колись очолював нинішній директор департаменту з управління валютними резервами та здійснення операцій на відкритому ринку Національного банку Олександр Дубихвіст, а його радником з банківських питань був нинішній голова Мінфіну Юрій Колобов.

Для деяких з клієнтів злощасного ФОП авторитет фінансиста відіграв головну роль для прийняття рішення.

Отже, як розповідає Роман, після того, як будівництво зупинилося, він довгий час ганявся за забудовником, і навіть впіймав його одного разу на засіданні місцевої сільської Ради. Отримавши порцію запевнення, що гроші будуть, інвестор пішов ні з чим.

Тривалий час і Ведмідь, і його фінансовий партнер Карапота "годували" Романа обіцянками про повернення коштів, а будівництво так і не зрушило з місця. Тим часом, Роман дізнався ще одну цікаву річ.

"Як я був здивований, коли мені стало відомо, що власниця сусідньої недобудови, яку я купив, не від чого не відмовлялася, і дізналася, що будинок уже не її лише у травні 2011 року, тобто через півроку після того, як дім купив я. Півроку її привозили, показували цей будинок, казали, що все будується", - наголошує Роман.

Будівництво на тому самому "Світлофорі" біля лісу

На той час, каже він, у Вишгородському РВ МВС лежала вже не одна заява на забудовника. Однак справу не порушували.

У вересні 2011 року Роман і сам написав заяву, однак уже в управління МВС України в Київській області. І в обласному управлінні таки порушили справу.

Свої збитки постраждалий інвестор оцінює 30 тисячами доларів. Саме таку суму забудовник йому не повернув. Звісно, це не рахуючи клопоту з юристами, міліцією та слідчими.

Історія №2

Ще одна клієнтка горезвісного "ФОП Ведмідь" – Людмила - також знайшла оголошення в Інтернеті. Земельні ділянки, на яких пропонувалося зводити будинок, майбутньому покупцеві уже показували брокери

"Ми їздили по різних ділянках: одні були пусті, інші з недобудовами. Потім мені показали ділянку з ровом, і я погодилася, оскільки поряд був ліс. Поспілкувалася з Дмитром Ведмідєм, і після цього ми підписали договір про попередні наміри, і я залишила заставу у 5 тисяч доларів", - згадує співрозмовниця "РЕ".

Однак з цією клієнткою забудовник церемонився менше - він просто не відповідав на телефонні дзвінки. Брокери в той час заспокоювали, мовляв, зайнятий дуже.

Через деякий час на голову Людмили звалилася новина, що виявляється, на придбаній нею ділянці будувати не можна, а нову їй запропонували аж через півроку - у травні 2010 року.

Тоді й привезла співрозмовниця Ведмідю ще 8,5 тисячі доларів - уже під будівництво. Утім, окремого договору підряду - про виконання будівельних робіт - не складали.

Після цього сім'я згаданої клієнтки почала збирати гроші на наступні транші. "Ми вже виставили квартиру на продаж, боялася його підвести", - відзначає співрозмовниця.

Спочатку, за її словами, будинок таки будували , зробили фундамент,вигнали стіни приблизно на метр. Улітку ж будівництво завмерло.

"Сказали, що якийсь завод матеріалів зупинився. Брокери не брали трубку. В липні - все стоїть. Початок серпня - так само. Перед відпусткою нас повідомили, що необхідно 20-30 тисяч, будинок накриють і не чіпатимуть до весни", - розповідає Людмила.

Ще через якийсь час клієнтка віддала брокерам 3 тисячі доларів з умовою, що Медвідь потім розпишеться на договорі про наміри (усі виплати фіксувалися там), що отримав гроші.

"Через кілька днів дзвоню брокерам, і дізнаюся, що він в договорі не розписався, а гроші віддав брокерам як зарплату", - каже співрозмовниця.

Через місяць-два вона таки впіймала Ведмідя у Нових Петрівцях, де він написав на договорі дату, коли віддасть гроші. Однак дата постійно переносилась, а підприємець борг і досі не повернув.

Пробувала клієнтка, як і Роман, спілкуватися з фінансовим партнером забудовника - Карапотою. Однак у нього в "меню" були спочатку обіцянки, що Ведмідь все віддасть, а згодом Карапота відхрестився від партнерства з бізнесменом, і наголосив, що він ніяких грошей ні у кого не брав.

На той час, збентежена "мертвим" будівництвом клієнтка навіть не підозрювала, що її будинок Ведмідь уже продав Роману.

"Пізніше один з брокерів їй розповіла, що будинок продали. Нібито, хтось із партнерів забудовника розвівся, а його колишня дружина, на яку оформлена ділянка, забрала її", - каже вона.

Взагалі Людмилі пощастило трохи більше: горезвісний забудовник винен їй лише 14 тисяч доларів.

Утім, деяким інвесторам "ФОП Ведмідь" пощастило ще менше. Один із інвесторів заплатив всю суму одразу і через три місяці помер. У нього вдова залишилася з дитиною. Після смерті її чоловіка робітники пішли з об'єкта і більше не поверталися.

Про фірму

Про діяльність організації, керівником та ідейним натхненником якої є Дмитро Медвідь, можна дізнатися лише із слів представників забудовника та з оголошень в інтернеті, які не містять жодної корисної інформації для потенційного покупця.

Офіс "фірми" розміщено в неприглядній прибудові на центральній вулиці Старих Петрівців. Всередині вона виглядає майже так, як зовні, і більше схожа на заводську прохідну. Підприємець тут же реалізовує будівельні матеріали.

Засновник будівельного проекту, який також є депутатом сільської ради Старих Петрівців, зовсім непублічна людина. Місцеві жителі кажуть, що будівельним бізнесом він зайнявся 2007 року, а до цього розбирав авто.

За словами голови сільської ради Старих Петрівців, забудовник за рік зводить близько 60 будинків.

Відмінною рисою об'єктів Медведя є те, що вони зводяться, як правило, на земельній ділянці в 7,5 сотки. Він ділить навпіл ділянку 15 соток, яку зазвичай викуповує на підставних осіб.

За словами інвесторів, вони погоджувалися працювати з цією організацією лише тільки тому, що вбачали в ній підрядника, який допоможе їм звести будівлю. До того ж, ФОП, як відомо, ще і ділянку надавала в одному пакеті.

Те, що потім довелося б оформлювати документи, щоб довести, що зведена будівля не самобуд, їх особливо не хвилювало. За словами співрозмовників "РЕ", такий пакет документів у Вишгородському районі можна легко "купити" за 2-3 тисячі доларів.

***

Звісно, будинок в будь-якому котеджному містечку під Києвом обійшовся би значно дорожче. Утім, бажання заощадити може вилитися у ще більші проблеми для покупця. І навряд чи тут варто розраховувати на допомогу правоохоронних органів.

До вишгородського РВ УМВС протягом останніх 2 років зверталося з десяток постраждалих. Майже кожен з них писав заяву, але міліціонери казали про відсутність складу злочину і пропонували інвесторам домовитися з бізнесменом.

Питання зрушилося з місця лише тоді, коли один з інвесторів звернувся до київського обласного управління МВС. Після цього з Вишгородського РВ в обласне управління були передані і інші заяви постраждалих.

Однак і тут процес зараз гальмується через те, що справи ніяк не можуть об'єднати в одну. Слідчий відмовляється коментувати це питання.



Коментарі

Додати коментар


Справедливий

відкрутити яйця гаду, щоб не розмножувався

Не шахрай

Хлопці ближче к кінцю ніж вони собі уявляють. Людина прирікає подібними вчинками на вічне страждання сама себе та свою сім'ю.

Читайте у розділі

Українська "молочка": чи є життя без рослинних жирів?

Відео

Загрузка...

Тест-драйв

закрити
E-mail
Пароль
Також, ви можете авторизуватись через Facebook Facebook login

Якщо ви не зареєстровані, пройдіть цю просту процедуру.